Belgie rozvolňuje restrikce, scházet se mohou dvě domácností

Belgická vláda se rozhodla vyzkoušet originální způsob rozvolňování společenských restrikcí zavedených kvůli koronaviru. Ode dneška smí každá domácnost pozvat na návštěvu maximálně čtyři lidi z jiné domácnosti.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Belgie, Brusel
doporučujeme

Tato skupina osob pak společně vytvoří "koronavorivou bublinu", která se může vzájemně doma navštěvovat, neměl by ale mezi ně však vstupovat už nikdo jiný. Podle listu The Guardian tak úřady postavily občany před těžkou volbu ohledně toho, s kým ze svých blízkých či příbuzných chtějí strávit příštích pár týdnů.

Belgická premiérka Sophie Wilmesová oznámila plán už minulý týden poté, co čelila obviněním, že upřednostňuje stav hospodářství před přáním občanů znovu se sejít s blízkými. Není proto náhoda, že opatření vstupuje v účinnost dnes, kdy se po většině Evropy slaví Den matek.

Opatření však přidělává vrásky řadě rodin, zejména těm lidem, kteří po rozvodu založili nové rodiny. Nyní se musí rozmyslet, kterou část svých příbuzných upřednostní před jinou, či zda dají například možnost svým dětem po týdnech izolace navštívit kamarády.

Úřady považují setkávání dvou čtyřčlenných skupin za přijatelné, protože u takové velikosti skupin ještě dokážou vysledovat všechny kontakty případně nakažených lidí. K tomu pomáhá rovněž, že se má jednat o setkávání pouze dvou celých domácností, lidé si tak nesmí vybrat do své bubliny čtyři jedince, z nichž každý bydlí jinde.

Kritici však tvrdí, že podobný způsob setkávání není přirozený a že opatření v podstatě neplní svůj původní účel. Belgické úřady nicméně nadále trvají na tom, že by lidé měli zůstávat stále co nejvíce doma. Země s asi 11,5 miliony obyvatel nyní eviduje téměř 52.600 potvrzených nálezů SARS-CoV-2, komplikacím spojeným s covidem-19 tam podlehlo 8656 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko prodloužilo nouzový stav až do 21. června

03.06.2020 20:45 Španělská poslanecká sněmovna dnes pošesté a zřejmě naposled prodloužila nouzový stav vyhlášený…

Francie hlásí dalších 81 úmrtí s koronavirem, je to méně než v úterý

03.06.2020 20:41 Ve Francii za posledních 24 hodin zemřelo po nákaze koronavirem 81 lidí. Jedná se o pokles ve…

Německo nepřímo odmítlo Trumpův návrh na změnu formátu G7

03.06.2020 19:15 Aktualizováno Německý ministr zahraničí Heiko Mass si není jist, zda je vhodná doba na změnu formátu skupiny zemí…

Itálie opět hlásí méně než 100 úmrtí s koronavirem za den

03.06.2020 18:46 Itálie dnes čtvrtým dnem v řadě ohlásila méně než 100 nových úmrtí spojených s nemocí covid-19. Té…

Související:

Právě se děje

Další zprávy