Krvelačná Sýrie? Putin s Asadem před soud, zní rázný apel

NÁZOR - Válka v Sýrii, která příští měsíc vstoupí do svého desátého roku, je ostudou světa, deklaruje editorial serveru The Observer. Prestižní britský týdeník tvrdí, že mocné západní země, především Spojené státy, Velká Británie a jejich evropští spojenci, mohou - a měly by - učinit víc, aby konflikt zastavily.

Přidejte svůj názor 387 komentářů

Bojová letka RF v Sýrii
doporučujeme

Obléhání vrcholí

Uvedené země místo toho nedokážou jednat rozhodně, zatímco syrský režim prezidenta Bašára Asada opakovaně páchá zvěrstva vůči vlastnímu lidi, v čemž mu pomáhají Rusko a Írán, deklaruje editorial. Varuje, že tato "řezničina" pokračuje.

Obléhání povstalci drženého města Idlib, posledního útočiště milionu civilistů v severozápadní Sýrii, se blíží k vrcholu, upozorňuje The Observer. Poukazuje, že nemilostrdné bombardování syrskými a ruskými letouny a naváděnými pomocí dronů si žádá děsivou cenu a jen od začátku letošního roku při něm zahynulo přes 200 lidí.

"Téměř 600 tisíc (lidí) přišlo o domov. V uplynulém týdnu opustilo domov každý den okolo 6 tisíc dětí," píše renomovaný týdeník. Dodává, že od roku 2011 si válka vyžádala nejméně 1,5 milionu obětí.

Nejen západní státy neplní svou právní a morální povinnost chránit životy a mezinárodní právo, konstatuje prestižní server. Tvrdí, že Sýrie, více než jakákoliv jiná krize v nedávné době, odhalila fatální neschopnost rozdělené Rady bezpečnosti OSN.

Také britský parlament se ohledně Sýrie zachoval velmi špatně, deklaruje The Observer. Připomíná, že v roce 2013 jeho dolní komora pronásledovaná strachem z opakování iráckého scénáře zablokovala vojenskou intervenci a tento postup zopakoval i americký Kongres.  

Může se opakovat masivní příliv válečných běženců, který v roce 2015 šokoval Evropu, ale EU se nadále nedokáže shodnout na společném humánním přístupu, varuje britský týdeník. Dodává, že mírový proces pod patronátem OSN postrádal energickou podporu a byl odsunut na vedlejší kolej sebestředným soupeřením Ruska, Íránu a Turecka, tudíž nepřekvapí, že se hroutí jedno příměří za druhým.

Zločiny proti lidskosti

"Enormní rozsah syrské katastrofy lze změřit i jinak, například narušením mezinárodního konsensu na zákazu chemických zbraní a humanitárního práva obecně," pokračuje prestižní server. Za další děsivou konsekvenci označuje útočiště, které v Sýrii získali sunnitští džihádisté poražení a rozprášení v Iráku, kterým občanská válka nabídla nové bitevní pole a výsledkem byl chalífát Islámského státu.

Důsledkem nekoherentní, nekonzistentní politiky Británie, která se přidala ke koalici, jejímž cílem bylo rozdrtit Islámský stát, ale nikoliv zastavit širší válku, je zvýšené ohrožení terorismem a růst islamofobie, poukazuje The Observer. Zdůrazňuje, že problém nezachytitelné radikalizace, který demonstrovaly děsivé útoky ve Streathamu a na London Bridge, je prohlubován právě napětím živeným syrskou válkou.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ovlivněn byl také respekt k občanským svobodám v Británii, což ukazuje případ Samimy Begumové, v Británii narozené teenagerky bangladéšského původu, která odcestovala do Sýrie, přidala se k džihádistům, provdala se, ale nyní se chce vrátit do vlasti, nastiňuje editorial. Podotýká, že Begumová minulý týden prohrála úvodní kolo odvolání proti rozhodnutí ministerstva vnitra odebrat jí britské občanství.  

"Jak jsme již říkali, vládní zacházení s britskými ženami, dětmi a sirotky džihádistů je nespravedlivé a krátkozraké," pokračuje renomovaný týdeník. Tvrdí, že správným postupem v případech, jako je ten Begumové, není opouštět vlastní hodnoty a ohýbat právní předpisy, tudíž by Begumová - ať jsou její názory jakkoliv zavrženíhodné - měla mít možnost vrátit se do Británie a  stanout před soudem, jsou-li proti ní důkazy, což platí i pro další zajaté bojovníky.   

Nekontrolovaný chaos v Sýrii mezitím umožnil jiným státům, které nemají jakýkoliv zájem na zmírnění lidského utrpení, zneužít situace, kritizuje britský server. Za neodpustitelné označuje chování Ruska, jehož prezident Vladimir Putin by se měl podobně jako Bašár Asad zodpovídat z válečných zločinů. Turecko a Katar by zase měly přetrhat své linky na protizápadní džihádistické skupiny, zatímco Izrael musí přestat využívat Sýrii coby bojiště špatně skrývané války proti Íránu, apeluje editorial.  

Předchozí selhání by neměla odrazovat od naléhavě potřebných snah řešit kalamitu v Idlibu a ukončit válku, konstatuje The Observer. Připomíná, že lékaři a zdravotníci v Idlibu se obracejí na generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, aby osobně intervenoval. Guterres by měl podle britského týdeníku Idlib navštívit a na vlastní oči vidět kolaps lidskosti, ruiny země a zahanbení kdysi hrdého mezinárodního právního systému.   

Loading...
Vstupte do diskuze (387)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecký zásah v Idlibu je podle Erdogana otázkou času

19.02.2020 15:31 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že je pouze otázkou času, kdy Turecko zahájí…

Celou pravdu o sestřelení boeingu v Íránu se nedovíme? Vyvstal problém

19.02.2020 11:52 Černá skřínka z ukrajinského letadla, které bylo v lednu sestřeleno nad Íránem, je výrazně…

Izrael chce u Zdi nářků postavit vysokorychlostní trať, Jordánsko…

19.02.2020 09:20 Vysokorychlostní trať spojující Tel Aviv a Jeruzalém by nově měla vést až ke Zdi nářků. O schválení…

Haftarovy jednotky ostřelovaly přístav v Tripolisu, mířily na tureckou loď

18.02.2020 22:00 Síly polního maršála Chalífy Haftara dnes ostřelovaly přístav v libyjské metropoli Tripolisu, jež…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama