Conte vyzval Italy k dodržování bezpečnostní zásad

Italský premiér Giuseppe Conte dnes vyzval Italy, aby navzdory nové fázi uvolňování po uzávěře vyhlášené kvůli epidemii koronaviru stále dodržovali pravidlo o odstupech a bezpečnostní opatření. V otevřeném dopise napsal, že "cesta ke konci epidemie je ještě dlouhá a je třeba se mít stále na pozoru". V Itálii, kterou nákaza těžce postihla, se dnes pro věřící otevřely kostely a uvolňuje se gastronomie.

Giuseppe Conte
doporučujeme

Conte ocenil odpovědnost Italů po dobu dvouměsíční uzávěry a napsal, že je nyní třeba obnovit ekonomickou aktivitu. "Vstupujeme do druhé fáze uvolňování s důvěrou a odpovědností, která umožní obnovu běžných sociálních a ekonomických aktivit. Země se znovu staví na nohy, opatrně a organizovaně, v souladu s pokyny vlády," stojí v dopise.

Conte také uvedl, že si vláda uvědomuje potíže, s nimiž se nyní občané potýkají. "Jsme si vědomi toho, že jsou lidé bez práce a bez příjmu," uvedl. Jak napsala agentura DPA, spotřeba se v dubnu v Itálii propadla o více než 47 procent, postižen je zejména maloobchod a cestovní ruch.

Při epidemii se v Itálii nakazilo koronavirem přes 225.000 lidí a zemřelo tam zhruba 32.000 pacientů. První fázi uvolnění Italové pocítili 4. května, dnes následuje další.

Bazilika svatého Petra v Římě se otevřela pro veřejnost jako jeden z hlavních znaků návratu Italů k normálnímu životu. Za přítomnosti policistů s rouškami tam ráno několik věřících stálo venku frontu v dvoumetrových rozestupech. Vstoupit mohli po změření teploty a omytí rukou v dezinfekci.

V Římě se otevření projevilo mírným zhuštěním dopravy, ale centrum je stále vylidněné a bez turistů, které nahradili cyklisté a běžci, napsala agentura AFP. List La Repubblica situaci charakterizoval slovy "Itálie po 69 dnech uzávěry znovu rozsvěcuje světla". Dnes se otevírá většina obchodů, kadeřnictví a holičství, bary a také restaurace. Obnoví se provoz v kostelích za dodržení odstupů.

Bazilika svatého Petra byla zavřená od 10. března a v nejbližší době se tam mše pro veřejnost neplánuje. Dnes se otevřela už milánská katedrála, od rána se tam konalo několik mší a další budou ještě dnes následovat.

Panují nejasnosti kolem detailů uvolňování, protože vláda ponechala jednotlivým regionům možnost rozhodnout, co povolí a co ne. Platí, že se Italové mohou venku i doma setkat s příbuznými, přáteli a kolegy, avšak shromáždění většího počtu lidí stále povoleno není. Na uzavřených místech navštěvovaných veřejností je povinné mít roušku.

Další etapa uvolnění má následovat 25. května, kdy se otevřu tělocvičny, bazény a sportovní centra. Už 3. června pak Itálie ve snaze co nejrychleji obnovit cestovní ruch otevře hranice návštěvníkům ze schengenského prostoru. Italové pak budou moci cestovat bez omezení po celé zemi. Na otevření kin a divadel si počkají do 15. června.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nakažených na Slovensku strmě přibývá, premiér Matovič chce opatření proti…

25.09.2020 11:19 Aktualizováno Slovensko ve čtvrtek třetí den v řadě zaznamenalo nový rekord potvrzených nových případů nákazy…

Vědci jsou na stopě pasivnímu očkování na covid. Mohli by léčit i již…

25.09.2020 10:59 Berlínští vědci izolovali z krve lidí, kteří prodělali nákazu novým typem koronaviru, téměř 600…

Obavy z osudu výjimek mají i pendleři jezdící z Německa do Česka

25.09.2020 09:26 Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku hledí s obavami na karanténní opatření nejen čeští…

Německo opět hlásí přes 2000 nových případů koronaviru

25.09.2020 08:28 Počet nakažených koronavirem v Německu opět překonal hranici dvou tisíc. Za posledních 24 hodin se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama