Migranti z lodě Alan Kurdi se u Palerma přemístí na italský trajekt

Téměř 150 migrantů, které před necelými dvěma týdny nalodila z moře u libyjského pobřeží německá nevládní organizace Sea-Eye na plavidlo Alan Kurdi, se má dnes přemístit na italský trajekt Rubattino. Na něm budou běženci dva týdny v karanténě.

Obě plavidla jsou už u přístavu Palermo, kde se přelodění uskuteční, informovala dnes agentura ANSA. Italská vláda odmítla nechat migranty vylodit kvůli pandemii covid-19.

Na italském trajektu provedou zdravotníci Červeného kříže běžencům testy na koronavirus a budou se o ně nadále starat. Migranti mají být na lodi v karanténě dva týdny, než si je převezmou další země EU. Zatím ale není známo, které to budou, ani zda se dohodnou do dvou týdnů.

An Bord der #ALANKURDI sind unsere Gäste zunehmend verzweifelt. Nach 11 Tagen auf dem Schiff, ohne ein Ende in Sicht, ist eine Person über Bord gesprungen.Die 146 Menschen müssen in Sicherheit! pic.twitter.com/3muDjZuWjp

— sea-eye (@seaeyeorg) April 16, 2020

Italská vláda minulý týden oznámila, že kvůli šíření koronaviru uzavře své přístavy lodím nevládních organizací, které zachraňují migranty z člunů ve Středozemním moři zejména u libyjských břehů. Vláda rozhodnutí zdůvodnila tím, že italské přístavy nemohou být kvůli epidemii považovány za bezpečné. Rozhodnutí přišlo krátce poté, co loď Alan Kurdi vzala na palubu zhruba 150 lidí u libyjských břehů a zamířila s nimi k Itálii.

Také Malta minulý týden oznámila, že lodě nevládních organizací kvůli pandemii covid-19 do přístavů nepustí. Už v předchozích letech Malta, stejně jako Itálie za předchozí vlády, zavírala své přístavy humanitárním lodím, dokud neměla slib od ostatních zemí EU, že si běžence převezmou.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Itálie přijme 265 migrantů z lodi Open Arms. Čeká je test na koronavirus a karanténa

Italské úřady umožnily na Sicílii přistát lodi španělské nevládní organizace Open Arms, která má na palubě 265 uprchlíků. Plavidlo, které dříve odmítla Malta, k sicilským břehům doplulo dnes kolem poledne. Loď ale nebyla vpuštěna do přístavu, migranti budou muset podstoupit test na přítomnost koronaviru. Po testu budou uprchlíci přesunuti z lodě do karantény, píše místní tisk.

Více souvisejících

loď s uprchlíky uprchlíci Itálie Sea-Eye

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 4 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy