Turecko se ohradilo. Rozhodnutí summitu EU prý neodpovídá realitě

Ankara dnes označila některé prvky dnešní dohody představitelů Evropské unie ohledně Turecka a napětí ve východním Středomoří za krok pozitivním směrem, jiné však podle ní neodpovídají realitě. Informovala o tom s odvoláním na prohlášení turecké diplomacie agentura Reuters.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes nad ránem shodli na společném postupu vůči Turecku. Podle některých členských států způsobuje Turecko napětí ve východním Středomoří svou průzkumnou těžbou u kyperských a řeckých břehů. Kypr dostal na summitu ujištění, že blok uvalí na Turecko sankce, pokud Ankara nepřestane s "provokacemi".

"Není konstruktivní pokračovat v používání jazyka sankcí a označovat kroky podniknuté naší zemí na obranu našich práv a práv kyperských Turků jako ilegální," uvedlo podle Reuters v prohlášení turecké ministerstvo zahraničí. "Jakkoliv jsou na rozhodnutí (EU) ohledně naší země pozitivní prvky, mnoho oblastí se odchyluje od reality," dodalo s tím, že Řecko a Kypr si berou vztahy mezi EU a Tureckem jako rukojmí.

Ve vztazích s Tureckem budou podle předsedy Evropské rady Charlese Michela klíčové příští týdny, kdy se uvidí, zda má Ankara zájem o dialog, nebo zda chce pokračovat v průzkumné těžbě. Ve druhém případě dnešní dohoda unii umožňuje sáhnout k tvrdšímu postupu včetně případných sankcí.

"Nyní je na Turecku, aby ukázalo, zda se chce spolu s námi vydat konstruktivní cestou. To je naše dnešní nabídka. Ale zcela jasně říkáme, že v opačném případě máme k dispozici všechny potřebné nástroje," řekla po jednání předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Summitová dohoda by podle ní mohla Ankaru motivovat ke spolupráci nabídkou užšího obchodního partnerství a rozšíření celní unie, pokud se však Turecko nevyvaruje "jednostranných provokací", může EU sáhnout k sankcím.

Kyperský prezident podle diplomatů během dlouhého jednání ve čtvrtek večer a v noci na dnešek několikrát odmítl průběžně předkládané návrhy jako příliš vstřícné vůči Turecku. Lídři řady dalších zemí včetně předsednického Německa však chtěli předejít dalšímu zhoršení vztahů s partnerem v NATO, který v rámci migrační dohody pomáhá brzdit příliv běženců do Evropy.

Ankara vyslala v létě do oblasti mezi Krétou a Kyprem průzkumnou loď doprovázenou vojenskými plavidly. Podle Atén jde o součást řeckých výsostných vod, Turecko ale tvrdí, že na průzkum má právo. Řecko i Turecko posléze ve sporné oblasti uspořádaly námořní vojenská cvičení. K Řecku se při manévrech připojila Francie spolu s Itálií a Kyprem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael a Spojené arabské Emiráty uzavřely dohodu o bezvízovém styku

20.10.2020 13:44 Izrael a Spojené arabské emiráty se dohodly na bezvízovém styku. Oznámil to izraelský premiér…

Významný palestinský politik Irikát bojuje s covidem, jeho stav je kritický

19.10.2020 09:15 Stav palestinského politika Saíba Irikáta hospitalizovaného kvůli covidu-19 v Izraeli se zhoršil a…

Izrael a Bahrajn oficiálně navázaly diplomatické vztahy, USA chtějí val…

18.10.2020 21:26 Aktualizováno Izrael a Bahrajn dnes podepsaly dohodu o oficiálním navázání diplomatických styků. K podpisu dohody…

Islámský stát vyzval k útokům na západní cíle v Saúdské Arábii

18.10.2020 21:10 Mluvčí teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Hamza Kurajší dnes vyzval stoupence k útokům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama