Nizozemsko vyhostilo dva ruské diplomaty za údajnou špionáž

Nizozemsko dnes nařídilo vyhoštění dvou ruských diplomatů kvůli obvinění ze špionáže, uvedly agentury s odvoláním na agenturu ANP. Nizozemská rozvědka AIVD v prohlášení uvedla, že odhalila špionážní operaci diplomatů, kteří pracovali na ruském velvyslanectví v Haagu. Jejich cílem byl vědecko-technologický sektor.

Amsterdam, ilustrační foto
doporučujeme

"Oba zaměstnance zpravodajské služby prohlásilo ministerstvo zahraničí za nežádoucí osoby," uvedla nizozemská agentura. "V důsledku toho již nemohou pracovat jako diplomaté v Nizozemsku a budou muset zemi okamžitě opustit," píše Reuters.

Podle AIVD oba diplomaté pracovali pro ruskou civilní rozvědku (SVR), jeden z nich budoval síť kontaktů, kteří v současnosti nebo v minulosti pracovali v oblasti moderních technologií v Nizozemsku, druhý plnil podpůrnou roli. Kontaktům za informace platili, píše Reuters. Podle agentury DPA byla hlavním zájmem špionážní činnosti umělá inteligence, polovodiče a nanotechnologie.

Vztahy mezi oběma zeměmi jsou již napjaté, zejména kvůli sporům ohledně sestřelení dopravního letadla nad Ukrajinou v roce 2014, letícího z Amsterodamu. Podle Nizozemců byla Moskva do havárie zapojená. Podle agentury DPA bylo již přibližně před dvěma lety zmařeno nasazení ruských tajných agentů v agentuře pro kontrolu chemických zbraní OPCW v Haagu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční…

21.01.2021 16:45 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Maďarsko předběžně schválilo vakcínu AstraZeneca, ale i Sputnik V

21.01.2021 16:42 Maďarské úřady předběžně schválily očkovací látku od firmy AstraZeneca a také ruskou vakcínu…

V Portugalsku se zpřísní restrikce, zemí se šíří britská mutace

21.01.2021 16:13 Portugalská vláda chystá další zpřísnění protiepidemických opatření. Nově by se měly uzavřít školy,…

Merkelová hájí karanténní opatření, jsou kvůli mutacím nezbytná

21.01.2021 13:21 Aktualizováno Jako nezbytné dnes německá kancléřka Angela Merkelová obhajovala zpřísnění karanténních opatření v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama