Jourová zkritizovala giganty, píše BBC. Google zareagoval a zveřejnil, jak nikdo nikam nechodí

Česko je jednou ze zemí, která kvůli pandemii koronaviru přistoupila k omezenému režimu vycházení. Jak ale ukazují statistiky, které zveřejnil Google, počet lidí vycházejících ven se snížil plošně, a to i v zemích, které své občany nelimitují. Uvedla to televizní stanice BBC s tím, že firmy jako Google byly místopředsedkyní Evropské komise Věrou Jourovou den předtím zkritizovány.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Google
doporučujeme

Evropa se v boji s koronavirem uchyluje k řadě opatření. Například Česko zavedlo kromě jiného i omezení pobytu lidí na veřejnosti, zrušení pořádaných akcí a zákaz sdružování ve více lidech na veřejných místech.

Jak ukazuje přehled portálu Euroskop, tato pravidla jsou napříč Evropou svým způsobem unikátní, většina zemí vydala pouze opatření na ty, kteří přijíždí ze zahraničí, nebo rovnou plošnou karanténu.

V některých státech ale lidé zůstávají raději doma sami od sebe. Ukazují to statistiky Google, na které upozornila britská televizní stanice BBC. Ta porovnala země, kde nebyl zaveden zákaz vycházení, a zjistila, jak moc se změnilo chování lidí ve Francii a ve Velké Británii.

Statistiky ukázaly, že na konci března se počet návštěv obchodů a rekreačních míst snížil oproti lednu o 85 % v Británii a o 88 % ve Francii. Do potravin a lékáren míří od 46 % méně Britů a o 72 % méně Francouzů.

Klesl také počet lidí, kteří navštěvují parky. V případě Británie o 52 %, ve Francii o 82 %. Vysoký pokles zaznamenaly zastávky vlaků, autobusů a další dopravy. Činí 75 %, resp. 87 %.

Poměrně shodné číslo je u poklesu počtu lidí, kteří chodí do práce. V obou případech se pohybuje kolem 55 %. Jediné místo, kde stoupl počet lidí, kteří se v něm pohybují, je okolí bydliště. V Británii courá kolem domů o 15 % lidí víc, ve Francii o 18 %.

Server BBC upozornil, že Google začal monitorovat tyto statistiky den poté, co místopředsedkyně pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová vyzvala technické giganty, aby sdíleli více dat s vědci, kteří se pokoušejí bojovat s koronavirem. Také je zkritizovala za to, že nedělají více v boji s dezinformacemi.

"Stále pozorujeme, že hlavní platformy nadále zpeněžují dezinformace a škodlivý obsah o týkající se pandemie prostřednictvím online inzerce," uvedla.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lucembursko chce za devět týdnů otestovat všechny obyvatele

27.05.2020 20:44 Lucembursko dnes začalo s testováním celé své populace na koronavirus. V příštích devíti týdnech…

Kaczynski chce volby polského prezidenta do 28. června

27.05.2020 19:55 Aktualizováno Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je…

Francie oznámila dalších 66 úmrtí lidí s covidem-19

27.05.2020 19:31 Ve Francii za uplynulých 24 hodin zemřelo 66 lidí s covidem-19. S odvoláním na ministerstvo…

Německo brzy zruší varování před cestami do EU, oznámil Maas

27.05.2020 19:15 Německo k 15. červnu zruší varování pro turisty před cestami do 26 zemí Evropské unie včetně Česka.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy