Evropská rada po včerejším jednání zveřejnila zprávu, že se přední lídři Evropské unie konečně shodli na tom, že dojde k uzavření smlouvy o volném obchodu s další z asijských zemí. Již tuto neděli dojde v Hanoji, hlavním městě Vietnamu, k podepsání smlouvy mezi dvěma subjekty, která zaručí ulehčení vzájemných obchodních vztahů. Mimo smlouvu o volném obchodu podepíše EU s Vietnamem i smlouvu, která bude ošetřovat ochranu vzájemných investic.
K vyjednání smlouvy, která prakticky odstraní téměř všechny celní poplatky a tarify, došlo už na konci roku 2015, finální odsouhlasení na úrovni unijních ministrů však proběhlo až nyní. Podle Evropské komise představuje vietnamský trh pro EU obrovskou příležitost, vzájemný trh se totiž například v oblasti zboží pohybuje okolo 50 miliard eur a v oblasti služeb okolo čtyř miliard. Současný dosluhující předseda Komise Jean-Claude Juncker proto vznikající dohodu velice podporuje a vyzdvihuje.
„Po Singapuru jsou dohody s Vietnamem druhé v pořadí, které byly uzavřeny mezi Evropskou unií a zemí jihovýchodní Asie a které zároveň představují jakýsi odrazový můstek a první krok směrem k lepšímu spojení mezi EU a regionem,“ uvedl ke vznikajícím dohodám Jucker.
Ostatní eurokomisaři pak vyzdvihli a pochvalovali potenciál, který vietnamský trh pro Evropskou unii představuje. Především eurokomisařka pro trh Cecilia Malmstromová označila vietnamský trh za doslova pulzující a velice nadějný a to nejen díky tomu, že se na něm pohybuje téměř deset milionů zákazníků.
Trh této asijské země tak pro EU nabízí skvělé ekonomické příležitosti pojímající v sobě řadu důležitých oblastí – od obchodu, přes ekologii, investice, udržitelný rozvoj, až po stanovování vyšší pracovní úrovně nebo ochranu spotřebitelů.
Podle vyjádření expertů ze Světové obchodní organizace se uzavřením výše zmíněných dohod Vietnam evropský partnerům více otevře i v oblasti služeb, zdravotnictví, ochrany životního prostředí, financí i vzdělání.
Tarify a celní poplatky na dovoz by se krátce po podepsání dohod měly snížit o více než polovinu. V nadcházejících měsících a letech by pak mělo dojít k jejich úplnému odstranění.
Související
Summit Evropské rady nic nepřinesl. Lídři se nedohodli ani na společném prohlášení k migraci
Babiš po debatě lídrů EU o cenách energií hovořil o velkém úspěchu
Evropská rada , EU (Evropská unie) , Hanoj , evropská komise , vietnam , Obchody , clo , Jean-Claude Juncker , investice , Ekonomika , wto
Aktuálně se děje
včera
Británií otřásá další zatčení. Policie kvůli Epsteinovým spisům zadržela exministra Mandelsona
včera
Státy, které USA zneužívaly, budou čelit mnohem vyšším clům, prohlásil Trump. EU zastavuje ratifikaci dohody
včera
Kde se zaseklo jednání o míru? Z dvacetibodového plánu zbývá dořešit poslední tři body, řekl Sybiha
včera
Extrémní počasí dostalo zelenou. Trump udělal nejhorší krok za celou dobu svého prezidentství
včera
Mexiko v plamenech. Nevycházejte z domu, nabádají USA Američany. Varování kvůli nepokojům vydalo i Česko
včera
Zalužnyj: Válka se změnila na robotickou zónu zabíjení. Bojiště představují robotické systémy, sítě senzorů a AI
včera
Pavel potvrdil, že zákon o státním rozpočtu vetovat nebude
včera
Hrozba obchodní války je zpět. EU netuší, jaká cla budou zítra platit
včera
Hořící barikády, přestřelky, blokády dálnic. Mexiko zachvátila vlna extrémního násilí
včera
Napětí mezi Washingtonem a Teheránem dosahuje kritického bodu. Obavy z války strmě rostou
včera
Igor Červený byl jmenován novým ministrem životního prostředí
včera
Ministr kultury Klempíř ráno v Praze havaroval
včera
„Drtí nás ceny potravin i účty za energie.“ Rusové stále více pociťují dopady války proti Ukrajině
včera
Rusko poslalo na Ukrajinu dva dny před výročím stovky raket a dronů
včera
Putin fakticky rozpoutal třetí světovou válku, nejde mu jen o Ukrajinu, prohlásil Zelenskyj
včera
Předpověď počasí do víkendu. Obrat k lepšímu přijde ve středu
22. února 2026 21:44
Neobyčejný případ pro kriminalisty. Policie objasnila únos na Náchodsku
22. února 2026 20:33
Anderssonová nedala na padesátce nikomu šanci, Švédky ovládly i curling. U-rampu zase Číňanky
22. února 2026 19:15
Podvodníci mají novou metodu, upozornila ČSSZ
22. února 2026 18:26
Američané gólem v prodloužení potvrdili nadvládu nad světovým hokejem i na olympiádě
Na závěr 25. her zimní olympiády se již tradičně pod pěti kruhy v zimním provedení konalo velké hokejové finále. Došlo v něm k očekávanému zámořskému souboji mezi Kanadou a USA, což se čekalo především díky účasti hráčů z kanadsko-americké NHL na těchto hrách. Celý turnaj nabídl skvělý hokej, možná ten nejlepší za posledních 12 let, a finále nezůstalo v tomto ohledu pozadu. Byl to zápas vyrovnaný natolik, že ho muselo rozhodnout až prodloužení. V něm se trefil Jack Hughes a potvrdil tak, že v tomto utkání byly Spojené státy přeci jenom o špetku lepší. Po posledním světovém šampionátu tak tedy vyhrávají i olympiádu a potvrzují svoji nadvládu nad světovým hokejem.
Zdroj: David Holub