Houkání a majáčky u Vítězného oblouku. Francouzská policie protestovala proti vládě

Desítky policejních vozů se v Paříži sjely k Vítěznému oblouku. Policisté tak v sobotu večer manifestovali svůj vzdor vůči vládě, a to několik dní poté, co úřady slíbily nulovou toleranci vůči rasismu uvnitř bezpečnostních složek, informovala v noci na dnešek agentura Reuters.

Francouzská policie
doporučujeme

Televize BFM odvysílala záběry s desítkami zaparkovaných vozů před známým monumentem. Automobily měly spuštěné houkačky a modré majáčky. Právě u Vítězného oblouku se v prosinci 2018 odehrávaly mohutné nepokoje na počátku protestů protivládního hnutí takzvaných žlutých vest.

Už v pátek se francouzští policisté vydali na protestní pochod po bulváru Champs-Elysées k ministerstvu vnitra.

V současnosti se také ve Francii konají demonstrace proti rasismu vyvolané smrtí černocha George Floyda při zákroku bělošských policistů v Minneapolisu z 25. května. Jeden z policistů klečel při zatýkání Floyda na jeho krku tak dlouho, až muž zemřel. Krátce předtím přitom volal, že nemůže dýchat.

Floydova smrt vyvolala na celém světě debatu o chování policie a zvláště to platí o Francii, kde pode organizací na obranu lidských práv zůstala nevyslyšena obvinění z brutálního a rasistického zacházení s obyvateli, kteří jsou často z imigračního prostředí.

V sobotu francouzská policie použila i slzný plyn vůči nepokojným účastníkům protirasistické manifestace v centru Paříže, kde se sešly tisícovky lidí.

Ve Francii stále kvůli koronaviru platí zákaz shromáždění o více než deseti lidech, manifestace na pařížském náměstí Republiky ovšem podle oficiálního odhadu přilákala asi 15.000 účastníků. Policie jim neumožnila vydat se na pochod k Opernímu náměstí a po třech hodinách poklidného shromáždění se začaly objevovat násilnosti, uvedla agentura Reuters. Více než 20 lidí skončilo ve vazbě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lotyšsko a Estonsko také zpřísnily podmínky pro Čechy. Test jim nestačí

03.07.2020 19:45 Aktualizováno Slovinsko, Lotyšsko a Estonsko dnes kvůli rostoucímu počtu nových případů koronaviru omezily vstup…

Cestující z Česka budou muset do karantény i v Estonsku

03.07.2020 19:30 Lotyšské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí přidalo na seznam zemí se zvýšeným rizikem šíření…

Orbán získal moc nad další univerzitou. Maďarský parlament schválil…

03.07.2020 17:10 Maďarský parlament dnes schválil zákon o reformě Univerzity divadelních a filmových umění (SZFE),…

V Chorvatsku přibylo 81 nakažených, ve Slovinsku čtvrtina

03.07.2020 16:58 Aktualizováno V Chorvatsku a ve Slovinsku se v posledních dnech zhoršila epidemiologická situace, pokud jde o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy