MONITOR: Polexit by byl sebevraždou a politici to vědí, píše prestižní deník

Slogan "Zůstáváme!" proklamoval volbu více než stovky tisíc demonstrantů, kteří v neděli pochodovali polskou metropolí a vyjadřovali svou zlost nad myšlenkou možného vystoupení své země z EU, konstatuje editorial serveru The Guardian. Prestižní deník přiznává, že o setrvání zatím není třeba příliš pochybovat, protože drtivá většina Poláků členství v Unii podporuje.

Polská vlajka

Drzý útok na pilíř společných hodnot

Ekonomické přínosy sedmnáctiletého členství v EU jsou v případě Polska nezpochybnitelné a výrazné, vyzdvihuje britský server. Podotýká, že i polská nacionalisticko-konzervativní vláda, jež se vyžívá v okázalých gestech a konfrontaci, ví, že vystoupení z Unie by bylo politickou sebevraždou.

"Vyvolání vážné krize s otevřeným koncem ve vztazích (Polska a EU) je však jiná věc," pokračuje The Guardian. Konstatuje, že rozhodnutí polského premiéra Mateusze Morawieckého zpochybnit slučitelnost evropského práva a polské ústavy má dalekosáhlé důsledky.

Morawiecki vyzval polský ústavní soud - který je obsazen vládě nakloněnými soudci - k posouzení této otázky, přičemž se netajil tím, že nesouhlasí s povinností země dodržovat evropské zákony, nastiňuje renomovaný deník. Doplňuje, že minulý týden soudci rozhodli, že v oblastech jako lidská prává a práva menšin, spolupráce členských států a status Evropského soudního dvora má domácí ústava přednost před smlouvou o EU, kterou Polsko podepsalo v roce 2003.

Verdikt je podle editorialu "drzým útokem" na právní pilíře společného systému hodnot EU, a proto francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune veřejně prohlásil, že Polsko riskuje faktické vystoupení z Unie, zatímco jiní mluví o "hře s ohněm" ze strany polské vlády.

"Evropští politici musejí najít způsob rázné odpovědi, aniž by rozdmýchali plameny a poskytli polským nacionalistickým politikům záminku, která by mohla vzbudit odpor," píše The Guardian. Očekává, že Evropská komise bude nadále trvat na zmrazení prostředků z evropského fondu pro zotavení ekonomiky z koronavirové pandemie, které mají Varšavě připadnout. Zmiňuje i náznaky možného pozastavení prostředků z fondů regionálního rozvoje.

Polsko musí pocítit důsledky

Jakýkoliv pokus omezit hlasovací právo Polska v EU závisí na jednomyslnosti členských zemí, které nelze s ohledem na Maďarsko premiéra Viktora Orbána dosáhnout, připouští liberální deník. Za pragmatický postup Bruselu by tak považoval utáhnout finanční kohoutky a doufat, že ve volbách v roce 2023 po osmi letech u konci prohraje polská strana Právo a spravedlnost Jarosława Kaczyńského.

Pokud mezitím vstoupí verdikt polského ústavního soudu v platnost, bude posílen status Polska coby darebáckého státu EU, který těží z členství, ale odmítá některá nejdůležitější pravidla tohoto klubu, konstatuje prestižní server. Vyjadřuje obavu, že takový precedent by přišel v době, kdy dochází k dalšímu zpochybňování evropského práva z vysokých míst, nebo se o takovém zpochybňování hovoří.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Volání po odebrání pravomocí Evropského soudního dvora se například stalo tématem kampaně před prezidentskými volbami ve Francii, poukazuje The Guardian. Připomíná, že někdejší hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier, který je nadějí umírněné francouzské pravice, vyzval k obnovení právní suverenity země v otázkách spojených s přistěhovalectvím.

Důsledky pobrexitového vzestupu nacionalistické pravice tak stále čeří vody evropské politiky, tvrdí renomovaný deník. Přiznává, že jde o delikátní vyvažovací hru, ale zároveň nabádá evropské politiky, aby nedovolili Polsku zvyšovat sázky bez citelných konsekvencí.

Rusové musí nově žádat o imigrační vízum do USA ve Varšavě

24.10.2021 21:17 Rusové, kteří chtějí požádat o imigrační vízum do Spojených států, se nyní musí obrátit na americké…

EU chce do měsíce otevřít diplomatické zastoupení v Afghánistánu

24.10.2021 19:58 Evropská unie chce do měsíce znovuotevřít své diplomatické zastoupení v Afghánistánu, napsal dnes…

Německá policie zasáhla proti ozbrojeným členům krajně pravicové skupiny

24.10.2021 19:17 Německá policie zabránila ozbrojeným členům německé krajně pravicové skupiny v tom, aby blokovali…

Nevracejte migranty do zemí, kde není bezpečno, vyzval papež František

24.10.2021 16:12 Papež František dnes vyzval státy, aby nevracely migranty do zemí, kde není bezpečno. Zmínil přitom…

Při dopravní nehodě v Belgii zemřeli čtyři Slováci

24.10.2021 15:07 Při sobotní dopravní nehodě v belgickém městě Gent zahynuli čtyři slovenští občané, potvrdilo dnes…

Sedmidenní incidenční číslo je v Německu na rekordu od května

24.10.2021 11:19 Sedmidenní incidenční číslo v Německu poprvé od poloviny května překročilo hodnotu 100. Institut…

Rakousko zvažuje, že vstup do hotelů či restaurací umožní jen očkovaným

24.10.2021 09:48 Neočkovaní lidé mohou být v Rakousku vystaveni novým restrikcím, jestliže se budou dál zvyšovat…

Pandemie covidu-19 v Rumunsku paralyzovala zdravotnický systém

23.10.2021 20:02 Pandemie covidu-19 paralyzovala zdravotnický systém v Rumunsku. Všechna lůžka na odděleních…

Polskou hranici s Běloruskem hlídá před migranty přes 7000 vojáků a…

23.10.2021 12:09 Polskou hranici s Běloruskem střeží před ilegálním pronikáním migrantů více než 7000 pohraničníků,…

Zákaz interrupcí si v Polsku připomněly protesty. Byly menší než loni

22.10.2021 21:10 Polky dnes znovu vyšly do ulic, aby demonstrovaly na první výročí prakticky úplného zákazu…

Související:

Právě se děje

reklama