Macron bude žádat návrat zasedání Evropského parlamentu do Štrasburku

Francouzský prezident Emmanuel Macron se hodlá zasadit o to, aby se pravidelná zasedání Evropského parlamentu vrátila po více než roční přestávce způsobené pandemií nemocí covid-19 zpět do Štrasburku. Europoslanci by se tam měli podle jeho názoru sejít v červnu. S odvoláním na zdroje z Elysejského paláce o tom dnes napsala agentura Reuters.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

"Návrat k normálnímu fungování plenárních schůzí ve Štrasburku se nám zdá jako nutnost," citovala agentura zdroj z úřadu hlavy státu.

Za běžných okolností se europoslanci každý měsíc vyjma srpna scházejí v Bruselu a ve Štrasburku. Kvůli koronaviru je ale štrasburské sídlo Evropského parlamentu už více než rok prázdné. Schůze se s ohledem na epidemickou situaci konaly buď v Bruselu nebo on-line.

Štrasburk leží na pomezí Francie a Německa a pravidelné pendlování více než sedmi stovek europoslanců, jejich asistentů, ale také novinářů a lobbistů je pro město zdrojem prestiže i příjmů. Stěhování do Štrasburku je ale také dlouhodobě předmětem kritiky kvůli finančním i ekologickým nákladům, které s sebou přináší. Zrušení této praxe by ale musely schválit všechny členské země EU včetně Francie, která se staví zásadně proti. Podle ní jde o důležitý symbol evropské jednoty.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron chce reset vztahů s Británií, ale i dodržení dohody o brexitu

12.06.2021 13:33 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes nabídl britskému ministerskému předsedovi Borisi…

V Německu za poslední den přibylo 1911 nakažených koronavirem a 129 úmrtí

12.06.2021 07:26 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 1911 případů nákazy koronavirem a 129 úmrtí…

Cestování na Slovensko? Od 14. června bude stačit i test provedený v ČR…

11.06.2021 23:29 Pro osoby přijíždějící na Slovensko z České republiky do 14.6.2021 (6:00 hodin) je povinná…

Švédsko varuje před "temnými mraky" koronaviru, takzvanou variantou delta

11.06.2021 21:56 Aktualizováno Švédský úřad veřejného zdraví dnes varoval před znepokojivými místními ohnisky koronavirové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama