České předsednictví podle eurokomisařky posouvá vpřed váznoucí migrační reformu

Členské státy Evropské unie by se tento týden mohly v principu shodnout na mechanismu solidarity při problémech s přijímáním migrantů, avizovala eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová. Pokrok kolem váznoucí reformy azylové a migrační politiky podle ní za českého předsednictví v Radě EU překonává očekávání. Na novém legislativním návrhu by ovšem pracovalo až švédské předsednictví, které převezme štafetu s koncem roku.

V Bruselu se ve čtvrtek znovu sejdou unijní ministři vnitra, aby mimo jiné probrali vývoj jednání o takzvaném paktu o migraci a azylu. Ten Evropská komise předložila před více než dvěma lety coby odpověď na problémy s imigrací do EU. Jeho schválení ovšem zůstává v nedohlednu, jakkoli unijní instituce dávají najevo odhodlání reformu dotáhnout do konce do roku 2024.

Johanssonová v této otázce vidí pokrok, který prý začal v první polovině roku za předsednictví Francie. "A teď během českého předsednictví musím říct, že si vedou nad očekávání, co se týče pokroku na paktu. Víc, než podle mě kdokoli čekal," uvedla při dnešním brífinku.

Česká vláda hledá v unii shodu na principech podpory, ze které by mohly těžit země potýkající se s vysokými počty přicházejících žadatelů o azyl. Již delší dobu se mluví o takzvané flexibilní solidaritě, která by spočívala v zavedení jiných forem pomoci, než je přebírání migrantů. Český ministr vnitra Vít Rakušan na říjnovém jednání zmínil také "flexibilní zodpovědnost", neboli jisté zjednodušení příslušných procedur pro přetížené země.

"Tento týden snad uvidíme, že část o solidaritě dostane v radě podporu, a švédské předsednictví už slíbilo, že ji začne přetvářet do legislativního textu," popsala možný vývoj Johanssonová.

Členské země jednají o vzájemné pomoci se zvládáním migrační zátěže už roky poté, co bylo i za českého odporu odmítnuto přerozdělování běženců na základě povinných kvót. Letos se státy dohodly na systému dobrovolného přebírání migrantů, který ovšem zatím významnější výsledky nepřináší. Johanssonová nedávno uvedla, že za několik měsíců byly v jeho rámci přesunuty jen asi stovky lidí.

Ministři vnitra budou na nadcházejícím setkání mluvit také o novém akčním plánu, s nímž dnes komise přišla ve snaze potlačit prudký nárůst migrace do EU přes Balkán. Podle unijní exekutivy je třeba vystupňovat dosavadní snahy v několika směrech včetně podpory příslušných orgánů v zemích západního Balkánu či sladění jejich vízové politiky s tou unijní.

Unijní pohraniční agentura Frontex za prvních deset měsíců roku zaznamenala na 280.000 nelegálních vstupů do EU, přičemž skoro polovina těchto lidí přišla po tzv. západobalkánské trase. Některé země včetně ČR za této situace obnovují hraniční kontroly a vývoj se promítá také do debat o rozšíření schengenského prostoru, které budou také pokračovat na čtvrtečním jednání ministrů vnitra.

Rakousko hovoří o "nekontrolované migraci" a přijetí Rumunska a Bulharska do zóny volného pohybu podmiňuje zpřísněním hraničních kontrol, pochybnosti dává najevo také Nizozemsko. Evropská komise trvá na tom, že obě země jsou na vstup do Schengenu připraveny a měly by být přijaty společně s Chorvatskem, které podle všeho směřuje k uvolnění kontrol na hranicích s dalšími členy EU od 1. ledna.

Související

Ylva Johanssonová

EU je podle komisařky Johanssonové připravena pomoci zemím s vlnou uprchlíků

Evropská unie je připravena pomoci finančně i personálně členským státům evropského bloku, které nejvíce zasáhla uprchlická vlna z Ukrajiny v souvislosti s válečným konfliktem v této zemi, a také samotným uprchlíkům. Novinářům to dnes v Bratislavě řekla eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová.

Více souvisejících

Ylva Johanssonová migrace EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 26 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 48 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy