Krvelačná Sýrie? Putin s Asadem před soud, zní rázný apel

NÁZOR - Válka v Sýrii, která příští měsíc vstoupí do svého desátého roku, je ostudou světa, deklaruje editorial serveru The Observer. Prestižní britský týdeník tvrdí, že mocné západní země, především Spojené státy, Velká Británie a jejich evropští spojenci, mohou - a měly by - učinit víc, aby konflikt zastavily.

Bojová letka RF v Sýrii

Obléhání vrcholí

Uvedené země místo toho nedokážou jednat rozhodně, zatímco syrský režim prezidenta Bašára Asada opakovaně páchá zvěrstva vůči vlastnímu lidi, v čemž mu pomáhají Rusko a Írán, deklaruje editorial. Varuje, že tato "řezničina" pokračuje.

Obléhání povstalci drženého města Idlib, posledního útočiště milionu civilistů v severozápadní Sýrii, se blíží k vrcholu, upozorňuje The Observer. Poukazuje, že nemilostrdné bombardování syrskými a ruskými letouny a naváděnými pomocí dronů si žádá děsivou cenu a jen od začátku letošního roku při něm zahynulo přes 200 lidí.

"Téměř 600 tisíc (lidí) přišlo o domov. V uplynulém týdnu opustilo domov každý den okolo 6 tisíc dětí," píše renomovaný týdeník. Dodává, že od roku 2011 si válka vyžádala nejméně 1,5 milionu obětí.

Nejen západní státy neplní svou právní a morální povinnost chránit životy a mezinárodní právo, konstatuje prestižní server. Tvrdí, že Sýrie, více než jakákoliv jiná krize v nedávné době, odhalila fatální neschopnost rozdělené Rady bezpečnosti OSN.

Také britský parlament se ohledně Sýrie zachoval velmi špatně, deklaruje The Observer. Připomíná, že v roce 2013 jeho dolní komora pronásledovaná strachem z opakování iráckého scénáře zablokovala vojenskou intervenci a tento postup zopakoval i americký Kongres.  

Může se opakovat masivní příliv válečných běženců, který v roce 2015 šokoval Evropu, ale EU se nadále nedokáže shodnout na společném humánním přístupu, varuje britský týdeník. Dodává, že mírový proces pod patronátem OSN postrádal energickou podporu a byl odsunut na vedlejší kolej sebestředným soupeřením Ruska, Íránu a Turecka, tudíž nepřekvapí, že se hroutí jedno příměří za druhým.

Zločiny proti lidskosti

"Enormní rozsah syrské katastrofy lze změřit i jinak, například narušením mezinárodního konsensu na zákazu chemických zbraní a humanitárního práva obecně," pokračuje prestižní server. Za další děsivou konsekvenci označuje útočiště, které v Sýrii získali sunnitští džihádisté poražení a rozprášení v Iráku, kterým občanská válka nabídla nové bitevní pole a výsledkem byl chalífát Islámského státu.

Důsledkem nekoherentní, nekonzistentní politiky Británie, která se přidala ke koalici, jejímž cílem bylo rozdrtit Islámský stát, ale nikoliv zastavit širší válku, je zvýšené ohrožení terorismem a růst islamofobie, poukazuje The Observer. Zdůrazňuje, že problém nezachytitelné radikalizace, který demonstrovaly děsivé útoky ve Streathamu a na London Bridge, je prohlubován právě napětím živeným syrskou válkou.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ovlivněn byl také respekt k občanským svobodám v Británii, což ukazuje případ Samimy Begumové, v Británii narozené teenagerky bangladéšského původu, která odcestovala do Sýrie, přidala se k džihádistům, provdala se, ale nyní se chce vrátit do vlasti, nastiňuje editorial. Podotýká, že Begumová minulý týden prohrála úvodní kolo odvolání proti rozhodnutí ministerstva vnitra odebrat jí britské občanství.  

"Jak jsme již říkali, vládní zacházení s britskými ženami, dětmi a sirotky džihádistů je nespravedlivé a krátkozraké," pokračuje renomovaný týdeník. Tvrdí, že správným postupem v případech, jako je ten Begumové, není opouštět vlastní hodnoty a ohýbat právní předpisy, tudíž by Begumová - ať jsou její názory jakkoliv zavrženíhodné - měla mít možnost vrátit se do Británie a  stanout před soudem, jsou-li proti ní důkazy, což platí i pro další zajaté bojovníky.   

Nekontrolovaný chaos v Sýrii mezitím umožnil jiným státům, které nemají jakýkoliv zájem na zmírnění lidského utrpení, zneužít situace, kritizuje britský server. Za neodpustitelné označuje chování Ruska, jehož prezident Vladimir Putin by se měl podobně jako Bašár Asad zodpovídat z válečných zločinů. Turecko a Katar by zase měly přetrhat své linky na protizápadní džihádistické skupiny, zatímco Izrael musí přestat využívat Sýrii coby bojiště špatně skrývané války proti Íránu, apeluje editorial.  

Předchozí selhání by neměla odrazovat od naléhavě potřebných snah řešit kalamitu v Idlibu a ukončit válku, konstatuje The Observer. Připomíná, že lékaři a zdravotníci v Idlibu se obracejí na generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, aby osobně intervenoval. Guterres by měl podle britského týdeníku Idlib navštívit a na vlastní oči vidět kolaps lidskosti, ruiny země a zahanbení kdysi hrdého mezinárodního právního systému.   

Předpověď počasí na příští víkend: Oteplení z průběhu týdne by mělo vydržet

23.01.2022 06:30 Probíhající víkend ještě neskončil, díky meteorologům už ale mohou lidé vyhlížet i ten poslední…

Michaláková neuspěla u soudu pro lidská práva v kauze odebraných dětí

20.01.2022 14:58 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy…

První sociální síť vznikla před tisíci lety v Africe, tvrdí vědkyně

22.01.2022 14:28 První sociální síť se neobjevila v éře internetu, ale mnohem dříve - přesněji před 50.000 lety na…

Mrazivé počasí bude pokračovat i o víkendu. Teploty spadnou hluboko pod…

22.01.2022 06:30 V Česku bude nadále sněžit i během víkendu. Větší nadílku meteorologové očekávají v sobotu, kdy…

Záchranáři zasahovali u hromadné nehody na D5, srazilo se 36 vozidel

20.01.2022 20:25 Na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku havarovalo dnes před polednem 20 osobních a 16 nákladních aut.…

Obnova rozsáhlých škod z loňské války v Pásmu Gazy postupuje pomalu

22.01.2022 08:25 Z 1650 domů, které byly zničeny v palestinském Pásmu Gazy za loňské války mezi Izraelem a…

V Izraeli se potvrdilo na 71.600 nákaz koronavirem, je to nový rekord

19.01.2022 13:55 V Izraeli v úterý odhalili 71.593 nákaz koronavirem, je to nejvíce v zemi za den v této pandemii.…

Hlůšková stále pobývá v Pákistánu, nedostala dosud výjezdní víza

18.01.2022 15:15 Aktualizováno Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

V Izraeli má čtvrtou dávku vakcíny už přes půl milionu lidí

14.01.2022 14:51 V Izraeli dostalo čtvrtou dávku vakcíny proti covidu-19 přes 500.000 lidí. Oznámilo to dnes tamní…

Izrael zatkl pět svých občanů, podezírá je ze špionáže pro Írán

12.01.2022 19:08 Izraelská kontrarozvědka Šin Bet zatkla pět židovských občanů Izraele, kteří čelí obvinění, že…

V Izraeli přibyl za den rekordní počet nakažených covidem

12.01.2022 14:49 V Izraeli v minulých 24 hodinách zjistili 43.815 dalších nákaz koronavirem, což je nejvyšší číslo…

Netanjahu se snažil dohodnout s justicí o přiznání viny

12.01.2022 12:23 Izraelský expremiér Benjamin Netanjahu tajně a neúspěšně vyjednával s generálním prokurátorem o…

Izrael zkrátil dobu izolace pro nakažené koronavirem bez příznaků

11.01.2022 18:50 Izrael zkrátil z deseti na sedm dní dobu izolace pro lidi nakažené koronavirem, kteří nevykazují…

OSN letos pošle do Afghánistánu rekordní humanitární pomoc

11.01.2022 12:16 OSN letos vynaloží na humanitární pomoc Afghánistánu na 4,5 miliardy dolarů (téměř 97 miliard korun…

Odborníci v Izraeli doporučili při antigenním testování výtěr nejen z nosu…

10.01.2022 11:54 V Izraeli odborníci doporučili, aby lidé při použití antigenních testů zjišťujících covid-19…

Související:

Právě se děje

reklama