Mnoho slovinských rodin dál nemá elektřinu, pomáhají jim i Češi

Praha - Řada evropských zemí dál zápolí s následky nepříznivého zimního počasí, které přineslo mrazy a přívaly sněhu. I dnes zůstávalo ve Slovinsku bez elektrického proudu na 50.000 domácností; s elektrocentrálami dorazila pomoc z Rakouska, z Německa a také od českých hasičů. Ve sněhem zavalených částech Rakouska dál hrozí lavinové nebezpečí, do jehož sledování se zapojily i armádní vrtulníky. Sever Itálie má nadále problémy s velkou vodou.

Ve Slovinsku je nejvážnější situace v západní části země, kde výpadky proudu trvají už několik dní a opravy si nějaký čas ještě vyžádají. Jihozápadní region Notranjska je kvůli poškozenému dálkovému vedení zcela bez proudu. Elektřinu nemá už od pátku městečko Postojna stejně jako některé vesnice v okrese Pivka.Podle energetické společnosti Elektro Primorska bylo dnes na jihozápadě a severozápadě země bez proudu 10.000 domácností. V oblasti působnosti další firmy Elektro Ljubljana nemá elektřinu dalších 25.000 domácností.V postižených oblastech se snaží výpadky nahradit z nouzových zařízení, a to jak domácích, tak ze zahraničí. Nejvíce elektrocentrál, 23, zatím poskytlo Rakousko. Další tři agregáty přišly z Německa. Pomoc poskytuje s jednou elektrocentrálou i Česká republika. Podle internetových stránek Hasičského záchranného sboru ČR český tým od pondělí zajišťuje proud v části Postojny. Brzy by měla do země dorazit další obdobná pomoc z Německa, Rumunska a Polska.Značné škody napáchalo extrémní počasí s hustým sněžením a silným větrem ve slovinských lesích. Podle prvních odhadů úřadů je zničeno na 500.000 hektarů lesního porostu, což je téměř polovina všech lesních ploch země. Vyvrácené stromy vedle závějí leckde znemožňují průjezd, a některé obce jsou tak odříznuté od světa.V Postojné dnes museli obyvatelé vysekávat svá auta sekyrami z vrstvy ledu tlusté 15 centimetrů. Problémy má nadále i železniční doprava, kterou - kde to jde - nahrazuje přeprava autobusy. Podle agentury Reuters v zemi zamrzly některé čerpací stanice nebo někdy i bankomaty.Kvůli mimořádné situaci zůstalo zavřených asi 40 škol. Podle meteorologů Slovinci zejména v západní části země v brzké zlepšení moc doufat nemohou, už ve středu se očekávají další sněhové srážky. "Po čtyřiadvacetihodinové přestávce se vrátí špatné počasí. Možná nebude tak silné, ale bude to další zátěž a způsobí nové problémy," varoval meteorolog Brane Gregorčić. Až sníh a led roztají, hrozí navíc povodně.V sousedním Rakousku, které v předchozích dnech také překvapila abnormální nadílka sněhu, armáda vyslala čtyři vrtulníky do východního Tyrolska. Ty mají především sledovat lavinovou situaci a zjišťovat funkčnost ochranných opatření. Nebezpečí lavin ale hrozí i jinde, především v Korutanech, ve Štýrsku nebo v sousedním Švýcarsku, kde místy napadlo během 24 hodin až půl metru sněhu.Naproti tomu část severu Itálie sužují záplavy způsobené vydatným deštěm. Například na 250 obyvatel vesničky Bovolenta nedaleko Padovy muselo urychleně opustit domovy, protože hrozí, že tamní říčka co chvíli vystoupí ze břehů. Podobně je tomu i kolem dalších toků.Nadále je vážná situace ve Fiumicinu u Říma. Několik rodin se muselo kvůli stoupající vodě evakuovat. Při likvidaci následků povodní tam pomáhá i armáda. Starosta Říma odhadl škody způsobené nepřízní počasí na více než sto milionů eur (2,75 miliardy Kč). Srážky podle něj vážně poškodily především ulice, školy a sportovní objekty.

Související

Jaderná elektrárna, ilustrační foto

Slovinsko kvůli úniku odstavilo svou jedinou jadernou elektrárnu

Jediná slovinská jaderná elektrárna Krško, ležící přibližně 100 kilometrů východně od slovinské metropole Lublaň, byla ve čtvrtek preventivně odstavena pro únik v ochranné budově. K ohrožení zaměstnanců, obyvatelstva ani životního prostředí nedošlo.

Více souvisejících

Slovinsko Energetika

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 25 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Nový íránský tank Karrar

Íránské ozbrojené síly jsou mocné. Pozemní válku s Izraelem si ale nemohou dovolit

Íránský raketový útok proti Izraeli přináší řadu otázek. Jeden z velkých otazníků představuje samotná síla ozbrojených Teheránu. Jejich složení je totiž netradiční – spíše než na pozemní vojsko a letectvo kladou Íránci důraz na prostředky zastrašení. Primárním způsobem boje tak pro íránskou armádu jsou balistické rakety a bezpilotní letouny, jak jsme v posledních dnech a měsících měli možnost vidět.

před 2 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Svět ostře reaguje na raketový útok Íránu na Izrael

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel ve středu ostře odsoudili úterní raketové útoky Íránu na Izrael. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se k nim přidal už v úterý večer.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Je to pomsta za Nasralláha, vzkazuje Írán. Izrael a Irák uzavřely vzdušný prostor

Írán vypálil téměř 200 raket na Izrael, oznámila izraelská armáda. Íránské Revoluční gardy uvedly, že tento raketový útok je odvetou za páteční zabití vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha a zástupce operačního velitele íránských Revolučních gard Abbáse Nilforušana. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy