Paříž/Vídeň - Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve středu po setkání s rakouským kancléřem Christianem Kernem v Salcburku sejde s premiéry Česka a Slovenska Bohuslavem Sobotkou a Robertem Ficem. Cílem je navázat kontakt se zeměmi, které v dosavadních rozhovorech o reformě směrnice EU o vysílání pracovníků do zahraničí ukázaly ochotu spolupracovat, zaznělo z Elysejského paláce.
Okolnosti jednání, po kterém si státníci vyslechnou i koncert v rámci salcburského hudebního festivalu s Marthou Argerichovou a Danielem Barenboimem, dnes v obsáhlém materiálu vysvětlila rakouská agentura APA.
Kern a Macron chtějí v Salcburku hovořit především o reformě směrnice Evropské unie o vysílání pracovníků do zahraničí. Debata o této směrnici, na základě které mohou členské státy do jiných unijních zemí vysílat na časově omezenou dobu své pracovníky, byla jednou z důležitých součástí předvolební kampaně před francouzskými prezidentskými volbami. Příslušnou směrnici kritizovala jak kandidátka krajní pravice Marine Le Penová, tak její krajně levicový soupeř Jean-Luc Mélenchon.
Boj proti sociálnímu a mzdovému dumpingu považuje za důležité téma Macron i Kern. Požadují stejnou odměnu za stejnou práci, ať už práci odvádí domácí či zahraniční zaměstnanec.
Cesta má širším geopolitický rámec
Macron oznámil, že chce během svého funkčního období navštívit všechny členské státy EU. Není náhodou, že už krátce po nástupu do funkce zamíří do východní Evropy. Členské země ve východní části EU totiž Francie v posledních letech zanedbávala, zatímco Německo jim věnovalo značnou pozornost. "Cílem cesty je získat lepší přístup na východ," citoval deník Le Figaro Macronova spolupracovníka.
"Emmanuel Macron hledá spojence v Evropě, neboť ne vše může nést na svých bedrech německo-francouzský tandem," řekl další člověk z Macronova okolí listu Le Point.
Macron před časem vyslal na východ Evropy vzkaz, že "Evropa není supermarket, ale osudové společenství". Podle agentury APA jeho slova ale nesměřovala do Prahy či Bratislavy, ale spíše do Varšavy a Budapešti. Krátce před salcburským setkání se navíc slovenský premiér Fico distancoval od euroskeptických vlád Maďarska a Polska a přihlásil se k evropskému jádru.
Související
Francouzský jaderný deštník u expertů narazil. Sloužit má jako pojistka, pokud selže jednotné evropské odstrašení
Macron chce nad Evropou vybudovat jaderný deštník. S Českem se nepočítá
Emmanuel Macron , EU (Evropská unie) , Rakousko , Christian Kern , Česká republika , Slovensko , Německo
Aktuálně se děje
včera
Ceny Anděl 2025 předány. Uspěli Michal Prokop, James Cole i Gufrau a Victor Kal
včera
Bílý dům oficiálně odhalil plány Trumpova největšího oblouku na světě
včera
Trump plánuje udělit milost každému, kdo se přiblížil k Oválné pracovně na 200 stop
včera
CNN: Američané odcházejí z USA do zemí jako je Česko. Hledají bezpečí, nižší náklady a pomalejší tempo
včera
Tesla slaví. První evropská země schválila autonomní řízení FSD
včera
Jednání o ukončení války v Íránu narazilo na nečekaný problém: Teherán neví, kam dal miny
včera
Hrozí rozpad NATO? Experti vysvětlují, co se v alianci děje
včera
V pákistánském Islámábádu začaly mírové rozhovory mezi Íránem a USA
včera
Experti: Bomba u srbského plynovodu byla snahou ruských tajných služeb ovlivnit volby v Maďarsku
včera
Hnutí MAGA pochybuje o Trumpově duševním zdraví. Ztroskotanci, hlupáci, vzteká se prezident
včera
Co potřebujete vědět o volbách v Maďarsku: Výsledky se mohou sčítat týden, průzkumy věstí pád Orbána
včera
Kamala Harris zvažuje kandidaturu na prezidenta v roce 2028
včera
Maďarsko na prahu historického přelomu. Do voleb zbývá jediný den
včera
Historický milník: Mise Artemis II úspěšně dokončena, astronauti se v pořádku vrátili na Zemi
včera
Počasí bude o víkendu stabilní. Oproti pátku se změní k lepšímu
10. dubna 2026 21:58
Návrat Chlopčíka a jedna novicka. StarDance odhalila složení poroty
10. dubna 2026 21:05
Praha prozradila, jak Dvorecký most změní hromadnou dopravu
10. dubna 2026 20:22
Důchody ovlivní i další svátky. V květnu budou dva výplatní termíny jiné
10. dubna 2026 19:37
Češi se podíleli na mezinárodní operaci proti útočníkům s vazbami na Rusko
10. dubna 2026 18:59
Trumpův vzkaz Íránu přinutil slavného herce k reakci. Bílý dům se ozval
Dlouhotrvající slovní válka mezi současným americkým prezidentem Donaldem Trumpem a slavným hercem Georgem Clooneym se opět rozhořela. Clooney zkritizoval politika za jeho výhrůžky Íránu v uplynulých dnech. Bílý dům následně prudce reagoval.
Zdroj: Lucie Podzimková