Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.
Zástupce poradce pro národní bezpečnost USA Jon Finer při svém projevu v Carnegieho nadaci pro mezinárodní mír uvedl, že Pákistán pracuje na "čím dál sofistikovanějších raketových technologiích, od systémů dlouhého doletu až po zařízení umožňující testování větších raketových motorů." Tyto aktivity, pokud budou pokračovat, podle něj mohou vést k tomu, že Pákistán získá schopnost zasáhnout cíle nejen v Asii, ale i na území USA.
Finer zdůraznil, že počet států schopných zasáhnout USA balistickými raketami je malý a tyto země – například Rusko, Čína a Severní Korea – jsou považovány za americké protivníky. Proto nelze aktivity Pákistánu v této oblasti vnímat jinak než jako "emergentní hrozbu".
Den před Finerovým vystoupením oznámily Spojené státy nové sankce související s pákistánským balistickým programem, včetně opatření proti státem řízené agentuře, která na program dohlíží. Islámábád však dlouhodobě trvá na tom, že jeho nukleární zbraně a balistické rakety slouží jako odstrašující prostředek proti indické agresi a zajišťují regionální stabilitu.
Podle anonymních amerických činitelů byly obavy Washingtonu ohledně pákistánského programu dlouhodobé a vycházely především z velikosti raketových motorů, které Islámábád vyvíjí. Finerovo prohlášení mělo za cíl donutit Pákistán k tomu, aby vysvětlil, proč pokračuje ve vývoji výkonnějších raket, což tamní představitelé dosud odmítali.
"Pákistán nás obviňuje z předpojatosti a tvrdí, že sankce mají za cíl omezit jeho obranyschopnost vůči Indii," uvedl jeden z amerických úředníků.
Pákistán byl dlouholetým partnerem USA v oblastech vývoje, boje proti terorismu a bezpečnosti. Nicméně vztahy byly narušeny řadou faktorů, včetně vojenských převratů v Pákistánu, jeho podpory Talibanu během jejich vlády v letech 1996–2001 a pokračujícího vývoje nukleárního programu.
Pákistán uskutečnil svůj první test nukleárních zbraní v roce 1998, více než dvě desetiletí po Indii. Od té doby vybudoval rozsáhlý arzenál balistických raket schopných nést nukleární hlavice. Výzkumná organizace Bulletin of the American Scientists odhaduje, že Pákistán disponuje přibližně 170 hlavicemi.
Vztahy se dále komplikují blízkými vazbami Islámábádu na Čínu, která byla sankcionována USA za podporu pákistánského raketového programu.
Finerovo prohlášení vyvolalo překvapení mezi odborníky na mezinárodní vztahy. Michael Kugelman z Wilsonova centra označil tento krok za dramatický vývoj: "Pro vysoce postaveného amerického úředníka, aby veřejně spojil pákistánský balistický program s potenciální hrozbou pro USA, je to velmi výrazné."
Tento vývoj zdůrazňuje, jak se mění dynamika vztahů mezi USA, Pákistánem a Indií, přičemž Washington zjevně reaguje na obavy z rostoucího vlivu Pákistánu v oblasti raketových a nukleárních technologií. Jak se budou tyto vztahy dále vyvíjet, zůstává otázkou, která má zásadní význam nejen pro regionální, ale i globální bezpečnost.
Související
Vláda v USA kolabuje. Sněmovna zablokovala zákon o financování
Ani Turecko, ani Rusko. Kdo je nejdůležitějším hráčem v budoucnosti Sýrie?
USA (Spojené státy americké) , Pákistán
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
před 1 hodinou
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
před 3 hodinami
Rusko nesmí vyhrát. Budu jednat s Putinem, prohlásil Scholz
před 4 hodinami
USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa
před 4 hodinami
Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik
před 4 hodinami
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
před 5 hodinami
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
před 6 hodinami
Zemřela zpěvačka Helena Zeťová
před 6 hodinami
Ukrajině se nedaří, Evropa bez USA válku nevyřeší, prohlásil Orbán a zablokoval protiruské sankce
před 7 hodinami
Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum
před 8 hodinami
Rusko zaútočilo na Kyjev. Odveta za útok na chemický závod, vzkazuje Moskva
před 9 hodinami
Karel III. stále nemá vyhráno. Palác odhalil, jak bude pokračovat boj s rakovinou
před 9 hodinami
Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou
před 9 hodinami
Estonsko: NATO musí dalších 20 let odstrašovat Rusko, aby nemělo hloupé nápady
před 10 hodinami
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
před 10 hodinami
Putin: Orbán navrhnul vánoční příměří, Kyjev ho zamítnul
před 11 hodinami
Vánoce jsou tady. Jaké dny budou na silnicích nejhorší a kdy raději nevyjíždět?
před 11 hodinami
Vláda v USA kolabuje. Sněmovna zablokovala zákon o financování
před 12 hodinami
"Lidé umírají, a jemu to přijde zajímavé…" Zelenskyj označil Putina za blbce
před 13 hodinami
Prosincové počasí v Česku láme rekordy. Jen pár dní před Vánocemi
Počasí v Česku bylo ve čtvrtek jen pět dní před Štědrým dnem dost bláznivé. Zima rozhodně nepanovala, což potvrzují data od meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Přesto má být letošní 24. prosinec nejchladnější za několik let.
Zdroj: Jan Hrabě