Čtvrtina okresů na Slovensku včetně Bratislavy uvolnila karanténní omezení

Ve čtvrtině okresů na Slovensku včetně celé Bratislavy začala dnes po zlepšení epidemické situace platit mírnější omezení v souvislosti s koronavirovou nákazou. Lidé si tak například mohou posedět v interiérech restaurací či kaváren a během pobytu v budovách stačí rouška nebo jiný způsob překrytí ústa a nosu místo respirátoru, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví. Při cestování do země až na výjimky nadále platí povinnost nástupu do karantény.

Volnější pravidla pro provozy, ale i konání hromadných akcí nově platí v 19 ze 79 okresů na Slovensku. Minulý týden se zmírnění opatření dotklo jen čtyř okresů s nejlepší epidemickou situací.

Ve slovenské metropoli a dalších regionech s nižším výskytem koronavirové infekce či hospitalizovaných umožnily úřady nejen otevřít interiéry restaurací, více hostů může navštívit také plovárny a wellness centra nebo se zúčastnit hromadných akcí, jako jsou kromě jiných různé oslavy.

V provozech ale nadále platí některá omezení, mimo jiné na počet lidí, kteří mohou sedět u jednoho stolu v restauracích. Do interiérů aquaparků je zase povolen vstup jen návštěvníkům, kteří mají potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus nebo kteří byli očkováni proti nemoci covid-19.

Po dřívějším výrazném snížení počtu nových případů koronavirové infekce a počtu hospitalizovaných kvůli covidu-19 země upustila od celostátních opatření a v současnosti se omezení řídí vývojem nákazy v jednotlivých okresech.

S uvolňováním karanténních omezení začalo Slovensko ve druhé polovině dubna, kdy úřady umožnily otevřít provozovatelům všechny prodejny a hoteliérům zase ubytovávat i turisty. Od poloviny května v zemi zase neplatí nouzový stav a ani zákazy vycházení a shromažďování.

V Česku se ubytovací zařízení mohou po více než pěti měsících znovu otevřít turistům ode dneška. Dlouhodobý plán na řešení pandemie počítá například s otevřením restaurací od 14. června.

Epidemická situace na Slovensku se výrazněji zlepšuje od poloviny března. V závěru minulého týdne bylo v nemocnicích v souvislosti s koronavirovou nákazou 612 pacientů, tedy nejméně od zhruba poloviny loňského října. Ještě na začátku letošního března hlásily slovenské nemocnice přes 4000 lidí s potvrzeným covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění.

Navzdory výraznému poklesu počtu hospitalizovaných pacientů s koronavirem a také úbytku nových potvrzených případů infekce Slovensko zatím nezrušilo povinný nástup do karantény pro cestující do země. Karanténa se nevztahuje kromě jiných na pracovníky v některých profesích, studenty či lidi, kteří pravidelně dojíždějí přes hranice za prací.

Vládní konzilium odborníků minulý týden navrhlo zavedení takzvaného cestovatelského semaforu, který by rozdělil země do jednotlivých kategorií. Při návratu ze zelených zemí, mezi které by měly patřit i státy Evropské unie, by podle předlohy nově nemuseli do karantény lidé, kteří byli očkováni proti covidu-19 nebo kteří toto onemocnění prodělali v posledním půl roce. Zatím není známo, kdy zmíněná nová pravidla cestování vstoupí v platnost.

Alespoň první dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo na Slovensku, které má téměř pět a půl milionu obyvatel, téměř 1,57 milionu lidí. Obě potřebné dávky dostalo přes 750.000 osob.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy