ANALÝZA | Íránské ozbrojené síly jsou mocné. Pozemní válku s Izraelem si ale nemohou dovolit

Íránský raketový útok proti Izraeli přináší řadu otázek. Jeden z velkých otazníků představuje samotná síla ozbrojených Teheránu. Jejich složení je totiž netradiční – spíše než na pozemní vojsko a letectvo kladou Íránci důraz na prostředky zastrašení. Primárním způsobem boje tak pro íránskou armádu jsou balistické rakety a bezpilotní letouny, jak jsme v posledních dnech a měsících měli možnost vidět.

Írán disponuje tisícovkami balistických a řízených střel s různým doletem. I proto pro něj těmito zbraněmi doslova zahrnout izraelské nebe. „Írán má více než 3000 balistických raket,“ uvedl už loni generál amerického letectva Kenneth McKenzie podle americké stanice CNN.

Podle analytiků Írán během úterního útoku využil balistické rakety Šaháb-3, které působí jako úplný základ pro všechny íránské rakety středního doletu na kapalné palivo. Je možné je odpalovat z mobilních odpalovacích zařízení i sil.

Naopak podle íránských médií Teherán vypustil novou raketu Fattah-1, která je údajně dokonce hypersonická. Analytici ale zdůrazňují, že prakticky všechny balistické rakety dosahují hypersonické rychlosti ve chvíli, kdy se „střemhlav přibližují ke svému cíli“.

Popsal to například výzkumník Fabian Hinz z Mezinárodního institutu pro strategická studia. „Fattah-1 má zřejmě hlavici na manévrovacím návratovém prostředku, který jí umožňuje provést úpravy, aby se během krátké části letu k cíli vyhnula protiraketové obraně. Přesto by tato schopnost znamenala zlepšení oproti dřívějším íránským raketám,“ shrnul.

Ostatní analytici jsou ale k využití nové rakety Íránem skeptičtí. „Je to jedna z jejich nejnovějších balistických raket a jejím použitím by mohli hodně ztratit. Izrael by získal představu o jejích schopnostech už jen z toho, že by byla použita,“ vysvětlil technolog pro výbušnou munici Trevor Ball, který dříve působil v americké armádě.

„Je zde také možnost, že by mohla selhat, což by Izraeli poskytlo ještě lepší představu o jejích schopnostech. Získali by zdarma propagandu a nic by neriskovali tím, že by řekli, že byla použita,“ přiblížil Ball.

Kromě raketového arsenálu má Írán výrazné kapacity také v dalších oblastech. Jak uvádí americký list New York Times, jeho vojenská strategie byla po dekády „založena na odstrašování a kladla důraz na vývoj přesných raket a raket dlouhého doletu, bezpilotních letounů a protivzdušné obrany“.

Silné mezinárodní sankce fakticky odřízly Írán od dodávek špičkových zbraní a vojenského vybavení v čele s tanky a stíhačkami. To se projevilo už během íránsko-irácké války mezi lety 1980-1988. Tehdy se našlo extrémně málo zemí, které byly ochotné Teheránu vůbec nějaké zbraně prodat.

Proto (tehdy nový) ajatolláh Chameneí v roce 1989 dal Islámským revolučním gardám (IRGC) rozkaz k rozvoji domácího průmyslu. „Chtěl zajistit, aby se Írán již nikdy nemusel spoléhat na zahraniční mocnosti, pokud jde o jeho obranné potřeby,“ přiblížil NY Times.

Pentagon „to říkal“

Pentagon si je zvláštností íránského přístupu k obraně velmi dobře vědom, uváděl to už ve zprávě z roku 2021. „Íránská armáda se do značné míry opírá o tři základní schopnosti: první jsou balistické střely, druhou námořní síly schopné ohrozit plavbu v Perském zálivu a Hormuzském průlivu a třetí jsou nekonvenční schopnosti včetně využití partnerů a zástupců v zahraničí,“ uvedlo americké ministerstvo obrany.

Podle informací ze zprávy Pentagonu „Írán nemá moderní letectvo“ a využívá tak balistické rakety, aby „odradil své protivníky od útoku na Írán“. Už tehdy Američané předpokládali, že „Írán bude nasazovat stále větší počet přesnějších a smrtonosnějších balistických raket pro divadlo, zdokonalovat svůj stávající raketový inventář a rovněž nasadí nové rakety pro pozemní útok“.

Írán přikládá vysokou míru pozornosti také námořnictvu. „Íránské námořní schopnosti, které těží z jeho geostrategické polohy podél Perského zálivu a Hormuzského průlivu, kladou důraz na asymetrickou taktiku využívající četné platformy a zbraně, jejichž cílem je přemoci námořní síly protivníka,“ popsal Pentagon.

Nejnebezpečnější ze všech se ale zdají být zástupné síly a různí partneři. „IRGC Qods Force, hlavní nástroj Íránu pro nekonvenční operace, udržuje širokou síť nestátních partnerů, zástupců a poboček v celém regionu,“ pokračovala zpráva americké obrany.

„Írán poskytuje finanční, politickou, výcvikovou a materiální podporu skupinám, mezi něž patří Hizballáh, irácké šíitské militantní skupiny, Hutíjové v Jemenu, některé palestinské skupiny, Taliban a bahrajnští šíitští militanti,“ zdůraznil Pentagon.

Íránská armáda je silná

Co se íránské armády jako takové týká, rozhodně na tom není nejhůř. Celkově v jeho armádě podle serveru globalfirepower.com slouží 1,18 milionu mužů s tím, že po celém Blízkém východu má Írán řadu zástupných organizací o síle až stovek tisíc mužů.

Ve stavu připravenosti je necelých 1400 kusů tanků, 46 tisíc bojových vozidel, asi 400 samohybných děl, 1400 normálních děl a 543 mobilních raketových systémů (MLRS).

Írán dokonce vyvinul svůj vlastní tank Karrar, jehož název se dá z perštiny přeložit jako „Útočník“. Jeho plnohodnotné nasazení se očekává v pozdních 20. letech, některé kusy ale už mají k dispozici IRGC i samotná pozemní armáda Íránu. Podle expertů se velmi podobná ruskému tanku T-90, který byl vyvinut v 90. letech a postupně prochází modernizacemi.

Íránské letectvo má poměrně překvapivě nízký počet bojových letounů, přesněji jde o zhruba dvě stovky kusů. Různých helikoptér má ani ne 150.

Írán má také vysoké kapacity pro samotný provoz armády. Země produkuje množství ropy, různých kovů, chemických produktů a zbraní.

Při srovnání s Izraelem ale jde v ohledech pozemní a vzdušné armády o velice nízká čísla. Zatímco Írán brání přes 1,6 milionu kilometrů čtverečních území s 90 miliony obyvateli, izraelské síly mají na starosti 22 tisíc kilometrů čtverečních a 8,3 milionu obyvatel. Přesto Izraelci Íránce v mnoha ohledech předčí.

Oproti armádě Íránu ta izraelská disponuje více než tisícovkou tanků, 34 tisíci bojových vozidel, 520 samohybnými děly, 240 normálními děly a 120 MLRS. Rozdíl se projevuje i v letectvu – Izrael má zhruba o padesátku více bojových letounů i helikoptér.

Jak ale již bylo řečeno, Írán spíše používá své zástupné síly a využívá prvky zastrašení v čele s balistickými a řízenými střelami nebo bezpilotními letouny. Pokud by obě země chtěly jít do přímého konfliktu, patrně bude probíhat více prostřednictvím nasazení vzdušných sil a raket či dronů.

Velkým otazníkem je také geografie. Írán a Izrael jsou sice nepřátelé na život a na smrt, pokud se ale některá ze zemí rozhodne pro pozemní operaci, bude muset vyvinout značné diplomatické úsilí, aby blízkovýchodní země povolily přesuny mohutných armád po svém teritoriu.

To se ale zdá krajně nepravděpodobné, protože z čistě mocenského pohledu může vést cesta pro íránskou armádu přes Turecku, které ale podobný krok nepovolí už kvůli tomu, že je ve vojenské alianci se Spojenými státy. Navíc jakákoli země, která íránské armádě přechod umožní, poruší mezinárodní právo a stane se terčem zřejmě bezprecedentních sankcí.

Totéž platí o Izraeli. U židovského státu bude ochota arabských zemí povolit přechod jeho vojsk prakticky nulová. Nabízí se tedy varianta masivních vyloďovacích operací, které ale už z logistického a strategického hlediska absolutně nedávají smysl. Přesun tak velkých armád přes Rudé moře, Indický oceán, a nakonec Hormuzský průliv a Perský záliv, se okamžitě stane terčem hned několika ozbrojených skupin a západních spojeneckých letadel.

Pokud tedy mezi Izraelem a Íránem skutečně vypukne plnohodnotná válka, nebude vypadat tak, jak ji známe. Rozhodně proti sobě nepůjdou dvě plně vybavené armády. Naopak, patrně budeme sledovat postupnou devastaci území obou států, které se vzájemně ostřelují balistickými raketami, bezpilotními letouny a stíhačkami.

Související

Více souvisejících

Írán Armáda Írán

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Kamala Harrisová, viceprezidentka Spojených států amerických

Harrisová má základní předpoklad pro funkci prezidenta. Jde o zdraví

Viceprezidentka Kamala Harrisová je schopna vykonávat funkci prezidenta Spojených států amerických. Takové jsou závěry lékařské zprávy, kterou se její kampaň rozhodla zveřejnit v rámci předvolebního boje s výrazně starším republikánským kandidátem Donaldem Trumpem. Informovala o tom agentura AP.

před 1 hodinou

Jablko, ilustrační fotografie.

Jablka, nejoblíbenější ovoce našich předků

Podzim je mimo jiné obdobím sklizně jablek. Toto typické podzimní ovoce si oblíbili již naši předci, a to natolik, že ho ze všech sladkých plodin v kuchyni využívali nejčastěji. Jablka lidé již ve středověku přidávali do sladkých i slaných pokrmů, třeba do kaší nebo k pečenému masu.

před 2 hodinami

Alexej Navalnyj

Navalnyj vtipkoval o tom, že ho Putin nechá zabít, ukazují memoáry

Zesnulý ruský opoziční politik Alexej Navalnyj ve vězení před svým skonem přemýšlel o smrti, každodenním životě, rodině, politice či válce na Ukrajině. Vyplývá to z úryvků z knihy, která v říjnu vyjde v angličtině pod názvem Patriot: a Memoir. Úryvky zveřejnil časopis New Yorker. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Rok starý debakl se neopakoval. Češi podali nejlepší výkon pod Haškem a vyhráli nad Albánií

Po nevýrazných zářijových výkonech, kdy svěřenci kouče Ivana Haška nejprve šokovali porážkou v Gruzii 1:4 a následně vydřeli domácí výhru nad Ukrajinou 3:2, nastoupila v pátek česká fotbalová reprezentace k dalšímu zápasu proti nevyzpytatelnému soupeři z Albánie. S tou před rokem ostudně prohrála v Albánii 0:3, a tak si fotbaloví fanoušci kladli otázku, zda v kontextu současných výkonů bude výsledek tentokrát lepší. A pro mnohé nečekaně byl. Albánie zůstala za očekáváním, Češi navíc před zaplněnou Letnou předvedli nejlepší výkon pod Ivanem Haškem a zejména díky dvougólovému Tomáši Chorému vyhráli s přehledem 2:0.

před 6 hodinami

Kamala Harrisová, viceprezidentka Spojených států amerických

Harrisová se chystá poukázat na rozdíl mezi sebou a Trumpem

I zdravotní stav kandidátů může sehrát roli v listopadových prezidentských volbách v USA. Viceprezidentka a demokratická nominantka Kamala Harrisová se v sobotu chystá zveřejnit lékařskou zprávu, sdělil její poradce. Informovala o tom CNN. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie.

Zítko už není ve vazbě. Soud s ním ale pokračuje

Dezinformátor Pavel Zítko, který čelí obžalobě ze šíření poplašné zprávy, byl v pátek propuštěn z vazební věznice v Litoměřicích, kde byl od srpna, kdy jej českým kolegům předala slovenská policie. Informovala o tom ČTK. U chomutovského okresního soudu zároveň pokračovalo hlavní líčení v jeho případu. 

před 10 hodinami

Čínská armáda, ilustrační fotografie.

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 

před 10 hodinami

Mount Everest

Největší záhada Everestu ožívá. Povedl se velký objev

Sto let letos uběhlo od největší záhady kolem nejvyšší hory světa Mount Everest. Dodnes totiž není jasné, zdali ji už v roce 1924 nezdolali dva britští horolezci. Nyní se týmu dokumentaristů povedl velký objev, když byly nalezeny lidské ostatky, které zřejmě paní druhému ze ztracených horolezců. 

před 11 hodinami

Kometa, ilustrační foto

Jak vidět kometu na obloze? Astronomové radí, co (ne)dělat

Milovníkům astronomie začalo asi nejvíce vzrušující období během letošního října. Na obloze se totiž objeví kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), která bude podle Astronomického ústavu AV ČR nejzajímavějším objektem na říjnové obloze. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Donald Trump

Letadla i vojáci. Trumpa bude před volbami hlídat armáda

Volební tým bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, kandidáta Republikánské strany v nadcházejících prezidentských volbách, požádal o poskytnutí vojenských letadel a vozidel pro zvýšení bezpečnosti během posledních týdnů kampaně. 

včera

včera

Zbraně Hizballáhu

Hizballáh má nové velení. Chystá se na specifický druh války

Hnutí Hizballáh, podporované Íránem, se podle informací dvou anonymních zdrojů připravuje na dlouhou opotřebovací válku na jihu Libanonu a má nové velení. Navzdory izraelským útokům si stále uchovává značné zásoby zbraní, včetně přesných raket, které dosud nepoužilo, uvedla agentura Reuters.

včera

Rusko chce vyvolat chaos v Evropě, varuje MI5. Kreml obratem zareagoval

Kreml označil tvrzení britské kontrarozvědky MI5 o snaze Ruska vyvolat chaos v Británii a Evropě za absurdní a nepodložená. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy