Belgie se chystá na další fázi uvolňování opatření proti covidu-19

Belgie příští pondělí zruší další opatření přijatá v boji s šířením koronaviru. Otevřou se některé školy, kadeřnictví, muzea či zoologické zahrady. Všechny kulturní, sportovní a další volnočasové akce ale zůstanou zakázané až do konce června, oznámila dnes podle místního tisku premiérka Sophie Wilmèsová. Belgie patří v přepočtu na obyvatele k zemím, které pandemie covidu-19 v Evropě postihla nejhůře.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Belgie, Brusel
doporučujeme

Na počátku příštího týdne se budou moci při dodržení hygienických pravidel otevřít kadeřnictví, kosmetické salony či tetovací studia. Postupně se budou otevírat také školy, nejdříve se vrátí žáci posledních ročníků. Lidé budou moci znovu nakupovat také na menších tržnicích do padesáti stánků.

Volný čas budou moci Belgičané opět trávit návštěvou muzeí, památek a zoologických zahrad. Vstupenky si ale budou muset předem objednat telefonicky nebo přes internet, aby se zabránilo shromažďování většího počtu lidí u pokladen. Otevřou se také veřejné knihovny.

Povolené budou od pondělí i společné tréninky sportovců, nesmí se jich na nich ale sejít více než dvacet. Svateb a pohřbů se bude moci účastnit nanejvýš třicet lidí. Hostiny se ale konat dál nesmějí.

První fáze uvolňování koronavirových opatření, která belgická vláda přijala v polovině března, začala již 4. května. Lidé, kteří nemohli pracovat z domova, se tehdy mohli vrátit na své pracoviště. "Normou" nicméně dál zůstává práce z domova. V prostředcích hromadné dopravy si lidé museli začít zakrývat nos a ústa. Na začátku tohoto týdne se opět otevřely všechny obchody. Poslední fáze čeká Belgii zřejmě 8. června, kdy by se - v závislosti na vývoji epidemie - mohly otevřít i restaurace, hospody a kavárny.

"Je třeba čelit faktům: zřejmě se toto léto ještě nevrátíme k normálu," varovala dnes premiérka Wilmèsová.

Belgie, která má 11,5 milionu obyvatel, patří k nejpostiženějším zemím v Evropě. Od počátku epidemie zemřelo v zemi s covidem-19 již 8843 lidí, z toho více než polovina v zařízeních, která pečují o seniory. Za posledních 24 hodin přibylo 82 zemřelých. Pod stovkou úmrtí denně se belgická bilance drží od konce dubna. Celkem se nákaza koronavirem v Belgii potvrdila už u 53.981 lidí. Počet hospitalizovaných s covidem-19 nicméně od počátku dubna setrvale klesá.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu přibylo 507 nakažených koronavirem, mrtvých 26

05.06.2020 07:18 V Německu přibylo za uplynulý den 507 nových případů nákazy koronavirem a 26 úmrtí. Od začátku…

Po otevření barů čeká na konzumenty v Evropě milion piv

05.06.2020 07:03 S tím, jak se po celé Evropě otevírají bary a hospody, čeká na konzumenty až milion předplacených…

Maďarsko otevře hranice pro Čechy, Slováky a Rakušany

05.06.2020 06:50 Cestovní omezení mezi Maďarskem, Slovenskem, ČR a Rakouskem bude od dnešních 08:00 SELČ zrušeno.

Co čeká evropskou a světovou ekonomiku? Analytik má černý scénář

05.06.2020 00:01 NÁZOR - Eurozóna patří k ekonomikám, které koronavirová epidemie poškodila nejvíce, konstatuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy