Plod francouzsko-německého paktu? Macron je nadšený z kandidatury von der Leyenové

Jako plod německo-francouzské spolupráce označil francouzský prezident Emmanuel Macron dnešní dohodu unijního summitu ohledně obsazení klíčových postů v institucích Evropské unie. Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová je podle něj velmi dobrým kandidátem na post předsedkyně Evropské komise. Řešení personálních tahanic přivítal také španělský premiér Pedro Sánchez, který jej označil za "velmi dobrou zprávu".

"Tato dohoda je plodem hluboké francouzsko-německé shody," řekl Macron podle agentury Reuters po hlasování premiérů a prezidentů členských zemí EU. Kompromisní balíček jmen podle francouzského prezidenta zaručuje, že Evropa zůstane jednotná.

Après 48h de travail avec mes partenaires européens, nous avons un accord ! La nouvelle équipe à la tête de l’Europe est forte et expérimentée. Pour la première fois, deux femmes dirigeront la Commission et la Banque centrale ! Je m’en félicite. pic.twitter.com/MkkqcPK4SN

— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) 2. července 2019

Proti návrhu nakonec nehlasoval žádný z členských států a výsledek tak hodnotili kladně kromě Macrona a Sáncheze i nizozemský premiér Mark Rutte či jeho polský protějšek Mateusz Morawiecki. "Obzvláště mě těší, že poprvé máme jako kandidáta do čela komise ženu," hodnotila zase rakouská kancléřka Brigitte Bierleinová.

Podle španělského premiéra se zároveň ostatní unijní lídři zavázali, že v rámci nového uspořádání bude funkci eurokomisaře pro hospodářské a finanční záležitosti zastávat představitel evropských socialistů, k nimž patří i Sánchez. Italský premiér Giuseppe Conte zase avizoval, že jeho zemi v komisi připadne hospodářská soutěž.

Související

Více souvisejících

Ursula von der Leyenová Emmanuel Macron Pedro Sánchez EU (Evropská unie) evropská komise Brigitte Bierleinová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Potraviny zlevňují nejvýrazněji od roku 2009. Klesají i ceny v průmyslu, poprvé za čtyři roky

Čeští zemědělci čelí mimořádnému cenovému kolapsu. Výkupní ceny, za které prodávají do obchodní sítě či k dalšímu zpracování, totiž letos v lednu padaly meziročně o 19,8 procenta. To je nejvýraznější propad minimálně od roku 2010. V celé historii České republiky je takový pokles cen vskutku zcela mimořádný a ojedinělý.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy