PŮVODNÍ ZPRÁVA | Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

Představitelé Íránu a Turecka ve čtvrtek na summitu osmi muslimských zemí v egyptské Káhiře vyzvali k jednotě v Sýrii po svržení režimu Bašára Asada. Informoval o tom například server Al Arabiya. Ten také připomněl, že Ankara v minulosti podporovala odpůrce Asadova režimu, přičemž Írán jeho vládu podporoval.

Íránský lídr Masúd Pezeškán vyzval k „účasti všech skupin v budoucí vládě a respektu k různým přesvědčením a náboženstvím“. „Již více než 14 měsíců je blízkovýchodní region, zejména Gaza a jižní Libanon, a nyní i Sýrie, terčem masivních útoků. Je naší náboženskou, právní a lidskou povinností zabránit dalšímu poškozování lidí trpících v oblastech konfliktu,“ vylíčil.

Od islámské revoluce v roce 1979 se íránský teokratický režim systematicky snaží šířit ideje této revoluce napříč Blízkým východem. Tato ambice vzbuzuje obavy zejména ve chvílích regionální nestability, například v případě křehké situace v Sýrii. Někteří analytici varují, že Írán by mohl využít tuto příležitost k podpoře vzniku obdobného režimu, čímž by posílil svůj vliv v oblasti.

Podle Bacika však Írán neměl ambiciózní politiku šířit svou revoluci do Sýrie. „Šlo spíše o strategické a pragmatické spojenectví. To, co spojilo Írán, Hizballáh, Rusko a Asada, nikdy nebyla společná ideologie. Byl to obecný tábor, který je proti Západu. V tom je jejich slabost i síla,“ vysvětlil.

Považuje to spíše za „blok protestujících“ než skupinu států sjednocených kolem určitých principů. „Z ideologického hlediska měli být za normálních okolností mulláhové v Íránu proti ideologii Asadismu v Sýrii. Nikdy se však neukázalo, že by to byl problém,“ poznamenal expert.

Pro Teherán může být důležité, aby Sýrie zůstala pod vlivem Moskvy, jako to bylo v poslední dekádě. Pád Asadova režimu je pro něj tedy velmi nepříjemný. „Írán přišel o velký bezpečnostní pás. Syrský režim byl pro íránský režim jakousi geopolitickou pojistkou,“ upřesnil.

Podle Bacika by měl Teherán vypracovat novou strategii. „Změna by mohla dramaticky ovlivnit i jeho fyzické spojení s Hizballáhem. To by podobně oslabilo ruské schopnosti v regionu,“ popsal.

Připustil, že je možné spekulovat o rozpadu Sýrie v podobě, v jaké ji známé, pod tlakem zájmů Turecka, Íránu, Izraele a jiných mocenských aktérů. „O tom můžeme spekulovat. Ale na to je ještě brzy. Měli bychom vidět, jaký bude vznikající režim v Damašku. Bude však mít potřebné politické a vojenské schopnosti k ovládnutí všech regionů? V Sýrii je mnoho neznámých,“ podotkl.

Za rozhodující pokládá povahu nového režimu. „Myslím, že rozhodující skutečností je v tomto ohledu povaha nového režimu. Bude to stát s měkkým právem šaría? Nebo se bude ubírat cestou radikální šaríe? Jak bude reagovat na rozdíly v Sýrii?“ ptal se Bacik na závěr.

Související

Írán, ilustrační foto Původní zpráva

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert

Slovní přestřelky mezi Teheránem a Washingtonem nabírají na ostrosti a svět s obavami sleduje, zda se nenaplňuje scénář ozbrojeného střetu. Zatímco americký prezident Donald Trump varoval Írán před možným bombardováním, pokud nepřistoupí na přímá jednání o jaderné dohodě, íránské vedení reagovalo po svém – uvedlo své raketové jednotky do stavu bojové pohotovosti.

Více souvisejících

Írán Sýrie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

včera

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy