Belgie rozvolňuje restrikce, scházet se mohou dvě domácností

Belgická vláda se rozhodla vyzkoušet originální způsob rozvolňování společenských restrikcí zavedených kvůli koronaviru. Ode dneška smí každá domácnost pozvat na návštěvu maximálně čtyři lidi z jiné domácnosti.

Belgie, Brusel
doporučujeme

Tato skupina osob pak společně vytvoří "koronavorivou bublinu", která se může vzájemně doma navštěvovat, neměl by ale mezi ně však vstupovat už nikdo jiný. Podle listu The Guardian tak úřady postavily občany před těžkou volbu ohledně toho, s kým ze svých blízkých či příbuzných chtějí strávit příštích pár týdnů.

Belgická premiérka Sophie Wilmesová oznámila plán už minulý týden poté, co čelila obviněním, že upřednostňuje stav hospodářství před přáním občanů znovu se sejít s blízkými. Není proto náhoda, že opatření vstupuje v účinnost dnes, kdy se po většině Evropy slaví Den matek.

Opatření však přidělává vrásky řadě rodin, zejména těm lidem, kteří po rozvodu založili nové rodiny. Nyní se musí rozmyslet, kterou část svých příbuzných upřednostní před jinou, či zda dají například možnost svým dětem po týdnech izolace navštívit kamarády.

Úřady považují setkávání dvou čtyřčlenných skupin za přijatelné, protože u takové velikosti skupin ještě dokážou vysledovat všechny kontakty případně nakažených lidí. K tomu pomáhá rovněž, že se má jednat o setkávání pouze dvou celých domácností, lidé si tak nesmí vybrat do své bubliny čtyři jedince, z nichž každý bydlí jinde.

Kritici však tvrdí, že podobný způsob setkávání není přirozený a že opatření v podstatě neplní svůj původní účel. Belgické úřady nicméně nadále trvají na tom, že by lidé měli zůstávat stále co nejvíce doma. Země s asi 11,5 miliony obyvatel nyní eviduje téměř 52.600 potvrzených nálezů SARS-CoV-2, komplikacím spojeným s covidem-19 tam podlehlo 8656 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Naprosté selhání? Švédský přístup ke koronaviru neodepisujme, nabádá…

07.07.2020 12:00 NÁZOR - Od chvíle, kdy se do Evropy přihnal koronavirus, má každý názor na Švédsko, konstatuje…

Loď Ocean Viking je u Sicílie, migranti byli přemístěni na karanténní…

07.07.2020 10:20 Aktualizováno Po více než týdnu na humanitární lodi Ocean Viking se v noci na dnešek většina ze 180 migrantů…

V Německu za pondělí přibylo 390 nakažených koronavirem

07.07.2020 09:18 V Německu za pondělí přibylo 390 nových případů nemoci covid-19 a dalších osm lidí komplikacím…

Počet obětí koronaviru v Indii překročil 20 tisíc, nakažených je víc než v…

07.07.2020 08:59 Už více než 20.000 lidí nakažených koronavirem zemřelo v Indii. Nových případů výskytu nemoci covid…

Související:

Právě se děje

Další zprávy