Čtvrtina okresů na Slovensku včetně Bratislavy uvolnila karanténní omezení

Ve čtvrtině okresů na Slovensku včetně celé Bratislavy začala dnes po zlepšení epidemické situace platit mírnější omezení v souvislosti s koronavirovou nákazou. Lidé si tak například mohou posedět v interiérech restaurací či kaváren a během pobytu v budovách stačí rouška nebo jiný způsob překrytí ústa a nosu místo respirátoru, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví. Při cestování do země až na výjimky nadále platí povinnost nástupu do karantény.

Eurozpravy.cz

Volnější pravidla pro provozy, ale i konání hromadných akcí nově platí v 19 ze 79 okresů na Slovensku. Minulý týden se zmírnění opatření dotklo jen čtyř okresů s nejlepší epidemickou situací.

Ve slovenské metropoli a dalších regionech s nižším výskytem koronavirové infekce či hospitalizovaných umožnily úřady nejen otevřít interiéry restaurací, více hostů může navštívit také plovárny a wellness centra nebo se zúčastnit hromadných akcí, jako jsou kromě jiných různé oslavy.

V provozech ale nadále platí některá omezení, mimo jiné na počet lidí, kteří mohou sedět u jednoho stolu v restauracích. Do interiérů aquaparků je zase povolen vstup jen návštěvníkům, kteří mají potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus nebo kteří byli očkováni proti nemoci covid-19.

Po dřívějším výrazném snížení počtu nových případů koronavirové infekce a počtu hospitalizovaných kvůli covidu-19 země upustila od celostátních opatření a v současnosti se omezení řídí vývojem nákazy v jednotlivých okresech.

S uvolňováním karanténních omezení začalo Slovensko ve druhé polovině dubna, kdy úřady umožnily otevřít provozovatelům všechny prodejny a hoteliérům zase ubytovávat i turisty. Od poloviny května v zemi zase neplatí nouzový stav a ani zákazy vycházení a shromažďování.

V Česku se ubytovací zařízení mohou po více než pěti měsících znovu otevřít turistům ode dneška. Dlouhodobý plán na řešení pandemie počítá například s otevřením restaurací od 14. června.

Epidemická situace na Slovensku se výrazněji zlepšuje od poloviny března. V závěru minulého týdne bylo v nemocnicích v souvislosti s koronavirovou nákazou 612 pacientů, tedy nejméně od zhruba poloviny loňského října. Ještě na začátku letošního března hlásily slovenské nemocnice přes 4000 lidí s potvrzeným covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění.

Navzdory výraznému poklesu počtu hospitalizovaných pacientů s koronavirem a také úbytku nových potvrzených případů infekce Slovensko zatím nezrušilo povinný nástup do karantény pro cestující do země. Karanténa se nevztahuje kromě jiných na pracovníky v některých profesích, studenty či lidi, kteří pravidelně dojíždějí přes hranice za prací.

Vládní konzilium odborníků minulý týden navrhlo zavedení takzvaného cestovatelského semaforu, který by rozdělil země do jednotlivých kategorií. Při návratu ze zelených zemí, mezi které by měly patřit i státy Evropské unie, by podle předlohy nově nemuseli do karantény lidé, kteří byli očkováni proti covidu-19 nebo kteří toto onemocnění prodělali v posledním půl roce. Zatím není známo, kdy zmíněná nová pravidla cestování vstoupí v platnost.

Alespoň první dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo na Slovensku, které má téměř pět a půl milionu obyvatel, téměř 1,57 milionu lidí. Obě potřebné dávky dostalo přes 750.000 osob.

Témata: EZ

V polské vesnici hořelo 40 domů, devět lidí je v nemocnici

20.06.2021 16:44 Polské úřady vyšetřují příčiny požáru, který v sobotu večer zasáhl na 40 budov ve vesnici Nowa…

Německá policie zadržela opilého Čecha, který řídil kradený vůz

20.06.2021 16:02 Policie v německém městě Ludwigshafen v noci na dnešek zadržela opilého muže z České republiky,…

Nový maďarský zákon znepokojuje nakladatele. Může vykázat ze škol…

20.06.2021 09:54 Kvůli novému zákonu by mohly ze školní výuky v Maďarsku zmizet hry anglického klasika Williama…

V Německu přibylo 842 nakažených koronavirem a 16 úmrtí

20.06.2021 07:46 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 842 případů koronavirové nákazy a 16 úmrtí infikovaných…

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

Související:

Právě se děje