Vídeň - Nová rakouská vláda kancléře Sebastiana Kurze se dohodla na omezení vyplácení přídavků cizincům pracujícím v Rakousku na jejich děti, které žijí v jiných členských zemích EU.
V roce 2016 do evropského zahraničí putovalo z Rakouska 273 milionů eur (téměř sedm miliard korun) určených 132.000 dětí.
Podle návrhu nového zákona by měla indexace přinést Rakousku úspory ve výši zhruba 114 milionů eur (2,9 miliardy korun). To odpovídá méně než polovině prostředků vydaných v roce 2016 na přídavky na děti občanů zemí Evropské unie a Evropského hospodářského společenství, kteří pracují sice v Rakousku, jejich potomci ale žijí trvale v jejich vlasti. Data za rok 2017 nejsou zatím k dispozici.
Nová rakouská vláda tvořená Rakouskou lidovou stranou (ÖVP) kancléře Kurze a protiimigrační Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ) chce v budoucnu výši vyplácených dávek přizpůsobit nákladům na živobytí v jednotlivých členských zemích. Vycházet hodlá z dat unijního statistického úřadu.
Podle představ koaliční vlády by měl parlament zákon přijmout ještě před letními prázdninami. Norma by mohla začít platit na počátku příštího roku.
Nejvíce peněz z přídavků na děti plynulo v předloňském roce do Maďarska: téměř 39.000 dětí rodičů pracujících v Rakousku si tak rozdělilo 80 milionů eur (dvě miliardy korun). Na druhém místě bylo v roce 2016 Slovensko, kde na 30.600 dětí dostali rodiče pracující v Rakousku 63 milionů eur (1,6 miliardy). Po Polsku, Rumunsku a Slovinsku následuje v tabulce Česko s 18 miliony eur.
Plány Rakouska už loni kritizoval například maďarský premiér Viktor Orbán. Nová rakouská ministryně pro otázky rodiny Juliana Bognerová-Sraussová jakoukoli kritiku dnes odmítla. "Je třeba se na to dívat také z jiné perspektivy: Je to fér, že děti v zemích, kde jsou náklady na živobytí mnohem nižší, dostávají mnohem, mnohem více peněz než děti u nás?" uvedla ministryně.
Související
Češi havarovali v Rakousku při návratu z dovolené. Zasahoval vrtulník
Rakušané potrestali mladíka, který chtěl útočit na koncertech Taylor Swift
Rakousko , Sebastian Kurz , EU (Evropská unie) , Maďarsko , Viktor Orbán
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Počasí: Moravu zasáhly silné bouřky, mohou padat kroupy
před 2 hodinami
Proti FIFA se bouří světové fotbalové organizace. Současný způsob řízení je neudržitelný, vzkazuje UEFA
před 3 hodinami
Rusko mění strategii. Místo energetické infrastruktury si na Ukrajině vybírá nový typ cílů
před 4 hodinami
Záchranáři převezli na Bulovku ženu s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc
před 5 hodinami
Jak překonali migranti opevněnou hranici? Proč zamířili zrovna do Ceuty? Otázky, na které se ptá celý svět
před 7 hodinami
Španělsko odsoudilo reakci EU na příliv migrantů. Sánchez si stěžuje von der Leyenové na sobeckost a ignoraci
před 8 hodinami
Proč jsou útoky na Kyjev navzdory krytům tak ničivé? Na vině je hned několik faktorů
před 9 hodinami
Není to jen válka. Klimatická krize je pro globální ekonomiku stále větší hrozbou
před 10 hodinami
Nedostali jídlo ani bydlení. Většina migrantů se ze španělské enklávy vrátila zpět do Maroka
před 11 hodinami
Rusko zaútočilo na Kyjev balistickými raketami, nejméně devět mrtvých
před 13 hodinami
Počasí hraje zásadní roli. V Česku nastane nejhorší stav za čtyři roky
včera
Knížakovi bude na pohřbu mluvit i bývalý prezident Klaus
včera
V Jablonci došlo k napadení dvou žen. Policisté se obrátili na veřejnost
včera
Dvě pošty přepadl muž, který si měl jít sednout za mříže
včera
Policie posílí bezpečnostní opatření na Prague Pride, oznámil Metnar
včera
Pavel bude mít nového spolupracovníka. Mění se ředitel zahraničního odboru
včera
První Čech přeplaval La Manche před 55 lety. Po několika letech si to zopakoval
včera
Zemřel divadelní režisér František Laurin, otec známé herečky
včera
Ebola se stává stále větší hrozbou. Šíří se nejrychleji v historii
včera
Putinova hlásná trouba ve Francii skončila. Paříž vyhostila bývalou šéfku proruské televize
Francouzské úřady vydaly příkaz k vyhoštění ruské novinářky a televizní komentátorky Xenie Fedorovové, kterou obviňují ze šíření kremelské propagandy, dezinformací a z ohrožení veřejného pořádku. Paříž zároveň přistoupila ke zmrazení jejího majetku na dobu šesti měsíců. Bývalá šéfka francouzské pobočky státní televize RT France vyhoštění označila za politický tlak a cenzuru názorů, které se neslučují s oficiální linií francouzské vlády.
Zdroj: Libor Novák