Iniciátorka kampaně MeToo prohrála soud. Lživě obvinila muže z obtěžování

Pařížský soud dnes odsoudil iniciátorku kampaně MeToo (Já také) ve Francii Sandru Mullerovou za pomluvu vůči muži, kterého v roce 2017 obvinila ze sexuálního obtěžování. Mullerová, musí poškozenému zaplatit pokutu ve výši 20.000 eur (516.000 korun). Proti rozhodnutí se žena chystá odvolat, řekl agentuře AFP její advokát.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Mullerovou, která se živí jako novinářka, přímo zmínil americký časopis Time, když v roce 2017 prohlásil za osobnost roku všechny ty, kdo "prolomili mlčení" ohledně sexuálního obtěžování ve společnosti.

V říjnu roku 2017 přišla jako první na twitteru s heslem #BalanceTonPorc, což by se dalo volně přeložit jako "ukaž to prase". "Pověz nám také jméno a detaily o sexuálním obtěžování, které si zažila ve své práci," vyzvala tehdy ostatní. O několik hodin později napsala, že jí Eric Brion, tehdejší šéf francouzské televizní stanice Equidia, dělal neslušné návrhy na večírku po televizním veletrhu v roce 2012, jehož se oba pracovně zúčastnili.

Heslo #BalanceTonPorc, které je obdobou hesla #MeToo, jež zpopularizovala anglická herečka Alyssa Milanoová, se na francouzském twitteru velice rychle rozšířilo. Příběhy o sexuálním obtěžování na pracovišti pod heslem sdílely tisíce francouzských žen.

Brion však následně Mullerovou zažaloval za pomluvu. Před soudem dnes uvedl, že se jí už dříve za své nevhodné výroky omluvil, ale že ji nikdy neobtěžoval. "Řekl, že se jednoho večera snažil se Sandrou Mullerovou flirtovat, protože se mu líbila. Na flirtování má právo," uvedl před soudem jeho právník.

Brion rovněž soudu sdělil, že příspěvek Mullerové pro něj měl vážné osobní i profesionální důsledky a že po něm měl problémy najít zaměstnání.

Mullerová však hájila svoje právo na svobodu vyjadřování a řekla, že její sdělení mělo být výzvou pro ostatní, aby sdíleli své zkušenosti. Dodala, že sexuální napadení by mělo být bráno vážně.

Mullerová musí podle rozsudku kromě pokuty také sporný příspěvek smazat a zveřejnit na twitteru a ve dvou denících vyjádření soudu.

Zatímco Brion rozsudek přivítal s úlevou jako "vítězství pravé spravedlnosti nad tribunálem drbů a sociálních sítí", Mullerová jej nazvala krokem zpátky. "Dnes jsem prohrála, ale jiné ženy zvítězily," uvedla po zveřejnění rozhodnutí soudu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inventura v muzeu se změnila v drama, zasahovali pyrotechnici

20.11.2019 08:56 Zaměstnanci muzea v obci Espalion na jihu Francie objevili při inventuře na půdě bedny s…

Salvini je vzteky bez sebe. Jeho popularitu nahlodává hnutí Sardinek

20.11.2019 08:28 Zdánlivě nezastavitelný politický vzestup šéfa nacionalistické Ligy Mattea Salviniho narazil na…

Útočník v Berlíně zabil syna německého exprezidenta

20.11.2019 07:41 Útočník na úterní veřejné přednášce na berlínské klinice zabil řečníka. Obětí byl podle německých…

Nechcete uprchlíky? Řecko posílá hodně ostrý vzkaz i Česku

19.11.2019 22:20 Aktualizováno Nelze využívat výhody schengenského prostoru volného pohybu a zároveň odmítat dělit se o zátěž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama