Členské státy Evropské unie by se tento týden mohly v principu shodnout na mechanismu solidarity při problémech s přijímáním migrantů, avizovala eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová. Pokrok kolem váznoucí reformy azylové a migrační politiky podle ní za českého předsednictví v Radě EU překonává očekávání. Na novém legislativním návrhu by ovšem pracovalo až švédské předsednictví, které převezme štafetu s koncem roku.
V Bruselu se ve čtvrtek znovu sejdou unijní ministři vnitra, aby mimo jiné probrali vývoj jednání o takzvaném paktu o migraci a azylu. Ten Evropská komise předložila před více než dvěma lety coby odpověď na problémy s imigrací do EU. Jeho schválení ovšem zůstává v nedohlednu, jakkoli unijní instituce dávají najevo odhodlání reformu dotáhnout do konce do roku 2024.
Johanssonová v této otázce vidí pokrok, který prý začal v první polovině roku za předsednictví Francie. "A teď během českého předsednictví musím říct, že si vedou nad očekávání, co se týče pokroku na paktu. Víc, než podle mě kdokoli čekal," uvedla při dnešním brífinku.
Česká vláda hledá v unii shodu na principech podpory, ze které by mohly těžit země potýkající se s vysokými počty přicházejících žadatelů o azyl. Již delší dobu se mluví o takzvané flexibilní solidaritě, která by spočívala v zavedení jiných forem pomoci, než je přebírání migrantů. Český ministr vnitra Vít Rakušan na říjnovém jednání zmínil také "flexibilní zodpovědnost", neboli jisté zjednodušení příslušných procedur pro přetížené země.
"Tento týden snad uvidíme, že část o solidaritě dostane v radě podporu, a švédské předsednictví už slíbilo, že ji začne přetvářet do legislativního textu," popsala možný vývoj Johanssonová.
Členské země jednají o vzájemné pomoci se zvládáním migrační zátěže už roky poté, co bylo i za českého odporu odmítnuto přerozdělování běženců na základě povinných kvót. Letos se státy dohodly na systému dobrovolného přebírání migrantů, který ovšem zatím významnější výsledky nepřináší. Johanssonová nedávno uvedla, že za několik měsíců byly v jeho rámci přesunuty jen asi stovky lidí.
Ministři vnitra budou na nadcházejícím setkání mluvit také o novém akčním plánu, s nímž dnes komise přišla ve snaze potlačit prudký nárůst migrace do EU přes Balkán. Podle unijní exekutivy je třeba vystupňovat dosavadní snahy v několika směrech včetně podpory příslušných orgánů v zemích západního Balkánu či sladění jejich vízové politiky s tou unijní.
Unijní pohraniční agentura Frontex za prvních deset měsíců roku zaznamenala na 280.000 nelegálních vstupů do EU, přičemž skoro polovina těchto lidí přišla po tzv. západobalkánské trase. Některé země včetně ČR za této situace obnovují hraniční kontroly a vývoj se promítá také do debat o rozšíření schengenského prostoru, které budou také pokračovat na čtvrtečním jednání ministrů vnitra.
Rakousko hovoří o "nekontrolované migraci" a přijetí Rumunska a Bulharska do zóny volného pohybu podmiňuje zpřísněním hraničních kontrol, pochybnosti dává najevo také Nizozemsko. Evropská komise trvá na tom, že obě země jsou na vstup do Schengenu připraveny a měly by být přijaty společně s Chorvatskem, které podle všeho směřuje k uvolnění kontrol na hranicích s dalšími členy EU od 1. ledna.
Související
Evropská populace stárne. Potřebujeme o milion migrantů ročně víc, tvrdí eurokomisařka
EU je podle komisařky Johanssonové připravena pomoci zemím s vlnou uprchlíků
Ylva Johanssonová , migrace , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 26 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 48 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 51 minutami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák