Saúdskoarabský korunní princ čelí obvinění, prý vyslal do Kanady vražedné komando

Bývalý poradce někdejšího saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Najífa Saúda obvinil současného následníka trůnu prince Muhammada bin Salmána z pokusu nechat ho zavraždit. Saad Džábrí kvůli tomu ve čtvrtek podal trestní oznámení u soudu ve Washingtonu.

Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)
doporučujeme

Korunní princ Muhammad podle něj vyslal komando, které ho mělo zlikvidovat podobně jako předtím kritika královského dvora a novináře Džamála Chášukdžího. Džábrí žije v exilu v Kanadě a tam prý za ním bylo komando vysláno.

Chášukdží byl brutálně zavražděn v roce 2018 na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu a jeho tělo se dosud nenašlo.

V trestním oznámení se uvádí, že Muhammad bin Salmán osobně nařídil likvidaci Saada a že tento příkaz stále platí. Džábrí se domnívá, že korunní princ se ho chce zbavit kvůli jeho blízkému uvztahu s princem bin Najífem a kvůli jeho hlubokým znalostem aktivit korunního prince, který se ve Washingtonu těší velké přízni.

"Pan Saad představuje existenční ohrožení dobré bin Salmánovy pověsti v očích americké vlády. Proto si bin Salmán přeje jeho smrt," stojí v trestním oznámení.

Princ bin Najíf je Muhammadovým bratrancem. V roce 2017 byl zbaven titulu následníka trůnu a jeho místo zaujal králův syn Muhammad, jemuž tehdy nebylo ani 32 let. Džábrí, označovaný také jako agent tajné služby, odjel do exilu ještě před touto "výměnou" a odmítl se do království vrátit. S jedním ze svých synů se usadil v Kanadě. Podle něj Rijád poslal skupinu vrahů s úkolem ho najít a zabít.

Chášukdží byl zabit 2. října 2018 a Muhammadovo komando určené k podobné likvidaci Džábrího dorazilo do Kanady 13. října téhož roku. Kanadské úřady ale podle něj vyhodnotily chování skupiny jako podezřelé a nedovolily jí vstoupit na kanadské území. Jednotliví členové se snažili vstoupit na turistická víza a předstírali, že se navzájem neznají. Kanadští pohraničníci ale měli fotografii, na níž bylo několik těchto lidí pohromadě.

Džábrí tvrdí, že ve skupině byl odborník na soudní medicínu a lidé vybavení stejně jako komando, které zlikvidovalo Chášukdžího v Istanbulu. Panuje podezření, že i pro tuto vraždu dal příkaz Muhammad bin Salmán. Tělo bylo podle všeho rozebráno a jednotlivé části zlikvidovány.

Džábrí dále tvrdí, že dvě jeho děti, které zůstaly v Saúdské Arábii, byly v březnu uneseny a on se s nimi od té doby nesetkal. Podle Džábrího byly obě děti stejně jako bratr zatčeni na příkaz korunního prince ve snaze přinutit ho vrátit se z exilu.

Džábrí za své minulé kariéry navázal kontakty s americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA) a dovolává se amerického zákona o ochraně obětí mučení. Kanadský ministr veřejné bezpečnosti Bill Blair řekl, že kanadské úřady vědí o případech, kdy se cizinci snažili sledovat, zastrašovat a hrozit kanadským občanům a lidem, kteří v Kanadě žijí. "To je zcela nepřijatelné," uvedl Blair v prohlášení určeném agentuře Reuters.

Vztahy mezi Kanadou a Saúdskou Arábií nejsou nejlepší od roku 2018, kdy Ottawa kritizovala Rijád za porušování lidských práv.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Snoubenka zavražděného novináře žádá trest pro saúdského prince

01.03.2021 12:20 Snoubenka zavražděného novináře Džamála Chášukdžího dnes vyzvala k bezodkladnému potrestání…

Sýrie začala očkovat zdravotníky v první linii boje s koronavirem

01.03.2021 11:41 Syrské ministerstvo zdravotnictví začalo vakcínou proti covidu-19 očkovat zdravotníky v první linii…

Írán odmítl návrh EU jednat s USA o dohodě z roku 2015

28.02.2021 18:29 Írán odmítl nabídku Evropské unie na přímé rozhovory se Spojenými státy o dohodě o svém jaderném…

Policie zadržela v Kazachstánu desítky demonstrantů

28.02.2021 17:13 Policie v Kazachstánu dnes zadržela desítky příznivců opozice, kteří v ulicích velkých měst…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama