Francie má přes 200 000 nových nákaz koronavirem, rekord hlásí i Itálie

Francie za posledních 24 hodin zaznamenala přes 208.000 případů nákazy koronavirem. Podle agentury Reuters je to nejen francouzský, ale také celoevropský rekord od začátku pandemie covidu-19. Své maximum dnes znovu překonala také Itálie, která hlásí 98.030 nových případů.

Tempo šíření nákazy ve Francii, která v úterý zaznamenala 179.807 infikovaných, je tak vysoké, že se podle ministra zdravotnictví Oliviera Vérana koronavirus v zemi prokáže každou vteřinu v průměru u dvou lidí. Zatím podle něj ale není situace taková, aby varianta omikron - která se rychleji šíří, ale mívá mírnější projevy - měla zásadní dopad na francouzské nemocnice.

S rekordními počty případů se potýká i Itálie, která v úterý informovala o 78.313 nově infikovaných. Dnes jich ohlásila ještě o téměř 20.000 více. Na covid-19 v zemi za poslední den zemřelo 148 lidí.

Francouzský ministr zdravotnictví dnes také upozornil na to, že se už moc nemluví o variantě delta, která přitom podle něj "rozhodně ještě neřekla své poslední slovo". V některých regionech sice její výskyt ustupuje, jinde ale naopak narůstá. Véran také varoval před chřipkovou epidemií, která podle něj tuto zimu bude velká.

Ministr dále popisoval případy z nemocnic, kdy lidé, kteří jen těsně unikli smrti, dále odmítají existenci covidu, urážejí a napadají zdravotníky nebo si strhávají kyslíkové masky, protože nemoc považují za smyšlenku vlády. "Neříkám to jako výhrůžku, jsem lékař a ke všem pacientům přistupuji stejně. Je ale jen malá šance, že se vám podaří proběhnout mezi kapkami deště, rozšíření viru už je příliš silné a nejnáchylnější k nákaze virem jsou neočkovaní lidí," uvedl Véran.

Mezi hospitalizovanými na jednotkách intenzivní péče jsou sice lidé, kteří měli i posilující dávku očkování, ale 80 procent z pacientů na JIP jsou podle ministra zdravotnictví lidé s oslabenou imunitou.Ve Francii se dosud nenechalo naočkovat pět milionů lidí, Véran je řadí do tří kategorií. Jsou mezi nimi lidé, kteří žijí v odlehlých oblastech a nemají přístup k informacím ani k očkování. Druhou skupinou jsou klasičtí odmítači očkování, kteří mnohdy popírají existenci covidu. Třetí skupinou jsou zejména mladí lidé, kteří žijí stejně jako dřív a covid v podstatě ignorují.

Právě na třetí skupinu se podle Vérana zaměřuje očkovací pas, který by ve Francii mohl nahradit dosavadní covidový pas, který zahrnoval i možnost testování. O zavedení nového dokumentu nyní jedná francouzská vláda a parlament.

Související

Více souvisejících

Francie Itálie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 20 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy