Německý prezident Steinmeier jede vlakem na třídenní návštěvu Česka

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se ve středu vydává na třídenní návštěvu České republiky. Pro zahraniční cestu zvolil místo vládního letadla vlak, což německá média považují za mimořádné. Prezidentský palác to označuje za ukázku blízkosti obou zemí a demonstraci výhod otevřených hranic.

Během pobytu v Česku se setká mimo jiné s prezidentem Milošem Zemanem nebo premiérem Andrejem Babišem a jako první hlava německého státu uctí v kryptě pravoslavného kostela v Resslově ulici v Praze památku československých výsadkářů, kteří tam padli v boji s nacisty po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

"Hlavním tématem cesty je německo-české sousedství. Německo s Českem jsou politicky, hospodářsky a kulturně úzce propojeny," uvádí úřad německého prezidenta. Jízdu vlakem chce Steinmeier využít k tomu, aby se během ní setkal s lidmi, pro které je česko-německý kontakt každodenní záležitostí. Ve vlaku tak prezident bude hovořit mimo jiné s pendlery. Cestu by mu ale mohla zkomplikovat stávka strojvedoucích německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB), která skončí jen několik hodin před odjezdem prezidentova vlaku.

Výhody otevřených hranic, na které prezident cestou poukazuje, v uplynulých měsících nebyly kvůli pandemii nemoci covid-19 samozřejmostí. Loni na jaře hranice s Německem uzavřela Česká republika a letos na několik týdnů obnovilo stálé kontroly Německo, což zkomplikovalo každodenní přeshraniční dojíždění za prací, ale i návštěvy příbuzných a přátel.

Výběr vlaku pro návštěvu Česka může být vnímán i symbolicky, hlava německého státu totiž v době boje proti globálnímu oteplování zvolí ekologicky šetrnou dopravu. Mezi českým hlavním městem a saskou metropolí Drážďany je navíc projektována výstavba vysokorychlostní trati (VRT) s tunelem pod Krušnými horami. Díky tomuto novému koridoru, který umožní vlakům jízdu rychlostí až 350 kilometrů za hodinu, získá Česko napojení na německý systém VRT.

Ve středu po příjezdu do Prahy čeká Steinmeiera, kterého bude doprovázet manželka Elke Büdenbenderová, ještě cesta do Lán, kde Zeman pro svého kolegu pořádá večeři. Hlavním dnem pobytu v Česku bude čtvrtek, kdy Zeman přijme Steinmeiera s vojenskými poctami na Pražském hradě. Očekává se, že prezidenti budou hovořit o vzájemných vztazích Česka a Německa, spolupráci v době pandemie, migraci či Afghánistánu. Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák označil Steinmeierovu návštěvu za jednu z nejdůležitějších během Zemanova druhého prezidentského mandátu.

Ještě před příchodem na Hrad navštíví Steinmeier Národní památník hrdinů heydrichiády v kryptě pravoslavného kostela v pražské Resslově ulici. Ve čtvrtek se také potká s předsedy Senátu Milošem Vystrčilem a Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem.

V pátek bude Steinmeier hovořit s premiérem Babišem. Hlavní témata budou bilaterální vztahy včetně takzvaného strategického dialogu mezi Českem a Německem, nadcházející české předsednictví Evropské unii a ekonomika. Poté Steinmeier odjede do Ústí nad Labem, kde navštíví vědecko-kulturní instituci Collegium Bohemicum, která dokončuje multimediální expozici nazvanou Naši Němci. I tento projekt je příkladem česko-německé spolupráce, na přípravách se podíleli němečtí historikové. Jejich čeští kolegové zase pomáhali s loňským otevřením Sudetoněmeckého muzea.

Nynější Steinmeierova cesta do Česka byla původně plánována na loňský rok, kvůli pandemii se ale neuskutečnila. Ve funkci hlavy státu navštívil Steinmeier Českou republiku v září 2017, což bylo půl roku po nástupu do funkce. Nyní mu zbývá z prvního prezidentského mandátu sedm měsíců. Steinmeier již ohlásil, že se uchází i o druhé funkční období.

Související

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

Více souvisejících

Frank-Walter Steinmeier

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy