Italské vládní Hnutí pěti hvězd odmítá nařčení, že bylo placeno z Venezuely

Italské vládní Hnutí pěti hvězd (M5S) dnes odmítlo tvrzení španělského deníku, že krátce po svém založení získalo skryté financování od nynějšího venezuelského autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Dnes o tom informovala agentura AFP. Itálie je z vůle M5S jedinou velkou zemí Evropské unie, která neuznává venezuelského opozičního vůdce Juana Guaidóa prezidentem země.

Luigi di Maio
doporučujeme

Španělský konzervativní list ABC s odkazem na utajovaný dokument venezuelských tajných služeb v pondělí uvedl, že v červenci 2010 nechal tehdejší ministr zahraničí a nynější prezident Venezuely Maduro poslat do Itálie diplomatickou poštou kufr s 3,5 milionu dolarů (asi 83 miliony korun).

Příjemcem peněz měl být mezitím již zemřelý Gianroberto Casaleggio, který protestní hnutí založil spolu s italským komikem Beppem Grillem v roce 2009. V dokumentu je Casaleggio označován venezuelskou službou DGCIM za "propagátora revolučních a protikapitalistických levicových hnutí".

Kauza dnes plnila titulní stránky italských novin. Šéf M5S Vito Crimi informace deníku označil za "fake news". Jejich pravdivost dnes popřelo i venezuelské velvyslanectví v Itálii.

Šéf venezuelského parlamentu Guaidó se loni v lednu prohlásil prozatímním prezidentem poté, co poslanci odmítli nový Madurův prezidentský mandát s tím, že vzešel z nesvobodných voleb. Guaidóa loni uznalo za prozatímní hlavu země na šest desítek států v čele s USA a včetně mnoha evropských. Mezi nimi i Česko.

Otázka uznání Guaidóa hlavou státu se loni stala předmětem roztržky mezi M5S a tehdejší koaliční stranou Liga, jejíž šéf Matteo Salvini krok podporoval. Kvůli odporu M5S ale Itálie zachovala neutrální pozici a stala se jedinou velkou zemí EU, která Guaidóa prezidentem neuznala. Uznání Guaidóa Řím následně vetoval i na unijní úrovni.

Delegace M5S v roce 2017 navštívila Caracas, kde se zúčastnila vzpomínkové akce ke čtvrtému výročí smrti Madurova předchůdce v úřadu Huga Cháveze, uvedla italská média.

V době údajného sponzoringu italského hnutí byl šéfem venezuelské tajné služby Hugo Carvajal, který loni přeběhl na stranu Guaidóa a krátce nato opustil Venezuelu. Načas byl zadržen ve Španělsku, ale než mohl být vydán do Spojených států kvůli údajným drogovým deliktům, zmizel a místo jeho pobytu je neznámé.

Hnutí pěti hvězd vyhrálo v roce 2018 parlamentní volby se ziskem 32 procent. Vytvořilo koalici nejprve s pravicově populistickou Ligou, kterou loni v září vystřídala levicová Demokratická strana. Od volebního vítězství však M5S čelí vnitřním sporům a jeho politický vliv je na ústupu. Preference hnutí se v průzkumech veřejného mínění nyní pohybují kolem 15 procent.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Nová opatření nestačí, tvrdí epidemiolog. Podle Zemana skončí…

28.02.2021 15:43 Aktualizováno Z sobotu přibylo v Česku 7798 nakažených. O půlnoci začnou platit v Česku nová opatření, podle…

Při prvním sčítání lidu všichni lhali všem, píše o Československu a Polsku…

28.02.2021 10:57 První sčítání lidu v nově vzniklých státech před sto lety nebylo jen sběrem údajů. Polsko a…

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Sarkozyho kauza se blíží do finále. Soud vynese očekávaný rozsudek

27.02.2021 21:41 Pařížský soud v pondělí rozhodne v případu bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama