Italské vládní Hnutí pěti hvězd odmítá nařčení, že bylo placeno z Venezuely

Italské vládní Hnutí pěti hvězd (M5S) dnes odmítlo tvrzení španělského deníku, že krátce po svém založení získalo skryté financování od nynějšího venezuelského autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Dnes o tom informovala agentura AFP. Itálie je z vůle M5S jedinou velkou zemí Evropské unie, která neuznává venezuelského opozičního vůdce Juana Guaidóa prezidentem země.

Luigi di Maio
doporučujeme

Španělský konzervativní list ABC s odkazem na utajovaný dokument venezuelských tajných služeb v pondělí uvedl, že v červenci 2010 nechal tehdejší ministr zahraničí a nynější prezident Venezuely Maduro poslat do Itálie diplomatickou poštou kufr s 3,5 milionu dolarů (asi 83 miliony korun).

Příjemcem peněz měl být mezitím již zemřelý Gianroberto Casaleggio, který protestní hnutí založil spolu s italským komikem Beppem Grillem v roce 2009. V dokumentu je Casaleggio označován venezuelskou službou DGCIM za "propagátora revolučních a protikapitalistických levicových hnutí".

Kauza dnes plnila titulní stránky italských novin. Šéf M5S Vito Crimi informace deníku označil za "fake news". Jejich pravdivost dnes popřelo i venezuelské velvyslanectví v Itálii.

Šéf venezuelského parlamentu Guaidó se loni v lednu prohlásil prozatímním prezidentem poté, co poslanci odmítli nový Madurův prezidentský mandát s tím, že vzešel z nesvobodných voleb. Guaidóa loni uznalo za prozatímní hlavu země na šest desítek států v čele s USA a včetně mnoha evropských. Mezi nimi i Česko.

Otázka uznání Guaidóa hlavou státu se loni stala předmětem roztržky mezi M5S a tehdejší koaliční stranou Liga, jejíž šéf Matteo Salvini krok podporoval. Kvůli odporu M5S ale Itálie zachovala neutrální pozici a stala se jedinou velkou zemí EU, která Guaidóa prezidentem neuznala. Uznání Guaidóa Řím následně vetoval i na unijní úrovni.

Delegace M5S v roce 2017 navštívila Caracas, kde se zúčastnila vzpomínkové akce ke čtvrtému výročí smrti Madurova předchůdce v úřadu Huga Cháveze, uvedla italská média.

V době údajného sponzoringu italského hnutí byl šéfem venezuelské tajné služby Hugo Carvajal, který loni přeběhl na stranu Guaidóa a krátce nato opustil Venezuelu. Načas byl zadržen ve Španělsku, ale než mohl být vydán do Spojených států kvůli údajným drogovým deliktům, zmizel a místo jeho pobytu je neznámé.

Hnutí pěti hvězd vyhrálo v roce 2018 parlamentní volby se ziskem 32 procent. Vytvořilo koalici nejprve s pravicově populistickou Ligou, kterou loni v září vystřídala levicová Demokratická strana. Od volebního vítězství však M5S čelí vnitřním sporům a jeho politický vliv je na ústupu. Preference hnutí se v průzkumech veřejného mínění nyní pohybují kolem 15 procent.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německý exministr je zapleten do skandálu masné společnosti. Čelí kritice…

05.07.2020 21:33 Masná společnost Tönnies je od minulého týdne tvrdě kritizována kvůli nekontrolovatelnému šíření…

Chorvatské volby skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

05.07.2020 19:41 lasování v dnešních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize…

Loď Ocean Viking smí vyložit 180 zachráněných migrantů na Sicílii

05.07.2020 17:44 Italské úřady povolily lodi Ocean Viking, aby v sicilském přístavu Porto Empedocle vyložila 180…

Ve Španělsku zavřeli kvůli viru další oblast

05.07.2020 16:25 Španělsko uzavřelo kvůli novým případům koronaviru po části Katalánska další oblast, tentokrát část…

Související:

Právě se děje

Další zprávy