Epidemická brzda je podle Merkelové pro boj s pandemií nezbytná

Epidemická situace v Německu je velice vážná a země se bez jednotného a rozhodného postupu proti pandemii nemoci covid-19 neobejde. Těmito slovy dnes ve Spolkovém sněmu hájila kancléřka Angela Merkelová úpravu zákona o potírání infekčních chorob, která má její vládě umožnit bez ohledu na postoj spolkových zemí vyhlášení uzávěry či omezení nočního vycházení.

Hlasovat o novele by poslanci měli příští týden ve středu.

"Virus neodpouští žádná polovičatá řešení, která vše jen komplikují. Virus neodpouští žádná váhání, vše pak trvá jen déle. S virem nelze vyjednávat, protože rozumí jen jediné věci, kterou je rozhodnost," řekla Merkelová poslancům.

Návrh umožní spolkové vládě zatáhnout v jakémkoli německém regionu za nouzovou brzdu. Dosud taková pravomoc náleží spolkovým zemím, které se těší vysoké míře autonomie. Brzdu chce vláda aktivovat, jakmile v oblasti bude déle než tři dny 100 nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období. Vedle uzavírek obchodů neprodávajících zboží denní potřeby to bude znamenat i omezení nočního vycházení v době do 21:00 do 5:00 ráno. Od sedmidenního průměru nad 200 nových případů na 100.000 obyvatel po třech po sobě jdoucích dnech se uzavřou i školy, které přejdou na digitální výuku. Aktuální průměr v Německu je nyní 160,1 případu, řada okresů ale přesahuje i hodnotu 300.

"Cílem je omezit večerní pohyb, kdy je často využívána i hromadná doprava," řekla Merkelová. Uvedla také, že tento zákaz je součástí dalších opatření včetně omezení soukromých setkání. Na návštěvu v nejvíce postižených regionech bude moci jen jeden člověk z cizí domácnosti. Děti do tohoto výčtu započítány nejsou.

Merkelová řekla, že německý plán je i tak mírnější než postup, který zvolily jiné evropské státy, například Británie s Portugalskem. Dodala, že výhody převažují nad nevýhodami, proto není možné váhat.

Za kancléřku se v debatě postavil sociálnědemokratický poslanec a zdravotnický expert Karl Lauterbach, který omezení nočního vycházení jednoznačně podporuje. "Jen toto samotné nestačí, ale žádné zemi se zatím nepodařilo dostat vlnu s britskou mutací koronaviru pod kontrolu bez omezení večerního pohybu," řekl.

Vláda původně doufala, že se jí podaří návrh novely schválit ve zrychleném řízení, což ale opozice odmítla. Hlasovat tak poslanci budou příští týden ve středu. Šéf liberálů (FDP) Christian Lindner mezitím vládě pohrozil ústavní stížností. Uznal sice potřebu jednotného postupu proti pandemii, omezení nočního pohybu ale považuje za ústavně mimořádně sporné.

Zelení spolu s postkomunistickou Levicí zase upozorňují na to, že omezení se prakticky netýkají hospodářského života. Nejostřeji proti projednávané novele vystupuje Alternativa pro Německo (AfD), která je nejsilnější opoziční stranou. AfD, která je politology označována za populistickou až krajně pravicovou, považuje úpravu za alarmující doklad "panského smýšlení" kabinetu Merkelové. "Lidem nedůvěřují, proto je chtějí ve dne i v noci zavírat," řekla spolupředsedkyně poslanecké frakce AfD Alice Weidelová.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy