Vuhledar padnul. Ruská armáda poprvé od začátku války dobyla klíčový bod Doněcké oblasti

Ruské jednotky získaly plnou kontrolu nad městem Vuhledar v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Ve středu to oznámil kanál SHOT na platformě Telegram a proruští váleční blogeři.

Podle místního ukrajinského představitele se ruské síly dostaly do centra města, které se bránilo více než dva roky. Moskva v roce 2022 anektovala čtyři ukrajinské oblasti, včetně Doněcké, což Kyjev a Západ považují za nezákonné.

Rusko již dlouho usilovalo o obsazení Vuhledaru, který je klíčovým bodem na cestě k získání kontroly nad celou Doněckou oblastí.

Agentura Reuters uvedla, že tyto informace zatím nemohla nezávisle ověřit, a ruské ministerstvo obrany dosud nepotvrdilo zabrání města Vuhledar.

Město Vuhledar, které mělo před válkou asi 14 000 obyvatel, je strategicky významné díky své poloze na průsečíku východního a jižního bojiště a hraje důležitou roli v zásobování vojsk obou stran.

Nachází se také blízko železniční trati, která spojuje Krymský poloostrov s průmyslovým regionem Donbas, zahrnujícím východní část Luhanské a Doněcké oblasti.

Ruské jednotky na východní Ukrajině zaznamenaly v srpnu svůj nejrychlejší postup za poslední dva roky. Kyjev se jejich postup snažil zpomalit útokem na ruskou Kurskou oblast.

Ukrajina se brání ruské invazi již více než dva a půl roku a opakovaně žádá Západ o modernější systémy vzdušné obrany, aby lépe chránila ukrajinská města, připomíná DPA.

V srpnu Rusko získalo dalších 477 čtverečních kilometrů ukrajinského území, což je největší měsíční přírůstek od října 2022, jak uvádí údaje amerického Institutu pro studium války (ISW).

Na druhé straně ukrajinská armáda začátkem srpna během dvou týdnů obsadila více než 1100 čtverečních kilometrů ruského území po nečekaném vpádu do pohraniční oblasti Kurska.

Tato nově otevřená fronta se během měsíce stabilizovala s územním ziskem mezi 1150 a 1300 čtverečními kilometry, jak vyplývá z údajů o deklarovaných a potvrzených pohybech ukrajinských jednotek.

Ruská armáda pokračovala v srpnu na Ukrajině v postupu rychlostí 15 čtverečních kilometrů za den, především v Doněcké oblasti, kde se soustředila na přiblížení k logistickému centru Pokrovsk.

Moskva obsadila tak velké území jako v srpnu 2024 naposledy v říjnu 2022, kdy reagovala na rozsáhlou ukrajinskou protiofenzívu u Charkova, kdy byla frontová linie mnohem pohyblivější.

Od začátku roku 2024 Moskva získala 1730 čtverečních kilometrů ukrajinského území, což je třikrát více než v roce 2023, kdy byly její zisky do značné míry vyváženy ukrajinskými protiofenzivami.

Ukrajinská armáda v roce 2024 dokázala během osmi dnů získat více území, než ztratila, ale i v těchto případech se jednalo jen o několik čtverečních kilometrů.

K 1. září Rusko okupovalo 66 266 čtverečních kilometrů ukrajinského území. Spolu s poloostrovem Krym, který anektovalo v roce 2014, a částmi východní Ukrajiny, které proruští separatisté ovládali před invazí v roce 2022, pokrývají ruské územní zisky nyní 18 procent území Ukrajiny. 

Související

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

MZV: Ukrajina nesmí dopadnout jako Československo po podepsání Mnichovské dohody

Mnichovská dohoda je ukázkovým příkladem, jak pokusy o ustupování agresorovi v zájmu zachování míru nepřinesly kýžený výsledek. Naopak vedly k největšímu válečnému konfliktu 20. století. Na výročí jejího podpisu to uvedl vedoucí oddělení pro zahraniční spolupráci na českém ministerstvu zahraničí Ivan Dubovický. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Nový íránský tank Karrar

Íránské ozbrojené síly jsou mocné. Pozemní válku s Izraelem si ale nemohou dovolit

Íránský raketový útok proti Izraeli přináší řadu otázek. Jeden z velkých otazníků představuje samotná síla ozbrojených Teheránu. Jejich složení je totiž netradiční – spíše než na pozemní vojsko a letectvo kladou Íránci důraz na prostředky zastrašení. Primárním způsobem boje tak pro íránskou armádu jsou balistické rakety a bezpilotní letouny, jak jsme v posledních dnech a měsících měli možnost vidět.

před 2 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Svět ostře reaguje na raketový útok Íránu na Izrael

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel ve středu ostře odsoudili úterní raketové útoky Íránu na Izrael. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se k nim přidal už v úterý večer.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Írán vypálil na Izrael stovky raket. V Tel Avivu došlo k teroristickému útoku

Írán vypálil více na Izrael stovky, informovaly Izraelské obranné síly. Jejich počte se liší, některá média uvádějí 200 raket, jiná hovoří až o 500. Varovné sirény zazněly nejen v Tel Avivu, ale také v Jeruzalémě a na jihu země. Uvedl to server Times of Israel. Zemí také hýbou teroristické útoky, které si vyžádaly nejméně 8 mrtvých.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy