Ke zlepšení vztahů EU a Ruska musí Moskva zanechat provokací, řekl Michel

Napjaté vztahy Evropské unie s Ruskem se mohou zlepšit jen tehdy, když Moskva zanechá provokativních akcí. Po telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem to dnes uvedl předseda Evropské rady Charles Michel. Ruskému lídrovi zopakoval, že sedmadvacítka odsuzuje "nelegální, provokativní a rozkladné" akce Ruska vůči členským zemím EU i partnerským státům a nadále stojí za Ukrajinou.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Michel podle svého úřadu také Putinovi sdělil, že Rusko může hrát významnou roli při "poklidném řešení krize" v Bělorusku. Putin podle tiskové služby Kremlu v telefonátu uvedl, že Rusko a EU zůstávají důležitými partnery, ale současné vztahy nelze považovat za uspokojivé.

Oba lídři se telefonicky spojili v době mezi dvěma unijními summity, jejichž tématem byly a budou vztahy s Ruskem. Na květnové mimořádné schůzce šéfové členských zemí jednomyslně odsoudili agresivní chování Moskvy a dali najevo solidaritu s Českem v jeho diplomatické roztržce s Ruskem vyvolané vrbětickou kauzou: Praha oznámila, že z explozí v muničních skladech ve Vrběticích v roce 2014 podezírá agenty ruské tajné služby. Za dva týdny při další vrcholné schůzce mají představitelé unijních zemí debatovat o výsledcích analýzy, zda funguje dosavadní přístup EU vůči Moskvě.

"Zhoršující se vývoj ve vztazích EU a Ruska se může změnit, jen pokud Rusko zanechá rušivého chování," napsal po telefonátu Michel na twitteru. Dodal, že Putinovi tlumočil poselství jednoty evropského bloku ve vztahu k jeho zemi.

"Jak zdůraznil Vladimir Putin, ačkoli Rusko a Evropská unie zůstávají velmi významnými partnery v oblasti obchodu a investic, současný stav rusko-unijních vztahů nelze považovat za uspokojivý," uvedlo po rozhovoru dvou státníků tiskové oddělení Kremlu. Během debaty rovněž zaznělo, že je ve společném zájmu vrátit se k pragmatické a zdvořilé spolupráci, píše agentura TASS. Oba politici podle ní vyjádřili shodný názor na "důležitost spolupráce v konkrétních sférách jako je zdravotnictví, klimatická agenda nebo řešení regionálních konfliktů".

Tématem rozhovoru byly podle Bruselu také nové unijní sankce proti Bělorusku, které jsou reakcí na vynucené přistání civilního letu v Minsku a uvěznění opozičního novináře Ramana Prataseviče. Putin je přitom hlavním spojencem běloruského vůdce Alexandra Lukašenka. Michel zopakoval, že EU trvá na tom, aby Lukašenkův režim propustil politické vězně, zanechal násilí a zahájil dialog s opozicí. Putin v telefonátu podle Kremlu označil další unijní sankce vůči běloruskému režimu a také "pokusy o vměšování do vnitřních záležitostí suverénního státu" za kontraproduktivní.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO na summitu vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem

14.06.2021 12:18 Aktualizováno Lídři zemí Severoatlantické aliance na dnešním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 10:43 Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Kauzu Babišova střetu zájmů má nyní na stole evropský žalobce. Případ řeší…

14.06.2021 09:54 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Čech v zahrničí uvázl na skále, strávil na ní dvě noci

14.06.2021 09:26 Český turista uvázl v Alpách na pomezí Německa a Rakouska na skále a strávil tam nedobrovolně dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama