"Neřešitelné napětí." Bratr britského premiéra oznámil odchod z vlády

Mladší bratr britského premiéra Borise Johnsona končí ve vládě, v níž zastával pozici náměstka, i jako poslanec. Jo Johnson to dnes oznámil na twitteru. Jako důvod uvedl konflikt mezi loajalitou k rodině a národním zájmem. Dodal, že pociťuje "neřešitelné napětí" a že teď nastal čas přenechat politické funkce jiným. Boris Johnson svému sourozenci prostřednictvím mluvčího poděkoval. Dodal, že jako politik i bratr chápe, že takové rozhodnutí nebylo snadné. Komentátoři připomínají, že premiér a jeho bratr měli ohledně britského odchodu z Evropské unie velmi rozdílné názory.

Jo Johnson byl po nástupu svého sourozence do sídla premiérů v červenci jmenován náměstkem na ministerstvu obchodu, energetiky a průmyslové strategie a na ministerstvu školství. Směl se také účastnit zasedání vlády. Ne všichni náměstci tuto možnost mají. Britská média podotýkají, že není jasné, zda Jo Johnson rezignoval s okamžitou platností, nebo nebude kandidovat v příštích volbách.

Odchodu premiérova bratra z politiky okamžitě využila labouristická opozice ke štiplavým komentářům. "I bratr Borise Johnsona ví, že (premiérovi) nelze důvěřovat, že činí rozhodnutí v národním zájmu," napsal například na twitteru labouristický poslanec Ian Murray. "Boris Johnson představuje takovou hrozbu, že ani jeho vlastní bratr už mu nevěří," uvedla labouristická poslankyně Angela Raynerová. 

Even Boris Johnson’s brother knows that he can’t be trusted to make decisions in the national interest. This is devastating from Jo Johnson. https://t.co/d9HnMrTUzZ

— Ian Murray (@IanMurrayMP) September 5, 2019

Deník The Guardian nicméně poznamenává, že za Johnsonovým odchodem nemusí být nutně případné politické spory s bratrem, ale běžné rodinné důvody. Poslanci často odcházejí, aby se mohli více věnovat dětem. Jo Johnson má se svou ženou dva potomky, připomíná list. Sám takovou hypotézu ale označuje za méně pravděpodobnou.

Sedmačtyřicetiletý Jo Johnson loni v listopadu kvůli nesouhlasu s brexitovou politikou tehdejší premiérky Theresy Mayové rezignoval na svou tehdejší vládní funkci. Na rozdíl od Borise, který vládu Mayové opustil loni v červenci, chtěl Jo Johnson dál usilovat o vypsání referenda, ve kterém by Britové mohli hlasovat o dohodě, kterou Mayová vyjednala s Bruselem.

V referendu o EU v roce 2016 Jo Johnson hlasoval pro setrvání Spojeného království ve společenství. Současný premiér naproti tomu patří k předním zastáncům jasné odluky od bloku.

Sestra Borise a Jo Johnsonových Rachel Johnsonová na twitteru napsala, že v rodině se brexit neprobírá, a "zvlášť ne u jídla". List Evening Standard předtím citoval její údajné prohlášení, že hádky kvůli brexitu jsou v rodině Johnsonových čím dál prudší.

"Není tajemstvím, že bratři Johnsonovi jsou ohledně brexitu úplně jinde, ale že to takhle načasoval, je neuvěřitelné. Podle všeho jej naštvala čistka mezi kolegy," napsala zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová s odkazem na úterní vyloučení 21 konzervativců z poslaneckého klubu vládní strany. Její kolega Norman Smith označil vývoj za ohromující, Jo Johnson podle něj svým krokem dal najevo, že svému bratrovi příliš nedůvěřuje.

"Z politického hlediska tohle nasadilo korunu bezútěšnému týdnu Borise Johnsona," hodnotí zpravodaj televize Sky News Lewis Goodall. Odchod premiérova bratra podle něj může zapůsobit jako výzva pro další podobně smýšlející konzervativce, aby jej následovali.

Hlavní politický zpravodaj bulvárního listu The Sun Tom Newton Dunn zjistil, že ve středu večer Jo Johnson s předsedou vlády o svém záměru dlouho hovořil po telefonu. "Boris na Joa naléhal, aby si to rozmyslel. Nestalo se," napsal na twitteru Dunn.

Související

Jo Johnson

Protekce? Boris Johnson dal funkci ve vládě i svému bratrovi

Funkci ve své vládě dal nový britský premiér Boris Johnson také svému mladšímu bratrovi. Jo Johnson byl do loňského listopadu náměstkem na ministerstvu dopravy, kvůli nesouhlasu s brexitovou politikou tehdejší premiérky Theresy Mayové ale vládu opustil. Nyní bude náměstkem hned na dvou ministerstvech.

Více souvisejících

Jo Johnson Boris Johnson Velká Británie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 24 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy