V Iráku očkování vázne. Lidé jsou apatičtí, vládě nevěří

Ve čtyřicetimilionovém Iráku se zatím nechalo očkovat proti koronaviru ani ne 380.000 lidí. Mezi Iráčany převládá apatie i strach, napsala agentura AP. Zájem o očkování ale minulý týden probudil populistický šíitský duchovní Muktada Sadr, který se nechal naočkovat před kamerou.

Stovky šíitů následovaly a přišly do očkovacích center. AP k tomu napsala, že případ poukazuje na sektářskou loajalitu, která je v Iráku silná, i na nedůvěru k vládě.

"Byl jsem proti tomu nechat se naočkovat, ale když jsem ho (Sadra) viděl, motivovalo mne to," sdělil obyvatel Nadžafu Manhil Šablí. Podle něj snímek Sadra sedícího v černém turbanu a s černou rouškou při očkování zapůsobil stejně, jako když vojáky povzbudí, když se velitel objeví na frontě.

Irák se potýká s nástupem nové vlny koronaviru, v dubnu tam zaznamenávali 8000 nových případů denně. Připisuje se to nedodržování ochranných opatření - lidé nenosí roušky a pořádají sešlosti. Minulý týden denní přírůstky klesly, v pondělí země ohlásila 5068 případů.

Iráčané nedůvěřují státnímu zdravotnictví, takže ujišťování ministerstva zdravotnictví o neškodnosti vakcín na ně nemělo velký vliv. Mnozí se státním nemocnicím vyhýbají. V dubnu v bagdádské nemocnici vypukl požár a zemřelo tam 80 lidí, kvůli čemuž v úterý rezignoval ministr zdravotnictví. Sadrova fotografie při očkování obletěla sociální sítě a na své facebookové stránce ji použilo i ministerstvo zdravotnictví.

Profesor komunitní medicíny na univerzitě v Bagdádu Fáris Lámí řekl, že Iráčané vládu považují za zkorumpovanou a její postup při epidemii nedůvěru prohloubil. Na začátku podle něj policisté odváděli pacienty z domovů, jako by to byli zločinci, a pohřbívání mrtvých se odkládalo několik týdnů. Problematická rozhodnutí se dělají i nyní - například chronicky nemocní nebo lidé s nízkou imunitou čekají na očkování v nemocnicích, což zvyšuje riziko jejich nákazy. Naproti tomu ti s patřičnými styky nikde čekat nemusejí. Je dobré, když se nechají političtí nebo náboženští představitelé veřejně očkovat, ale "ideologie založená na slepém následování rozhodnutí někoho jiného je sama o sobě tragická", řekl Lámí.

Do Iráku koncem března dorazilo 336.000 dávek vakcíny od firmy AstraZeneca a registrovat k očkování se mohou všichni lidé starší 18 let. V dubnu do Iráku dopravila 49.000 očkovacích dávek firma Pfizer.

Ministerstvo zdravotnictví se snaží zájem o očkování navodit nátlakem - lidé bez očkovacího průkazu mají počítat s cestovními omezeními a obchody a restaurace mají propouštět nenaočkované. Pokyny ale nejsou jednoznačné, takže majitelé restaurací netuší, zda v případě odmítnutí očkování budou muset podniky zavřít. Ramí Amír má v Bagdádu podnik rychlého občerstvení a řekl, že nemůže chtít po všech zaměstnancích, aby se nechali očkovat, když hrozí vedlejší účinky. Jeho kolega Umar Muhammad řekl, že při náboru zaměstnanců do jeho jídelny to někteří vzdali, když jim řekl, že podmínkou je osvědčení o očkování.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy