Německo kvůli vraždě Gruzínce vyhostí ruské diplomaty, Moskva chystá odvetu

Německo v souvislosti se srpnovou vraždou Gruzínce v Berlíně vyhostí dva ruské diplomaty. V tiskové zprávě tom dnes informovalo německé ministerstvo zahraničí. Právě Moskva za vraždou podle vyšetřovatelů může stát.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Berlín, ilustrační foto
doporučujeme

Případ, který připomíná loňský pokus o zabití bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury, dnes převzalo německé nejvyšší státní zastupitelství. 

Čtyřicetiletý Zelimchan Changošvili, který v minulosti bojoval proti Rusům v Čečensku, přišel o život 23. srpna, když ho ve čtvrti Moabit nedaleko centra Berlína útočník z bezprostřední blízkosti opakovaně střelil do hlavy. Podezřelým z vraždy je devětačtyřicetiletý Rus Vadim Sokolov.

Německá média od počátku informovala o řadě podezřelých okolností, které ukazují na to, že by za vraždou mohly stát ruské nebo čečenské státní úřady. K tomuto názoru se nyní přiklonilo i nejvyšší státní zastupitelství, podle něhož pro to existuje dostatek indicií.

Německé ministerstvo zahraničí, které Changošviliho nyní označuje jménem Tornike K., svůj dnešní krok vůči Rusku zdůvodnilo tím, že přes opakované a důrazné výzvy Berlína Moskva nedostatečně spolupracovala při snahách čin vyjasnit. "V bilaterálních vztazích je to už samozřejmě událost, že se nám od Ruska bohužel nedostalo žádné aktivní pomoci při vyjasňování tohoto činu," poznamenala dnes na okraj summitu NATO v Londýně kancléřka Angela Merkelová. Spolková republika, která dala dvojici Rusů sedm dní na opuštění země, nevyloučila, že sáhne i k dalším krokům.

Ruské ministerstvo zahraničí dnes na vyhoštění diplomatů odpovědělo prohlášením, že přijme "komplex odvetných opatření". V diplomatické praxi bývá obvyklou reakcí reciproční vyhoštění diplomatů druhé strany. Ministerstvo uvedlo, že vyhoštění diplomatů z Německa je nepodložený a nepřátelský krok, a upozornilo, že "politizovaný přístup k vyšetřování (berlínské vraždy) je nepřípustný".

Magazín Der Spiegel už v srpnu uvedl, že podezřelý Sokolov má číslo pasu, které ukazuje na napojení na ruskou vojenskou tajnou službu GRU. Podezřelé jsou ale i další okolnosti. Nejvyšší státní zastupitelství vychází z toho, že se Vadim Sokolov ve skutečnosti jmenuje Vadim K. Po tom kvůli podezření z vraždy z roku 2013, jejíž provedení je nápadně podobné zastřelení Changošviliho, od dubna 2014 až do července 2015 pátraly ruské úřady. Jen dva měsíce poté, co smazaly informaci o pátrání, byl poprvé vystaven osobní doklad na jméno Vadim Sokolov. Podle německých médií je tak možné, že muže ruské úřady našly, a posléze naverbovaly.

Aby Sokolov získal vízum do schengenského prostoru, doplnil letos svou žádost potvrzením zaměstnavatele - firmy ZAO RUST. Její šéf a účetní mu potvrdili, že v ní pracuje jako stavební inženýr. Podle ruského obchodního registru je ale firma od letošního dubna v "reorganizaci" a loni měla jediného zaměstnance. Číslo faxu na ZAO RUST je stejné jako číslo na dvě firmy spadající pod ruské ministerstvo obrany.

Do Berlína Sokolov dorazil přes Paříž a Varšavu, kde se 22. srpna kolem 8:00 odhlásil z hotelu. Co dělal od té doby do činu o den později v 11:55 zatím není jasné. Vyšetřovatelé ale nemají žádné indicie, že by byl Sokolov v Berlíně už před 22. srpnem, aby oběť sledoval a čin připravil. Je tedy možné, že tak učinil někdo jiný.

Changošviliho, kterého se už v roce 2015 v Gruzii někdo pokusil zavraždit, německé úřady nejprve na základě informací Moskvy vedly jako nebezpečného islamistu, postupně ho ale přestaly sledovat, protože se jim nejevil podezřelý.

Loading...
Vstupte do diskuze (22)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Padne Merkelová? Kdepak. Důvody jsou dva, upozorňuje politoložka

12.12.2019 09:48 Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) zůstane ve funkci až do konce volebního období v roce 2021…

Den D pro Británii: Začaly ostře sledované volby

12.12.2019 08:51 V Británii v 08:00 SEČ začaly předčasné parlamentní volby, které mají vyřešit patovou situaci, jež…

Sánchez opět španělským premiérem? Král ho pověřil sestavením vlády

12.12.2019 07:22 Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez po středečním jednání se španělským…

Pakt svobodných měst míří proti populistům. Podepíše ho i primátor Hřib

11.12.2019 20:53 Cílem Paktu svobodných měst, který se 16. prosince chystají v maďarské metropoli podepsat primátoři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama