Brexit se opět komplikuje. Británie má jinou představu o vztahu s EU

Britská vláda usiluje o změnu politické deklarace týkající se partnerství s Evropskou unií po brexitu, aby dokument odrážel obsah nového plánu pro podobu takzvané irské pojistky. V Dolní sněmovně to dnes řekl premiér Boris Johnson, když poslancům představoval středeční nabídku na úpravu brexitové dohody. Podle lídra opozičních labouristů Jeremyho Corbyna ale premiérův plán Brusel odmítne, protože by poškodil severoirskou ekonomiku a ohrozil tamní mírový proces.

Johnson v parlamentu zopakoval, že návrhy představují snahu o kompromis. Také opět ujišťoval, že by nepřinesly novou infrastrukturu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem, poblíž ní, "či kdekoli jinde".

Návrh náhrady za stávající irskou pojistku přitom počítá s odchodem Severního Irska z bezcelní zóny Evropské unie a podle deníku The Guardian naznačuje potřebu výstavby nových celních stanovišť. Corbyn proto ministerského předsedu obvinil, že opouští závazek předchozí vlády z konce roku 2017 o absenci "pevné hranice" mezi Irskem a Severním Irskem, "včetně jakékoli fyzické infrastruktury nebo souvisejících kontrol".

Johnson uvedl, že jeho vláda má jinou představu o budoucích vztazích Británie s EU, než jakou měl minulý kabinet v čele s Theresou Mayovou. Mají prý být založeny na dohodě o volném obchodu. V tomto smyslu chce také vláda upravit politickou deklaraci, která byla dojednána souběžně s "rozvodovou" dohodou, řekl britský premiér.

"Tyto plány jsou jednoduše neproveditelné," řekl o Johnsonově středeční nabídce Corbyn. "To, co máme před sebou, nejsou seriózní návrhy na prolomení patové situace. Místo toho nejsou tyto návrhy ničím jiným, než cynickým pokusem předsedy vlády přesunout (na stranu EU) vinu za jeho selhání," dodal lídr Labouristické strany.

Kladně se k Johnsonově návrhu postavila severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), která jeho konzervativní vládě donedávna zajišťovala většinu v parlamentu. Její předsedkyně Arlene Fosterová plán dnes označila za rozumný, kritizovala irskou vládu a vyzvala EU, aby se Johnsonovými návrhy vážně zabývala. Fosterová varovala, že v případě odmítnutí návrhu bude Británie "na cestě k brexitu bez dohody".

Aktuální debata se týká opatření známého jako irská pojistka, což je nejspornější pilíř návrhu "rozvodové" dohody. Pojistka do ní byla začleněna s cílem zabránit po brexitu vzniku kontrol na irsko-irské hranici, přičemž by v případě potřeby byla uvedena v život na konci dojednaného přechodného období. Britská vláda nově místo stávající pojistky požaduje mechanismus, při kterém by Severní Irsko v podstatě zůstalo v jednotném trhu EU, ale společně se zbytkem Británie by bylo mimo celní unii EU. Britský návrh by zároveň umožnil severoirskému parlamentu pojistku ještě před jejím zavedením odmítnout.

Klíčové nyní bude, jak se k nabídce postaví Evropská komise, která v jednáních o brexitu zastupuje 27 zemí EU, a také Irsko, kterého se záležitost bezprostředně týká. Irská vláda jako problém označuje například část o celních kontrolách na irském ostrově. "Jestli je to definitivní návrh, pak žádná dohoda nebude," řekl dnes podle agentury Reuters v irském parlamentu tamní ministr zahraničí Simon Coveney.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Brexit Boris Johnson

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy