Brexit se opět komplikuje. Británie má jinou představu o vztahu s EU

Britská vláda usiluje o změnu politické deklarace týkající se partnerství s Evropskou unií po brexitu, aby dokument odrážel obsah nového plánu pro podobu takzvané irské pojistky. V Dolní sněmovně to dnes řekl premiér Boris Johnson, když poslancům představoval středeční nabídku na úpravu brexitové dohody. Podle lídra opozičních labouristů Jeremyho Corbyna ale premiérův plán Brusel odmítne, protože by poškodil severoirskou ekonomiku a ohrozil tamní mírový proces.

Přidejte svůj názor

Brexit
doporučujeme

Johnson v parlamentu zopakoval, že návrhy představují snahu o kompromis. Také opět ujišťoval, že by nepřinesly novou infrastrukturu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem, poblíž ní, "či kdekoli jinde".

Návrh náhrady za stávající irskou pojistku přitom počítá s odchodem Severního Irska z bezcelní zóny Evropské unie a podle deníku The Guardian naznačuje potřebu výstavby nových celních stanovišť. Corbyn proto ministerského předsedu obvinil, že opouští závazek předchozí vlády z konce roku 2017 o absenci "pevné hranice" mezi Irskem a Severním Irskem, "včetně jakékoli fyzické infrastruktury nebo souvisejících kontrol".

Johnson uvedl, že jeho vláda má jinou představu o budoucích vztazích Británie s EU, než jakou měl minulý kabinet v čele s Theresou Mayovou. Mají prý být založeny na dohodě o volném obchodu. V tomto smyslu chce také vláda upravit politickou deklaraci, která byla dojednána souběžně s "rozvodovou" dohodou, řekl britský premiér.

"Tyto plány jsou jednoduše neproveditelné," řekl o Johnsonově středeční nabídce Corbyn. "To, co máme před sebou, nejsou seriózní návrhy na prolomení patové situace. Místo toho nejsou tyto návrhy ničím jiným, než cynickým pokusem předsedy vlády přesunout (na stranu EU) vinu za jeho selhání," dodal lídr Labouristické strany.

Kladně se k Johnsonově návrhu postavila severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), která jeho konzervativní vládě donedávna zajišťovala většinu v parlamentu. Její předsedkyně Arlene Fosterová plán dnes označila za rozumný, kritizovala irskou vládu a vyzvala EU, aby se Johnsonovými návrhy vážně zabývala. Fosterová varovala, že v případě odmítnutí návrhu bude Británie "na cestě k brexitu bez dohody".

Aktuální debata se týká opatření známého jako irská pojistka, což je nejspornější pilíř návrhu "rozvodové" dohody. Pojistka do ní byla začleněna s cílem zabránit po brexitu vzniku kontrol na irsko-irské hranici, přičemž by v případě potřeby byla uvedena v život na konci dojednaného přechodného období. Britská vláda nově místo stávající pojistky požaduje mechanismus, při kterém by Severní Irsko v podstatě zůstalo v jednotném trhu EU, ale společně se zbytkem Británie by bylo mimo celní unii EU. Britský návrh by zároveň umožnil severoirskému parlamentu pojistku ještě před jejím zavedením odmítnout.

Klíčové nyní bude, jak se k nabídce postaví Evropská komise, která v jednáních o brexitu zastupuje 27 zemí EU, a také Irsko, kterého se záležitost bezprostředně týká. Irská vláda jako problém označuje například část o celních kontrolách na irském ostrově. "Jestli je to definitivní návrh, pak žádná dohoda nebude," řekl dnes podle agentury Reuters v irském parlamentu tamní ministr zahraničí Simon Coveney.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aféra Gorila opět straší Slovensko, unikla skandální nahrávka o korupci

14.10.2019 12:19 Bývalý slovenský generální prokurátor Dobroslav Trnka se spolu s dalšími dvěma osobami pokusil…

Polská vládnoucí strana PiS převálcovala konkurenci, v sejmu budou i…

14.10.2019 12:00 Aktualizováno Po sečtení asi 91 procent hlasů odevzdaných v nedělních parlamentních volbách v Polsku má vládnoucí…

Španělský soud přísně potrestal katalánské politiky. Barbarství, soptí…

14.10.2019 11:54 Aktualizováno Španělský nejvyšší soud dnes vynesl vysoké tresty vězení pro katalánské politiky za neústavní…

Razie po teroru v Paříži: Policie zatkla pět lidí včetně kontroverzního…

14.10.2019 10:47 Policie dnes u Paříže zadržela pět lidí z okolí pachatele útoku nožem na policejní prefektuře ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama