Ministr zahraničí Lipavský v německém tisku varuje před ustupováním Rusku

Politika appeasementu, tedy ustupování, žádného agresora nezastaví, což Česká republika díky svým historickým zkušenostem dobře ví. V dnešním příspěvku v deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung to napsal český ministr zahraničí Jan Lipavský.

V článku uvádí, že Ukrajina čelící ruské invazi nebojuje jen za svou budoucnost, ale také za svobodu demokratických zemí. Lipavský zdůraznil, že Ukrajinci potřebují pocítit jasnou podporu, kterou by mohl být i status kandidáta členství v Evropské unii..

"Datum 24. února značí nejen začátek ruské invaze na Ukrajinu, ale i začátek nové historické éry," napsal Lipavský s tím, že v našem sousedství se dějí hrůzy, které si nikdo v dnešní Evropě již nedokázal představit. "Jejich hybatelem je Rusko, které nechce jen upřít Ukrajině právo na svobodnou existenci, ale touží zároveň obnovit sféry svého vlivu na úkor mezinárodního práva a bezpečnostního uspořádání," uvedl.

"Ruská válka je válkou proti principům, které tvoří jádro našeho společenství. Stateční Ukrajinci proto nebrání jen svou vlast, ale i vlasti a hodnoty nás všech," uvedl ministr s tím, že právě proto je třeba Ukrajině poskytnout veškerou pomoc.

Lipavský připomněl, že Česko je v této věci mimořádně aktivní a že vedle humanitárních a zbrojních dodávek ukrajinské armádě přijalo mnoho ukrajinských běženců. Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana více než 324 tisícům lidí z Ukrajiny, v úterý jich přibylo 2035. Cizinecké policii se dosud přihlásilo 217 tisíc osob, 3071 jen za včerejší den. 

Lipavský rovněž zmiňuje, že Česko podporuje nejtvrdší protiruské sankce, což nevychází z rusofobie, ale z historických zkušeností z let 1938 a 1968. V roce 1938 západní mocnosti přinutily tehdejší Československo předat své pohraničí s německou populací nacistickému Německu a v roce 1968 invaze vojsk Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem zhatila Československu na dalších dvacet let cestu k demokracii.

"Tato historická lekce napovídá, že agresorovi se neustupuje a appeasement mír nepřináší," zdůraznil Lipavský. Upozornil také, že zoufalé a opuštěné země mohou učinit zoufalá rozhodnutí a že Československo se po mnichovském traumatu obrátilo na Východ. "To nás uvrhlo na čtyři desetiletí do náručí komunistické diktatury," uvedl. Ukrajinci proto podle něj potřebují jasně pocítit, že jsou v Evropě vítaní. "Udělení statusu kandidátské země pro vstup do EU může tento pocit mimořádně posílit," míní.

Lipavský se v textu obrací i na Německo, u kterého jako inspirativní oceňuje to, jak se dokázalo vyrovnat s vlastním historickým selháním. Uvedl, že neblahou roli v evropských dějinách, kterou tehdy éra nacistického vůdce Adolfa Hitlera představovala, nyní zastává Rusko.

"Německo ušlo od konce války neuvěřitelnou cestu, stalo se silnou demokracií, hospodářskou mocností a motorem evropské mírové spolupráce," napsal Lipavský. Zároveň poznamenal, že Německo sice od počátku ruské invaze dokázalo změnit své zažité postupy politického myšlení a přijmout řadu odvážných rozhodnutí, stále ale váhá postavit se rozhodně do vedení.

"Ruské chování je ale pro nás všechny zásadním ohrožením," uvedl šéf české diplomacie, podle kterého se mimořádná rozhodnutí dělají snáze ve spolupráci se spolehlivými partnery. "Češi jsou připraveni být pro Němce právě takovým partnerem. A zároveň spoléhají na Německo, že se v této zásadní chvíli opět stane motorem Evropy," dodal.

Související

Více souvisejících

Rusko Jan Lipavský

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 56 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy