MONITOR: Polexit by byl sebevraždou a politici to vědí, píše prestižní deník

Slogan "Zůstáváme!" proklamoval volbu více než stovky tisíc demonstrantů, kteří v neděli pochodovali polskou metropolí a vyjadřovali svou zlost nad myšlenkou možného vystoupení své země z EU, konstatuje editorial serveru The Guardian. Prestižní deník přiznává, že o setrvání zatím není třeba příliš pochybovat, protože drtivá většina Poláků členství v Unii podporuje.

Polská vlajka

Drzý útok na pilíř společných hodnot

Ekonomické přínosy sedmnáctiletého členství v EU jsou v případě Polska nezpochybnitelné a výrazné, vyzdvihuje britský server. Podotýká, že i polská nacionalisticko-konzervativní vláda, jež se vyžívá v okázalých gestech a konfrontaci, ví, že vystoupení z Unie by bylo politickou sebevraždou.

"Vyvolání vážné krize s otevřeným koncem ve vztazích (Polska a EU) je však jiná věc," pokračuje The Guardian. Konstatuje, že rozhodnutí polského premiéra Mateusze Morawieckého zpochybnit slučitelnost evropského práva a polské ústavy má dalekosáhlé důsledky.

Morawiecki vyzval polský ústavní soud - který je obsazen vládě nakloněnými soudci - k posouzení této otázky, přičemž se netajil tím, že nesouhlasí s povinností země dodržovat evropské zákony, nastiňuje renomovaný deník. Doplňuje, že minulý týden soudci rozhodli, že v oblastech jako lidská prává a práva menšin, spolupráce členských států a status Evropského soudního dvora má domácí ústava přednost před smlouvou o EU, kterou Polsko podepsalo v roce 2003.

Verdikt je podle editorialu "drzým útokem" na právní pilíře společného systému hodnot EU, a proto francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune veřejně prohlásil, že Polsko riskuje faktické vystoupení z Unie, zatímco jiní mluví o "hře s ohněm" ze strany polské vlády.

"Evropští politici musejí najít způsob rázné odpovědi, aniž by rozdmýchali plameny a poskytli polským nacionalistickým politikům záminku, která by mohla vzbudit odpor," píše The Guardian. Očekává, že Evropská komise bude nadále trvat na zmrazení prostředků z evropského fondu pro zotavení ekonomiky z koronavirové pandemie, které mají Varšavě připadnout. Zmiňuje i náznaky možného pozastavení prostředků z fondů regionálního rozvoje.

Polsko musí pocítit důsledky

Jakýkoliv pokus omezit hlasovací právo Polska v EU závisí na jednomyslnosti členských zemí, které nelze s ohledem na Maďarsko premiéra Viktora Orbána dosáhnout, připouští liberální deník. Za pragmatický postup Bruselu by tak považoval utáhnout finanční kohoutky a doufat, že ve volbách v roce 2023 po osmi letech u konci prohraje polská strana Právo a spravedlnost Jarosława Kaczyńského.

Pokud mezitím vstoupí verdikt polského ústavního soudu v platnost, bude posílen status Polska coby darebáckého státu EU, který těží z členství, ale odmítá některá nejdůležitější pravidla tohoto klubu, konstatuje prestižní server. Vyjadřuje obavu, že takový precedent by přišel v době, kdy dochází k dalšímu zpochybňování evropského práva z vysokých míst, nebo se o takovém zpochybňování hovoří.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Volání po odebrání pravomocí Evropského soudního dvora se například stalo tématem kampaně před prezidentskými volbami ve Francii, poukazuje The Guardian. Připomíná, že někdejší hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier, který je nadějí umírněné francouzské pravice, vyzval k obnovení právní suverenity země v otázkách spojených s přistěhovalectvím.

Důsledky pobrexitového vzestupu nacionalistické pravice tak stále čeří vody evropské politiky, tvrdí renomovaný deník. Přiznává, že jde o delikátní vyvažovací hru, ale zároveň nabádá evropské politiky, aby nedovolili Polsku zvyšovat sázky bez citelných konsekvencí.

Francie chce motivovat k očkování, končí s bezplatnými testy na koronavirus

15.10.2021 18:39 Francie ode dneška nenabízí bezplatné testy na koronavirus lidem, kteří nejsou očkovaní proti…

Pfizer a BioNTech podaly u EMA žádost o schválení vakcíny pro děti od pěti…

15.10.2021 16:40 Farmaceutické společnosti Pfizer a BioNTech podaly Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA)…

Předsedové SPD, FDP a Zelených chtějí zahájit jednání o nové koalici

15.10.2021 14:11 Lídři německých sociálních demokratů (SPD), liberálů (FDP) a Zelených se dohodli, že zahájí…

Itálii zachvátily protesty a stávky kvůli povinnosti mít covidový pas

15.10.2021 12:34 Stávky a protesty provází dnes v Itálii začátek platnosti nového opatření, kvůli kterému se lidé…

Polsko se obává, že přijde o miliardy eur od Evropské unie

15.10.2021 11:41 Osud desítek miliard eur ve fondech Evropské unie určených pro Polsko je na vážkách a po konfliktu…

Rakouské státní zastupitelství žádá parlament o vydání exkancléře Kurze

15.10.2021 11:18 Rakouské státní zastupitelství vyšetřující případy hospodářské trestné činnosti a korupce (WKStA)…

Slovenské nemocnice mají v souvislosti s koronavirem nejvíce pacientů od…

15.10.2021 11:14 Na pětiměsíční maximum stoupl na Slovensku počet hospitalizovaných pacientů v souvislosti…

Francouzští socialisté si vybrali Hidalgovou jako svou kandidátku na…

15.10.2021 10:28 Volbu kandidáta francouzské levice na prezidenta vyhrála s velkým rozdílem starostka Paříže Anne…

Německo hlásí nových 11.518 případů koronaviru

15.10.2021 07:59 V Německu se za uplynulý den prokázalo 11.518 nových případů koronaviru, tedy zhruba o tisíc více…

Polští poslanci schválili vybudování zdi na hranici s Běloruskem

14.10.2021 19:45 Poslanci polského Sejmu, dolní komory parlamentu, dnes dali zelenou stavbě zdi na hranici s…

Související:

Právě se děje

reklama