Belgický soud odsoudil íránského diplomata na 20 let za plánování útoku

Belgický soud dnes uložil trest 20 let vězení íránskému diplomatovi za osnování zmařeného bombového útoku na exilovou íránskou opoziční skupinu ve Francii v roce 2018. Tresty vězení podle agentury AP dostali i další tři spoluobžalovaní.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Ve Vídni působící diplomat Asadolláh Asadí a další tři osoby s íránským občanstvím či kořeny se v červnu 2018 poblíž Paříže pokusili zaútočit na shromáždění tisícovek stoupenců exilové Národní rady odporu (NCRI). Pokus o atentát zmařily společnými silami německá, francouzská a belgická policie.

Hlavní obžalovaný, který byl zadržen v Belgii, loni odmítal vypovídat svědčit a odvolával se na svou diplomatickou imunitu, kterou však antverpský soud neuznal.

Podle agentury Reuters šlo o první soud s íránským představitelem kvůli podezření z terorismu v Evropské unii od íránské revoluce z roku 1979.

Prokuratura navrhovala pro hlavního obžalovaného nejvyšší možný trest - tedy dvacet let vězení. Asadí byl obžalován z pokusu o vraždu s teroristickým motivem a z účasti na činnosti teroristické organizace. Devětačtyřicetiletý Asadí prostřednictvím svého obhájce všechna obvinění odmítl.

Podle belgického prokurátora Georgese-Henriho Beauthiera dnešní rozsudek ukazuje, že diplomatická imunita se nevztahuje na zločiny a že íránský stát je odpovědný za skutek, který se mohl proměnit v krveprolití.

Do ostře střežené soudní síně v Antverpách dnes nebyli vpuštěni zástupci veřejnosti ani novináři.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Sarkozyho kauza se blíží do finále. Soud vynese očekávaný rozsudek

27.02.2021 21:41 Pařížský soud v pondělí rozhodne v případu bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho,…

Itálie zpřísnila protipandemická opatření v čtvrtině regionů

27.02.2021 19:12 Italská vláda dnes zpřísnila protipandemická opatření v pěti z dvaceti regionů. Po varování…

Německo prodlouží zákaz cestování z Česka o několik týdnů

27.02.2021 14:19 Německá vláda chce prodloužit zákaz cestování z oblastí silně zasažených nakažlivějšími mutacemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama