Teror v Adenu: Útok nastal, když z letadla vystupovala vláda. Mnoho mrtvých a raněných

Nejméně 13 lidí bylo zabito a desítky dalších zraněny při dnešním útoku na letiště v jemenském Adenu. Exploze a střelba se ozvaly krátce poté, co na letišti přistálo letadlo, v němž ze Saúdské Arábie přiletěla nově sestavená jemenská vláda. Informovala o tom agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, podezření padá na povstalecké Húsíe.

Agentura AP s odkazem na zástupce šéfa zdravotnické služby píše o 16 mrtvých a zhruba 60 zraněných. Podle nejmenovaného bezpečnostního zdroje jsou mezi zraněnými také zaměstnanci Červeného kříže. Jejich národnost nebyla blíže upřesněna.

Všichni ministři vlády letiště v bezpečí opustili a byli přepraveni do prezidentského paláce, uvedl Reuters s odvoláním na místní bezpečnostní zdroje. Podle nich dopadly tři minometné střely na letištní halu. Stovky cestujících, příslušníků bezpečnostních sil i činitelů pak začaly v panice prchat do bezpečí. Jemenský ministr pro komunikaci, který byl rovněž ve vládním speciálu, uvedl, že cílem útoku bylo patrně letadlo. To ale přistálo se zpožděním. Podle něj byly slyšet dva výbuchy a patrně šlo o útok z bezpilotního letounu.

A loud blast and gunshots were heard at Aden's airport, reportedly after a plane carrying the Yemeni government landed.Get the latest news from around the world: https://t.co/VOCSEKd38r pic.twitter.com/opFaP0sebD

— Sky News (@SkyNews) December 30, 2020

Saúdskoarabský televizní kanál Al-Arabíja odvysílal záběry desítek lidí, jak prchají z letadla, když první výbuch zasáhl letištní halu. Následovala střelba z obrněných vozidel a z místa stoupal oblak hustého bílého a černého dýmu. Jiné záběry zachytily poškozené betonové zdi letištního terminálu.

Nově vytvořený kabinet spojuje vládu prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, která sídlí v jihojemenském přístavním městě Aden, s jihojemenskými separatisty v rámci koalice, která bojuje proti Íránem podporovaným šíitským povstalcům Húsíům. Húsíové ovládají sever země, včetně hlavního města Saná, odkud v roce 2014 vyhnali mezinárodně uznanou vládu.

Separatistická Jižní přechodná rada (STC) však letos vyhlásila v Adenu autonomii. Obě strany spolu pak na jihu země bojovaly, což zkomplikovalo snahy OSN zajistit trvalý klid zbraní. Mezinárodní koalice v čele s Rijádem, která v jemenském konfliktu podporuje Hádího vládu, tento měsíc oznámila vznik nové vládní koalice. V ní usednou i jihojemenští separatisté.

Zmocněnec OSN pro Jemen Martin Griffiths dnešní útok odsoudil. "Přeji kabinetu, aby měl sílu čelit těžkým úkolům, které před námi stojí. Tento nepřijatelný násilný čin je tragickou připomínkou toho, jak je důležité Jemen naléhavě vrátit na cestu k míru," uvedl v prohlášení.

Související

Ilustrační foto

Útok na vojenskou přehlídku v Jemenu: Raketa zasáhla tribunu s diváky

Nejméně devět lidí zemřelo a několik desítek dalších utrpělo zranění poté, co dnes vojenskou přehlídku ve městě Dálí na jihozápadě Jemenu zasáhla raketa. Informovala o tom agentura AP s odkazem na vyjádření sil napojených na vládu mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Ty rovněž uvedly, že za útokem stojí šíitští povstalci známí jako Húsíové. K útoku se však zatím nikdo nepřihlásil.
Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Atentát v Adenu: Sebevrah zabil šest lidí

Sebevražedný atentátník na motorce dnes na předměstí Adenu zabil šest jihojemenských separatistů, kteří bojují s vládními silami o kontrolu nad městem. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na svědky. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Více souvisejících

Terorismus v Jemenu Jemen Mansúr Hádí (prezident Jemenu)

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy