Excesy turistů nezůstaly na Baleárech bez následků. V části Mallorky se uzavřely bary

Vedení španělských Baleárských ostrovů nařídilo uzavřít restaurace a bary v částech ostrova Mallorca, aby zamezilo šíření koronaviru. Opatření schválilo ve středu po několika incidentech z posledních dnů, při nichž turisté vedli bujarý noční život v těchto ulicích a nedodržovali přitom bezpečnou vzdálenost, ani neměli roušky. Uzavírka podniků, která podle místních médií platí zatím do 15. září, se týká čtvrtí v Palma de Mallorca a Magalufu, které jsou oblíbenými místy nespoutané zábavy zejména německých a britských turistů.

"Na našich ostrovech nechceme nezpůsobné turisty, ať sem takoví nejezdí," řekl novinářům ministr cestovního ruchu baleárské regionální vlády Iago Negueruela. V posledních dnech se na sociálních sítích objevila videa z bujarých pouličních oslav ve zmíněných částech Mallorky, na nichž jsou vidět opilí turisté, z nichž někteří i skáčou na zaparkovaném autě.

Nové opatření se týká ulic v oblasti Playa de Palma, oblíbených zejména německými turisty, kteří je přezdívají Bierstrasse (pivní ulice) a Schinkenstrasse (šunková ulice), a části Punta Ballena u Magalufu (lokalita nedaleko Palmy de Mallorca), navštěvované hojně hlavně britskými turisty. V těchto částech už úřady také tento týden znásobily policejní kontroly.

Místní média také informovala o případech oslav, které se na Mallorce organizovaly v předchozích dnech v místní chatě kvůli tomu, že jsou tam velké diskotéky zavřené. Vybíralo se na nich i vstupné 35 eur (pro VIP 100 eur), uvedl deník El Mundo. Letošní léto místní úřady kvůli pandemii covidu-19 povolily na Baleárách diskotéky s maximálně 300 lidmi.

Proti uzavření barů a restaurací v části Mallorky protestovalo ve středu v Palma de Mallorce několik stovek lidí, včetně podnikatelů a zaměstnanců těchto podniků. Opatření kritizovala i krajně pravicová strana Vox, která je v prohlášení označila za "diktátorská".

Vedení Baleárských ostrovů už minulý týden kvůli obavám ze zvýšeného výskytu nákazy covidu-19 schválilo povinnost roušek na veřejnosti. Tato povinnost na Baleárách platí od pondělka. Zakrývat si nos a ústa není nutné na pláži, v bazénech, či při jídle a pití v restauracích, kavárnách a barech ani při procházkách v přírodě. Nejsou nutné ani při procházkách na přímořských promenádách či na pracovišti, pokud tam lze dodržet bezpečné odstupy.

Za velmi vážné porušení pravidel proti šíření koronaviru může hrozit až pokuta 600.000 eur, připomněla baleárská vláda. Tato výjimečná pokuta hrozí v celém Španělsku podle místních médií v opakovaných a výjimečných případech podle zákona o obecném ohrožení.

Roušky na veřejnosti už zavedla velká část autonomních regionů Španělska, konkrétní pravidla pro jejich nošení se mírně liší. Povinné zatím nejsou v jiné velmi oblíbené turistické destinaci Kanárských ostrovech, kde ale stejně jako jinde platí podle nařízení španělské vlády povinnost roušek na veřejnosti v případě, že nelze dodržet bezpečnou vzdálenost. Některé regiony toto nařízení zpřísnily a požadují ji bez ohledu na možnost dodržení bezpečných odstupů.

Související

Ilustrační foto

Studentů, kteří se na Mallorce nakazili koronavirem, je už asi 850

Asi 850 mladých lidí z různých částí Španělska, kteří tento měsíc slavili konec školního roku na ostrově Mallorca, se nakazilo koronavirem. Podle posledních údajů od regionálních úřadů se jejich počet k dnešku zvýšil o dvě stovky na nejméně 848, napsala agentura DPA.

Více souvisejících

Baleáry Španělsko Mallorka Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy