Nouzové pravomoci vlád nesmí narušit hodnoty EU, apeluje Ursula von der Leyenová

Nouzová opatření, která zavádějí vlády některých členských zemí, musí být časově omezená a respektovat hodnoty Evropské unie. Uvedla to dnes předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová, podle níž nemohou vlády boj s koronavirem vést na úkor svobody projevu či médií.

Přidejte svůj názor 86 komentářů

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
doporučujeme

Šéfka unijní exekutivy apelovala na členské země den poté, co maďarský parlament schválil zákon posilující pravomoci vlády, která získala větší kontrolu nad obsahem médií. Komise bude podle von der Leyenové opatření států podrobně monitorovat.

"Demokracie nemůže fungovat bez svobodných a nezávislých médií. Respekt ke svobodě vyjádření a právní jistota jsou v těchto nejistých časech zásadní," uvedla politička, jejíž instituce dohlíží na dodržování základních hodnot stanovených v unijních smlouvách.

Vláda Viktora Orbána může na základě nového zákona v době nouzového stavu řídit zemi pomocí dekretů bez nutnosti souhlasu parlamentu. Podle kritiků je nebezpečný zvláště fakt, že pravomoci nejsou nijak časově omezené. Zneužitelná je podle nich také možnost uvěznit novináře až na pět let za údajné záměrné šíření nepravdivých nebo poplašných zpráv o koronaviru.

Podle mluvčího maďarské vlády Zoltána Kovácse je zákon "v souladu s hodnotami Evropské unie, principem právního státu a svobodou tisku". Nová opatření jsou prý zaměřená výhradně na boj proti koronaviru.

Maďarský Helsinský výbor, nevládní organizace zaměřená na ochranu lidských práv, oznámil, že kvůli zákonu o nouzovém stavu posílí činnost, aby se postavil ničení právního státu. "Chod parlamentu coby zákonodárného orgánu, který zastupuje občany, je od nynějška prakticky zastaven," uvedl Maďarský helsinský výbor podle agentury DPA.

K vyhlášení stavu nouze dávajícího vládě mimořádné pravomoci sáhly v posledních týdnech i další unijní země včetně Česka. EK podle von der Leyenové respektuje, že se státy tímto způsobem snaží co nejrychleji reagovat na vyvíjející se situaci okolo pandemie, měly by však respektovat některé zásady.

"Nouzová opatření musí být omezena na to nejnutnější a musí být striktně přiměřená. Nemohou trvat neomezenou dobu," prohlásila předsedkyně komise.

Brusel dlouhodobě vede s Maďarskem stejně jako s Polskem řízení kvůli porušování unijních hodnot.

Loading...
Vstupte do diskuze (86)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak rozvrátit Libyi? Ministerstvo USA varuje před zákeřnou metodou Ruska

30.05.2020 21:54 Aktualizováno Maltské úřady zadržely falešné bankovky libyjské měny v hodnotě přibližně 1,1 miliardy dolarů (cca…

Epidemie ve Francii polevuje. Denní počet úmrtí na covid-19 se drží pod…

30.05.2020 20:09 Ve francouzských nemocnicích zaznamenali v minulých 24 hodinách 57 úmrtí s covidem-19. Denní počet…

V Itálii zemřelo dalších 111 lidí s nemocí covid-19

30.05.2020 19:10 Počet úmrtí pacientů s nemocí covid-19 se v Itálii za poslední den zvýšil o 111 na 33.340. O den…

Španělsko hlásí "jen" čtyři oběti covid-19, ještě nedávno umíraly stovky…

30.05.2020 17:57 Španělsko za posledních 24 hodin zaznamenalo čtyři úmrtí v souvislosti s infekčním onemocněním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy