Izraelské jednotky se připravují u hranice s Gazou, raketová palba pokračuje

Izrael dnes podél hranice s Gazou soustředil pozemní jednotky, zatímco Hamás dál pokračuje v raketové palbě na izraelské území. Výzvy k ukončení nejintenzivnější palby za poslední roky mezitím přibývají z celého světa. V noci na dnešek zazněly poplašné sirény varující před dopadem raket poprvé také na severu Izraele.

Eurozpravy.cz

Dosud ostřelování z Pásma Gazy, ovládaného palestinskou skupinou Hamás, dosáhlo jen do jižní a střední části Izraele, informovala AFP. Izraelské letectvo celou noc pokračovalo v bombardování cílů v Pásmu Gazy, zničilo také místní velitelství Hamásu, píše list The Jerusalem Post (TJP).

Boje začaly po nepokojích v Jeruzalému v pondělí večer salvami raket z Pásma Gazy na Izrael, který pak zahájil masívní vojenskou operaci proti skupinám Hamás a Islámský džihád. Jedna rakety odpálená z palestinské enklávy v noci na dnešek zasáhla dům nedaleko Tel Avivu, zraněno bylo pět Izraelců. Izrael při obnovených náletech v Gaze zničil šestipodlažní dům v centru města. Jednoho muže na jihu enklávy podle mediků zabila izraelská raketa.

V Pásmu Gazy podle poslední bilance Hamásu přišlo o život 83 lidí, včetně 17 dětí, a 487 osob bylo zraněno. Izrael informoval o sedmi obětech, včetně dvou dětí, vojáka a občanky Indie. Ve středu raketa vypálená z Gazy zasáhla izraelské město Sderot, v troskách domu zemřel pětiletý chlapec, uvádí TJP.

Potyčky a násilnosti mezi Židy a Araby se rozšířily do několika izraelských měst. Policie podle Reuters v Lodu a arabských městech v severním Izraeli v noci na dnešek zatkla na 150 lidí.

Izrael připravil bojové jednotky podél hranice s Gazou a podle vojenského mluvčího se nachází "v různých fázích přípravy pozemních operací". "Náčelník generálního štábu přípravy kontroluje a poskytuje vedení," uvedl mluvčí Jonatan Konrikus.

Zdravotnické úřady v Gaze uvedly, že vyšetřují noční úmrtí několika lidí, u nichž mohlo dojít k vdechnutí toxických plynů. Vzorky byly podle úřadů zaslány do laboratoře a definitivní závěry je tak příliš brzy.

Ke zklidnění situace se snaží přispět Spojené státy. "Vyjádřil jsem lítost nad ztrátou lidských životů. Zdůraznil jsem potřebu ukončit raketové útoky a deeskalovat napětí. Izraelci a Palestinci si zaslouží stejnou míru svobody, důstojnosti, bezpečnosti a prosperity," napsal na twitteru americký ministr zahraničí Antony Blinken po telefonátu s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.

Na stranu Izraele se ve svém středečním projevu jednoznačně postavil americký prezident Joe Biden. Biden v telefonátu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem odsoudil raketové útoky Hamásu a dalších teroristických skupin proti Izraeli a vyjádřil "svou neochvějnou podporu bezpečnosti Izraele a legitimnímu právu Izraele bránit sebe a svůj lid", uvedl Bílý dům. Na úvod svého projevu prezident Biden vyjádřil naději, že násilí brzy ustane. Na místo odcestuje zmocněnec pro izraelsko-palestinské záležitosti Hady Amr.

Izrael kvůli ostřelování odklonil lety z Ben Gurionova letiště poblíž Tel Avivu na letiště na jihu země, koncipovaného jako alternativa v době ozbrojených konfliktů, uvádí Reuters. Letecké společnosti British Airways, Lufthansa, Iberia a Virgin Atlantic zrušily veškeré lety do Tel Avivu, poté co tak učinily Delta Air Lines a American Airlines.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že údery proti vojenským schopnostem Hamásu a jeho spojenců v Gaze budou pokračovat. Izrael, Spojené státy a EU skupinu považují za teroristickou organizaci.

Ve středu izraelská armáda zabila vysoce postaveného velitele Hamásu a bombardovala několik domů, včetně výškových budov a banky, která podle Izraele sloužila aktivitám Hamásu.

Šéf Hamásu Ismáíl Haníja prohlásil, že "střet s nepřítelem je časově neomezený".

Turecko, které v uplynulých letech přijalo v Istanbulu lídry Hamásu, vyzvalo muslimské země, aby zaujaly jednotný a jasný postoj k násilí mezi Izraelem a Gazou.

Palestinský zdroj Reuters sdělil, že snahy Egypta, Kataru a OSN o klid zbraní nezaznamenaly posun.

Hamás a Islámský džihád od pondělního večera na Izrael vypálily 1500 raket, uvedla ve středu pozdě večer izraelská armáda. Dalších 350 raket se podle armády nepodařilo odpálit a "stovky" jich zneškodnil izraelský obranný systém Iron Dome (Železná kupole).

Ačkoli nejnovější problémy v Jeruzalémě byly okamžitým spouštěčem nejnovějších bojů, palestinská frustrace s nedořešení otázky vytvoření nezávislého palestinského státu v posledních letech zesílila, mimo jiné kvůli rozhodnutí předchozí americké vlády uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele a přesunout tam ambasádu a mírovému plánu exprezidenta Donalda Trumpa, který Palestinci odmítli s tím, že podporuje budování osad na okupovaných územích.

Témata: EZ

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Turecko podle Erdogana zabilo jednoho z vůdců kurdské PKK v Iráku

06.06.2021 20:23 Turecké tajné služby podle Ankary při operaci na území Iráku zabily jednoho z čelných představitelů…

Izrael začal s očkováním dětí od 12 let

06.06.2021 11:24 Izrael dnes začal očkovat proti covidu-19 děti od 12 do 15 let. Ministerstvo zdravotnictví podle…

Související:

Právě se děje