Maďarská vládnoucí strana Fidesz by mohla odejít z Evropské lidové strany (EPP), řekl dnes maďarský premiér Viktor Orbán. Jeho politické uskupení má od letošního března u evropských lidovců pozastavené členství kvůli porušování demokratických standardů v Maďarsku.
Fidesz nedostal ani pozvánku na dvoudenní sjezd EPP, který se tento týden konal v Chorvatsku. Uskupení sdružující konzervativní strany v EU na něm oznámilo, že do Maďarska pošle skupinu "moudrých", aby zkoumali podmínky ohledně dodržování principů právního státu v této středoevropské zemi. Nový šéf EPP Donald Tusk z Polska chce o dalším osudu Fideszu rozhodnout do konce ledna.
"Čekáme, až nám EPP dá jasně najevo své názory a plány a pak se rozhodneme (ohledně dalšího členství)," řekl dnes Viktor Orbán podle rozhlasové stanice Kossuth.
"Otázkou je, zda nový předseda EPP dokáže zastavit její směřování k levici. Pokud to dokáže, je před námi společná budoucnost. Pokud ne, budeme muset vybudovat novou politickou skupinu," uvedl také předseda maďarské vlády.
V projevu na sjezdu EPP v Záhřebu končící šéf unijních summitů Tusk stranickým kolegům řekl, že je třeba bojovat proti myšlence iliberální demokracie. Orbána jmenovitě však nezmínil. Pojem "iliberální demokracie" ovšem pochází právě od šéfa Fideszu, podle kterého se model západní liberální demokracie vyčerpal a za vzory nového uspořádání pro Maďarsko považuje Rusko, Čínu, Turecko či Singapur.
EPP je se 182 zástupci od jarních voleb nejsilnější frakcí v novém Evropském parlamentu, druzí socialisté mají 154 členů. Za Fidesz, který je přes pozastavené členství stále počítaný do lidovecké frakce, je v EP celkem 13 europoslanců.
Související
Orbán poslancem nebude. Vzdal se svého mandátu
Maďarské volby ještě nejsou uzavřené. Magyarova Tisza získala další křesla
Viktor Orbán , fidesz , Evropská lidová strana (ELS) , Maďarsko , EU (Evropská unie) , Donald Tusk
Aktuálně se děje
včera
Musk vydělává jen z Tesly miliardy. Jeho příjem převyšuje plat zaměstnanců 2,5milionkrát
včera
Kolaps zásobování, pokusy o sebevraždu. Námořníci na letadlové lodi zakotvené u Íránu tlak války nezvládají
včera
V muniční továrně nedaleko Říma došlo k masivnímu výbuchu
včera
Proč Trump zastírá fakta o Hormuzském průlivu? Nehodí se mu růst cen před volbami
včera
Dívali jste se na zatmění Slunce bez ochrany? Lékaři prozradili, jak poznáte, že máte poškozený zrak
včera
Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech
včera
OBRAZEM: Zatmění Slunce uchvátilo Čechy i Evropany, příští rok nás čeká znovu
včera
V přístavu v Rotterdamu došlo k výbuchu, nejméně jeden mrtvý
včera
Další vlna veder je tady. Extrémní počasí opět spaluje Evropu
včera
Co znamená podpis příkazu o vakcínách? Trump nemění očkování, ale důvěru v medicinský zázrak
včera
Babiš obešel Motoristy. Sucho začal řešit se svým bývalým ministrem
včera
Počasí beze srážek má důsledky. Nebezpečí požárů už se týká celého Česka
včera
Ruská armáda našla nový zdroj rekrutů. Studenti ze škol
včera
Rusko už nemůže válku ignorovat. Propad popularity Putina už reflektují i prokremelské průzkumy
včera
Počasí v Asii je tak extrémní, že se brambory doslova vaří v zemi
včera
Dejte nám 10 procent svých raket do Patriotů a zničíme všechny ruské balistické střely, vzkázal Zelenskyj USA
včera
Trump nebyl sám. Z Turecka s ním potají odletěl jediný ministr
včera
Víkendové počasí přinese změnu. Teploty opět poletí nahoru
12. srpna 2026 21:59
Páral nebude mít veřejný pohřeb. Rodina se chce rozloučit jinak
12. srpna 2026 21:02
Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu
Dostupnost tamoxifenu v České republice se výrazně zlepšuje. Díky intenzivní koordinaci Ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv s výrobci a distributory míří v těchto a následujících dnech do České republiky přes 10 000 balení tamoxifenu. Další dodávky jsou zajišťovány také pro podzimní období.
Zdroj: Jan Hrabě