
Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.
Představitelé Íránu a Turecka ve čtvrtek na summitu osmi muslimských zemí v egyptské Káhiře vyzvali k jednotě v Sýrii po svržení režimu Bašára Asada. Informoval o tom například server Al Arabiya. Ten také připomněl, že Ankara v minulosti podporovala odpůrce Asadova režimu, přičemž Írán jeho vládu podporoval.
Íránský lídr Masúd Pezeškán vyzval k „účasti všech skupin v budoucí vládě a respektu k různým přesvědčením a náboženstvím“. „Již více než 14 měsíců je blízkovýchodní region, zejména Gaza a jižní Libanon, a nyní i Sýrie, terčem masivních útoků. Je naší náboženskou, právní a lidskou povinností zabránit dalšímu poškozování lidí trpících v oblastech konfliktu,“ vylíčil.
Od islámské revoluce v roce 1979 se íránský teokratický režim systematicky snaží šířit ideje této revoluce napříč Blízkým východem. Tato ambice vzbuzuje obavy zejména ve chvílích regionální nestability, například v případě křehké situace v Sýrii. Někteří analytici varují, že Írán by mohl využít tuto příležitost k podpoře vzniku obdobného režimu, čímž by posílil svůj vliv v oblasti.
Podle Bacika však Írán neměl ambiciózní politiku šířit svou revoluci do Sýrie. „Šlo spíše o strategické a pragmatické spojenectví. To, co spojilo Írán, Hizballáh, Rusko a Asada, nikdy nebyla společná ideologie. Byl to obecný tábor, který je proti Západu. V tom je jejich slabost i síla,“ vysvětlil.
Považuje to spíše za „blok protestujících“ než skupinu států sjednocených kolem určitých principů. „Z ideologického hlediska měli být za normálních okolností mulláhové v Íránu proti ideologii Asadismu v Sýrii. Nikdy se však neukázalo, že by to byl problém,“ poznamenal expert.
Pro Teherán může být důležité, aby Sýrie zůstala pod vlivem Moskvy, jako to bylo v poslední dekádě. Pád Asadova režimu je pro něj tedy velmi nepříjemný. „Írán přišel o velký bezpečnostní pás. Syrský režim byl pro íránský režim jakousi geopolitickou pojistkou,“ upřesnil.
Podle Bacika by měl Teherán vypracovat novou strategii. „Změna by mohla dramaticky ovlivnit i jeho fyzické spojení s Hizballáhem. To by podobně oslabilo ruské schopnosti v regionu,“ popsal.
Připustil, že je možné spekulovat o rozpadu Sýrie v podobě, v jaké ji známé, pod tlakem zájmů Turecka, Íránu, Izraele a jiných mocenských aktérů. „O tom můžeme spekulovat. Ale na to je ještě brzy. Měli bychom vidět, jaký bude vznikající režim v Damašku. Bude však mít potřebné politické a vojenské schopnosti k ovládnutí všech regionů? V Sýrii je mnoho neznámých,“ podotkl.
Za rozhodující pokládá povahu nového režimu. „Myslím, že rozhodující skutečností je v tomto ohledu povaha nového režimu. Bude to stát s měkkým právem šaría? Nebo se bude ubírat cestou radikální šaríe? Jak bude reagovat na rozdíly v Sýrii?“ ptal se Bacik na závěr.
Související

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert

"Pokud budeme muset zasáhnout vojensky, bude to pro ně strašné." Trump zaměřil svou pozornost na Írán
Aktuálně se děje
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice ovládly úvodní zápas semifinále na ledě Hradce Králové
včera

Pomohla vůbec někomu Trumpova cla? První země se z nich opatrně raduje
včera

Rubio uklidňuje spojence: Trump není proti NATO. Jedna věc mu ale vadí
včera

Trump ustoupit odmítá, naopak chystá nová cla. Američany už teď vyjdou na tisíce dolarů
včera

Trump se přepočítal. Firmy navzdory clům nechtějí přesunout výrobu do USA, vadí jim zásadní překážka
včera

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům
včera

První vyjádření Trumpa od zavedení cel: Budeme silnější než kdy dřív. Musk mu bude coby poradce pomáhat
včera

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl
včera

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon
včera

Budapešť vystupuje z ICC. Orbán to ohlásil během návštěvy, při níž měli Maďaři zatknout Netanjahua
včera

Bílý dům žehlí tarifní skandál. Důvěřujte Trumpovi, snaží se uklidnit Wall Street
včera

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře
včera

Šikana, zásadní rána světové ekonomice.... Jak svět reaguje na Trumpova cla?
včera

Šílenství, které s ekonomikou nemá nic společného. Novinář odhalil, jak Trump vypočítal nová cla
včera

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu
včera

Černý den pro svět financí: Ropné trhy v propadu, hrozí globální zpomalení ekonomiky
včera

Obchodní válka eskaluje: Trumpovy tarify otřásají ekonomikami USA, Evropy i Velké Británie
včera

V USA začala platit cla na automobily. Nevyhnou se nikomu, připlatí si úplně všichni
včera

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč
včera
Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie
Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.
Zdroj: Jakub Jurek