ANALÝZA | Íránské ozbrojené síly jsou mocné. Pozemní válku s Izraelem si ale nemohou dovolit

Íránský raketový útok proti Izraeli přináší řadu otázek. Jeden z velkých otazníků představuje samotná síla ozbrojených Teheránu. Jejich složení je totiž netradiční – spíše než na pozemní vojsko a letectvo kladou Íránci důraz na prostředky zastrašení. Primárním způsobem boje tak pro íránskou armádu jsou balistické rakety a bezpilotní letouny, jak jsme v posledních dnech a měsících měli možnost vidět.

Írán disponuje tisícovkami balistických a řízených střel s různým doletem. I proto pro něj těmito zbraněmi doslova zahrnout izraelské nebe. „Írán má více než 3000 balistických raket,“ uvedl už loni generál amerického letectva Kenneth McKenzie podle americké stanice CNN.

Podle analytiků Írán během úterního útoku využil balistické rakety Šaháb-3, které působí jako úplný základ pro všechny íránské rakety středního doletu na kapalné palivo. Je možné je odpalovat z mobilních odpalovacích zařízení i sil.

Naopak podle íránských médií Teherán vypustil novou raketu Fattah-1, která je údajně dokonce hypersonická. Analytici ale zdůrazňují, že prakticky všechny balistické rakety dosahují hypersonické rychlosti ve chvíli, kdy se „střemhlav přibližují ke svému cíli“.

Popsal to například výzkumník Fabian Hinz z Mezinárodního institutu pro strategická studia. „Fattah-1 má zřejmě hlavici na manévrovacím návratovém prostředku, který jí umožňuje provést úpravy, aby se během krátké části letu k cíli vyhnula protiraketové obraně. Přesto by tato schopnost znamenala zlepšení oproti dřívějším íránským raketám,“ shrnul.

Ostatní analytici jsou ale k využití nové rakety Íránem skeptičtí. „Je to jedna z jejich nejnovějších balistických raket a jejím použitím by mohli hodně ztratit. Izrael by získal představu o jejích schopnostech už jen z toho, že by byla použita,“ vysvětlil technolog pro výbušnou munici Trevor Ball, který dříve působil v americké armádě.

„Je zde také možnost, že by mohla selhat, což by Izraeli poskytlo ještě lepší představu o jejích schopnostech. Získali by zdarma propagandu a nic by neriskovali tím, že by řekli, že byla použita,“ přiblížil Ball.

Kromě raketového arsenálu má Írán výrazné kapacity také v dalších oblastech. Jak uvádí americký list New York Times, jeho vojenská strategie byla po dekády „založena na odstrašování a kladla důraz na vývoj přesných raket a raket dlouhého doletu, bezpilotních letounů a protivzdušné obrany“.

Silné mezinárodní sankce fakticky odřízly Írán od dodávek špičkových zbraní a vojenského vybavení v čele s tanky a stíhačkami. To se projevilo už během íránsko-irácké války mezi lety 1980-1988. Tehdy se našlo extrémně málo zemí, které byly ochotné Teheránu vůbec nějaké zbraně prodat.

Proto (tehdy nový) ajatolláh Chameneí v roce 1989 dal Islámským revolučním gardám (IRGC) rozkaz k rozvoji domácího průmyslu. „Chtěl zajistit, aby se Írán již nikdy nemusel spoléhat na zahraniční mocnosti, pokud jde o jeho obranné potřeby,“ přiblížil NY Times.

Pentagon „to říkal“

Pentagon si je zvláštností íránského přístupu k obraně velmi dobře vědom, uváděl to už ve zprávě z roku 2021. „Íránská armáda se do značné míry opírá o tři základní schopnosti: první jsou balistické střely, druhou námořní síly schopné ohrozit plavbu v Perském zálivu a Hormuzském průlivu a třetí jsou nekonvenční schopnosti včetně využití partnerů a zástupců v zahraničí,“ uvedlo americké ministerstvo obrany.

Podle informací ze zprávy Pentagonu „Írán nemá moderní letectvo“ a využívá tak balistické rakety, aby „odradil své protivníky od útoku na Írán“. Už tehdy Američané předpokládali, že „Írán bude nasazovat stále větší počet přesnějších a smrtonosnějších balistických raket pro divadlo, zdokonalovat svůj stávající raketový inventář a rovněž nasadí nové rakety pro pozemní útok“.

Írán přikládá vysokou míru pozornosti také námořnictvu. „Íránské námořní schopnosti, které těží z jeho geostrategické polohy podél Perského zálivu a Hormuzského průlivu, kladou důraz na asymetrickou taktiku využívající četné platformy a zbraně, jejichž cílem je přemoci námořní síly protivníka,“ popsal Pentagon.

Nejnebezpečnější ze všech se ale zdají být zástupné síly a různí partneři. „IRGC Qods Force, hlavní nástroj Íránu pro nekonvenční operace, udržuje širokou síť nestátních partnerů, zástupců a poboček v celém regionu,“ pokračovala zpráva americké obrany.

„Írán poskytuje finanční, politickou, výcvikovou a materiální podporu skupinám, mezi něž patří Hizballáh, irácké šíitské militantní skupiny, Hutíjové v Jemenu, některé palestinské skupiny, Taliban a bahrajnští šíitští militanti,“ zdůraznil Pentagon.

Íránská armáda je silná

Co se íránské armády jako takové týká, rozhodně na tom není nejhůř. Celkově v jeho armádě podle serveru globalfirepower.com slouží 1,18 milionu mužů s tím, že po celém Blízkém východu má Írán řadu zástupných organizací o síle až stovek tisíc mužů.

Ve stavu připravenosti je necelých 1400 kusů tanků, 46 tisíc bojových vozidel, asi 400 samohybných děl, 1400 normálních děl a 543 mobilních raketových systémů (MLRS).

Írán dokonce vyvinul svůj vlastní tank Karrar, jehož název se dá z perštiny přeložit jako „Útočník“. Jeho plnohodnotné nasazení se očekává v pozdních 20. letech, některé kusy ale už mají k dispozici IRGC i samotná pozemní armáda Íránu. Podle expertů se velmi podobná ruskému tanku T-90, který byl vyvinut v 90. letech a postupně prochází modernizacemi.

Íránské letectvo má poměrně překvapivě nízký počet bojových letounů, přesněji jde o zhruba dvě stovky kusů. Různých helikoptér má ani ne 150.

Írán má také vysoké kapacity pro samotný provoz armády. Země produkuje množství ropy, různých kovů, chemických produktů a zbraní.

Při srovnání s Izraelem ale jde v ohledech pozemní a vzdušné armády o velice nízká čísla. Zatímco Írán brání přes 1,6 milionu kilometrů čtverečních území s 90 miliony obyvateli, izraelské síly mají na starosti 22 tisíc kilometrů čtverečních a 8,3 milionu obyvatel. Přesto Izraelci Íránce v mnoha ohledech předčí.

Oproti armádě Íránu ta izraelská disponuje více než tisícovkou tanků, 34 tisíci bojových vozidel, 520 samohybnými děly, 240 normálními děly a 120 MLRS. Rozdíl se projevuje i v letectvu – Izrael má zhruba o padesátku více bojových letounů i helikoptér.

Jak ale již bylo řečeno, Írán spíše používá své zástupné síly a využívá prvky zastrašení v čele s balistickými a řízenými střelami nebo bezpilotními letouny. Pokud by obě země chtěly jít do přímého konfliktu, patrně bude probíhat více prostřednictvím nasazení vzdušných sil a raket či dronů.

Velkým otazníkem je také geografie. Írán a Izrael jsou sice nepřátelé na život a na smrt, pokud se ale některá ze zemí rozhodne pro pozemní operaci, bude muset vyvinout značné diplomatické úsilí, aby blízkovýchodní země povolily přesuny mohutných armád po svém teritoriu.

To se ale zdá krajně nepravděpodobné, protože z čistě mocenského pohledu může vést cesta pro íránskou armádu přes Turecku, které ale podobný krok nepovolí už kvůli tomu, že je ve vojenské alianci se Spojenými státy. Navíc jakákoli země, která íránské armádě přechod umožní, poruší mezinárodní právo a stane se terčem zřejmě bezprecedentních sankcí.

Totéž platí o Izraeli. U židovského státu bude ochota arabských zemí povolit přechod jeho vojsk prakticky nulová. Nabízí se tedy varianta masivních vyloďovacích operací, které ale už z logistického a strategického hlediska absolutně nedávají smysl. Přesun tak velkých armád přes Rudé moře, Indický oceán, a nakonec Hormuzský průliv a Perský záliv, se okamžitě stane terčem hned několika ozbrojených skupin a západních spojeneckých letadel.

Pokud tedy mezi Izraelem a Íránem skutečně vypukne plnohodnotná válka, nebude vypadat tak, jak ji známe. Rozhodně proti sobě nepůjdou dvě plně vybavené armády. Naopak, patrně budeme sledovat postupnou devastaci území obou států, které se vzájemně ostřelují balistickými raketami, bezpilotními letouny a stíhačkami.

Související

Írán, ilustrační foto Analýza

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

Více souvisejících

Írán Armáda Írán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Mike Waltz

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio

Prezident Donald Trump dnes ráno informoval Michaela Waltze, že ho odvolává z funkce poradce pro národní bezpečnost a nominuje ho na post amerického velvyslance při OSN. Informaci potvrdil mluvčí Bílého domu stanici CNN. Několik hodin poté Trump oznámil změnu i na své sociální síti Truth Social.

včera

včera

včera

včera

Mike Waltz

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí

Poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa Mike Waltz a jeho zástupce Alex Wong opustí své posty poté, co ztratili důvěru ostatních činitelů administrativy a přišli o podporu v Bílém domě. Uvedly to dva informované zdroje, napsal server The Guardian.

včera

Donald Trump

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí

Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.

včera

film Hříšníci

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem

Přes dominantní postavení snímků Minecraft film a Vyšehrad Dvje, jež dominují návštěvnosti a takřka boří kina, by se v současné nabídce nemělo zapomenout na pozoruhodný a vrstevnatými možnostmi interpretace disponující film Hříšníci. Systematicky vystavěný tok obrazů ztělesňuje důvod, proč má audiovize stále nejsilnější zásah v bouřícím kinosále. Dokonale propojuje multižánrový zážitek s reflexí společenské problematiky a kulturní historie.

včera

Arktida

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo

Ekosystémy v Arktidě, jednom z nejnehostinnějších míst planety, procházejí podle nové vědecké studie nečekanými proměnami, které odborníci považují za varovný signál rychle postupujících klimatických změn. Výzkum, na kterém se podílelo 54 vědců a který sledoval více než 2 000 rostlinných společenství na 45 místech napříč kanadskou Arktidou, Aljaškou a Skandinávií, ukazuje, že se tundra mění rychle a nepředvídatelně.

včera

HC Dynamo Pardubice

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil

Poté, co s ambiciózními Pardubicemi nedokázal dojít k vysněnému extraligovému titulu, když ve finále nestačily na Brno, se kterými nakonec prohrály až po sedmi zápasech, se s východočeským klubem loučí s koučem Miloslavem Hořavou. Třiašedesátiletému velezkušenému stratégovi totiž v klubu skončila koncem dubna smlouva a klubové vedení neprojevilo zájem tuto spolupráci prodloužit. 

včera

Derby semifinále play off mezi Hradcem a Pardubicemi

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa

Po jednom z testů během letošního extraligového play-off, konkrétně z toho po třetím zápase semifinále Pardubice vs. Hradec Králové, měl pozitivní nález útočník hradeckého klubu Matěj Chalupa. Nechvalně tak navázal na dva roky starý případ, kdy během tehdejšího play-off zjistili nepovolené látky u tří hradeckých hokejistů Kevina Klímy, Graemea McCormacka a Martina Štohanzla. Samotný Chalupa byl z pozitivního testu překvapen a není si vědom, že by někdy bral nějakou zakázanou látku. 

včera

Elon Musk

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon

Americké ministerstvo obrany čelí nové vlně kritiky – tentokrát od technologického magnáta Elona Muska. Bývalý šéf SpaceX a současný šéf „Ministerstva vládní efektivity“ (Department of Government Efficiency – DOGE), zřízeného prezidentem Donaldem Trumpem, tvrdě zaútočil na vývoj stíhačky F-35 Lightning II. Podle něj jde o jeden z největších podvodů na americké daňové poplatníky v moderní historii.

včera

Kamala Harrisová

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa

Bývalá viceprezidentka Spojených států Kamala Harris vystoupila ve středu večer v rámci své první významné veřejné řeči od porážky v prezidentských volbách s ostrou kritikou prezidenta Donalda Trumpa. V proslovu, který zazněl na slavnostním galavečeru organizace Emerge America, Harris varovala před systematickým rozkladem demokratických hodnot, k němuž podle ní dochází od nástupu nové administrativy.

včera

Dmitrij Medveděv

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz

Prezident USA Donald Trump se poprvé veřejně vyjádřil k nové dohodě o těžbě nerostných surovin mezi Spojenými státy a Ukrajinou. Podle BBC označil dohodu za kompenzaci za rozsáhlou americkou pomoc Ukrajině během války s Ruskem. „Biden jim předal 350 miliard dolarů,“ řekl Trump a dodal: „Uzavřeli jsme dohodu, díky které získáme teoreticky mnohem víc než těch 350 miliard.“

včera

Jana Maláčová

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám

Na pražském Střeleckém ostrově se dnes v rámci oslav Svátku práce sešli zástupci několika politických stran. Hlavní pozornost na sebe strhli sociální demokraté, kteří zde nejen zahájili svůj prvomájový průvod, ale představili i klíčové body svého předvolebního programu. Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová ve svém projevu ostře kritizovala vládu Petra Fialy a upozornila na stále se zhoršující situaci pracujících.

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě

Masivní výpadek proudu, který v pondělí 28. dubna ochromil Španělsko, Portugalsko a části Francie, vrhl zhruba 55 milionů obyvatel zpět do předelektrického věku. Mobilní sítě zkolabovaly, semafory přestaly fungovat, supermarkety zůstaly ve tmě a přestaly přijímat bezhotovostní platby. Lidé uvízli v podzemí i na dálkových spojích a chaos se rozléval napříč moderní infrastrukturou. Přesto však mnozí našli v krizi okamžiky lidskosti a solidarity.

včera

Důl, ilustrační foto

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách

Spojené státy a Ukrajina uzavřely novou hospodářskou dohodu, která Washingtonu zajistí přístup k ukrajinským vzácným zeminám a dalším klíčovým nerostům výměnou za vytvoření společného investičního fondu na podporu ukrajinského hospodářství a obnovy země. Oznámení o podpisu dohody přišlo po týdnech náročných vyjednávání, která byla v některých fázích dokonce přerušena kvůli sporům mezi oběma stranami.

včera

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí

Květen začíná jako každý rok státním svátkem a dnem volna. O to více zajímá lidi předpověď počasí na první den pátého kalendářního měsíce. Letos je více než příznivá, vyplývá z informací od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy