Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.
Zástupce poradce pro národní bezpečnost USA Jon Finer při svém projevu v Carnegieho nadaci pro mezinárodní mír uvedl, že Pákistán pracuje na "čím dál sofistikovanějších raketových technologiích, od systémů dlouhého doletu až po zařízení umožňující testování větších raketových motorů." Tyto aktivity, pokud budou pokračovat, podle něj mohou vést k tomu, že Pákistán získá schopnost zasáhnout cíle nejen v Asii, ale i na území USA.
Finer zdůraznil, že počet států schopných zasáhnout USA balistickými raketami je malý a tyto země – například Rusko, Čína a Severní Korea – jsou považovány za americké protivníky. Proto nelze aktivity Pákistánu v této oblasti vnímat jinak než jako "emergentní hrozbu".
Den před Finerovým vystoupením oznámily Spojené státy nové sankce související s pákistánským balistickým programem, včetně opatření proti státem řízené agentuře, která na program dohlíží. Islámábád však dlouhodobě trvá na tom, že jeho nukleární zbraně a balistické rakety slouží jako odstrašující prostředek proti indické agresi a zajišťují regionální stabilitu.
Podle anonymních amerických činitelů byly obavy Washingtonu ohledně pákistánského programu dlouhodobé a vycházely především z velikosti raketových motorů, které Islámábád vyvíjí. Finerovo prohlášení mělo za cíl donutit Pákistán k tomu, aby vysvětlil, proč pokračuje ve vývoji výkonnějších raket, což tamní představitelé dosud odmítali.
"Pákistán nás obviňuje z předpojatosti a tvrdí, že sankce mají za cíl omezit jeho obranyschopnost vůči Indii," uvedl jeden z amerických úředníků.
Pákistán byl dlouholetým partnerem USA v oblastech vývoje, boje proti terorismu a bezpečnosti. Nicméně vztahy byly narušeny řadou faktorů, včetně vojenských převratů v Pákistánu, jeho podpory Talibanu během jejich vlády v letech 1996–2001 a pokračujícího vývoje nukleárního programu.
Pákistán uskutečnil svůj první test nukleárních zbraní v roce 1998, více než dvě desetiletí po Indii. Od té doby vybudoval rozsáhlý arzenál balistických raket schopných nést nukleární hlavice. Výzkumná organizace Bulletin of the American Scientists odhaduje, že Pákistán disponuje přibližně 170 hlavicemi.
Vztahy se dále komplikují blízkými vazbami Islámábádu na Čínu, která byla sankcionována USA za podporu pákistánského raketového programu.
Finerovo prohlášení vyvolalo překvapení mezi odborníky na mezinárodní vztahy. Michael Kugelman z Wilsonova centra označil tento krok za dramatický vývoj: "Pro vysoce postaveného amerického úředníka, aby veřejně spojil pákistánský balistický program s potenciální hrozbou pro USA, je to velmi výrazné."
Tento vývoj zdůrazňuje, jak se mění dynamika vztahů mezi USA, Pákistánem a Indií, přičemž Washington zjevně reaguje na obavy z rostoucího vlivu Pákistánu v oblasti raketových a nukleárních technologií. Jak se budou tyto vztahy dále vyvíjet, zůstává otázkou, která má zásadní význam nejen pro regionální, ale i globální bezpečnost.
24. dubna 2025 14:09
Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem
Související

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
USA (Spojené státy americké) , Pákistán
Aktuálně se děje
před 27 minutami

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko
před 2 hodinami

Počasí bude příští týden výrazně teplejší, ukazuje předpověď
včera

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
včera

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
včera

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
včera

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
včera

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov
včera

Microsoft popsal, jak bude vypadat budoucnost: Každý zaměstnanec bude šéfem umělých agentů
včera

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem
včera

Součkovi hrozí konec v čele ČT. Radní se ho zřejmě pokusí odvolat
včera

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní
včera

Skandál, který v USA nemá obdoby. Jak vznikl Signalgate? Ministr obrany obešel bezpečnostní protokoly Pentagonu
včera

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel
včera

Koncesionářské poplatky vzrostou od května, platit je bude každý, kdo má internet, podepsal Pavel
včera

Trumpův mírový plán pro Ukrajinu se řeší v Moskvě. Witkoff jedná s Putinem o konci války
včera

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?
včera

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA
včera

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný
včera

Kličko: Ukrajina možná bude muset vyměnit konec války za část svého území
včera
Sváteční počasí. Meteorologové už nabízejí předpověď na prvního máje
Česko má před sebou dva běžné víkendové dny volna, po kterých budou následovat jen tři pracovní dny. Leckoho tak už dnes zajímá předpověď na nadcházející čtvrtek, kdy bude státní svátek. Podle aktuálního výhledu by mělo panovat krásné jarní počasí.
Zdroj: Jan Hrabě