Evropská lidová strana (ELS)

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbánův Fidesz oficiálně oznámil odchod z Evropské lidové strany

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána dnes prostřednictvím dopisu oficiálně oznámila, že odchází z Evropské lidové strany (EPP). Agentura AP k tomu napsala, že tak skončí dlouholeté spory Fideszu s evropskými lidovci, kteří Orbánovu uskupení vyčítají porušování demokratických standardů a principů právního státu.
Viktor Orbán, maďarský premiér

Vyloučit Orbánův Fidesz z Evropské lidové strany chce 13 členských stran

Pro vyloučení strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána z Evropské lidové strany (EPP) se kvůli kontroverznímu "protikoronavirovému" zákonu vyslovili šéfové 13 členských stran, včetně předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. V dopise zaslaném předsedovi EPP Donaldu Tuskovi vyjádřili "hluboké znepokojení nad politickým vývojem v Maďarsku", napsala dnes agentura APA.
Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbánův Fidész má nadále pozastavené členství ve frakci v europarlamentu

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána má nadále pozastavené členství v Evropské lidové straně (EPP). Vedení nejsilnější europarlamentní strany během dnešního zasedání v Bruselu podpořilo návrh nového předsedy Donalda Tuska a prodloužilo na neurčito stav trvající od loňského března. Podle EPP Orbán stále nerozptýlil obavy týkající se porušování principů právního státu.
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán a Fidesz řeší v Bruselu problém. Evropští lidovci je nechtějí

Komentář - Evropská lidová strana, nejsilnější a nejpočetnější politická skupina na půdě Evropského parlamentu, zvažuje, že by prodloužila suspendování maďarské krajně pravicové strany Fidesz. O osudu strany tamějšího premiéra Viktora Orbána by měli unijní lidovci rozhodnout na začátku února. Zdá se však, že se členové EPP na jednotném postoji nemohou shodnout.
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán o osudu jeho strany v EU: Fidész byl centimetr od konce mezi lidovci

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána byla ve čtvrtek "pouhý centimetr" od odchodu z Evropské lidové strany (EPP), jejímž je členem. Orbán to dnes řekl v reakci na skutečnost, že většina europoslanců z lidovecké frakce, která je v europarlamentu nejsilnějším uskupením, podpořila usnesení kritizující Maďarsko a Polsko za to, že se u nich zhoršila situace s porušováním unijních hodnot.
Evropská Unie

Rok 2019 pohledem EU: Klíčové výzvy, kterým jsme čelili

Komentář - Do roku 2019 vstupovala Evropská unie s velkým očekáváním i odhodláním, bylo totiž zřejmé že se bude jednat o rok plných výzev a důležitých událostí, které ovlivní fungování a směřování unie v nadcházejících letech. Jakým výzvám evropský blok v uplynulém roce čelil a jak se s nimi vypořádal? Tento článek se zaměří na klíčové tři klíčové okamžiky první poloviny roku 2019.
Donald Tusk

Komentář: Jak se změní evropská politika pod Tuskem?

Donald Tusk, dosluhující předseda Evropské rady, byl během kongresu v Záhřebu zvolen novým předsedou největší evropské frakce – Evropské lidové strany (EPP). Tusk do funkce nastoupí v nadcházejícím měsíci a v předsednickém křesle vystřídá někdejšího francouzského europoslance Josepha Daula. Ten si je jistý, že s novým vedením vstoupí EPP do nové éry. Jak se tedy politika největší poslanecké frakce na unijní úrovni pod vedením Donalda Tuska změní?
Donald Tusk

Tusk je jediným kandidátem na předsedu Evropské lidové strany

Končící předseda Evropské rady Donald Tusk je jediným kandidátem na funkci předsedy Evropské lidové strany (EPP). Oznámil to dnes podle agentury AFP dosavadní předseda strany Joseph Daul. Nejsilnější evropské politické uskupení, jehož členy jsou i české strany KDU-ČSL a TOP09, bude své vedení volit na sjezdu, který se sejde ve středu a ve čtvrtek v Záhřebu. Na jeden z místopředsednických postů kandiduje slovenský politik Ivan Štefanec.
Ursula von der Leyen, německá ministryně obrany

Rozkol v europarlamentu: Ursula von der Leyenová sklízí za svůj projev kritiku

Jednoznačnou podporu nástupu německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové do čela Evropské komise dnes na plénu europarlamentu vyslovil její krajan a lídr "její" lidovecké frakce EPP Manfred Weber. Další důležité frakce, tedy socialisté z S&D a liberálové z Obnovy Evropy, se ale dopoledne k podpoře definitivně nezavázaly, rozhodnout se chtějí ještě před večerním hlasováním.
Evropská unie, ilustrační foto

Evropské strany už plánují agendu? Před unijním summitem dávají dohromady koalici

Vzhledem k výsledkům celoevropských voleb, které se konaly na konci uplynulého měsíce, bude nutné uvnitř Evropského parlamentu vytvořit koalici. Žádná z hlavních politických stran – EPP, ALDE, SD nebo ECR, totiž nezískala takový počet mandátů, aby si v europarlamentu zajistila většinu. Na vytvoření jakési koalice, která by v instituci tuto většinu představovala, nyní pracují představitelé hlavních evropských politických skupin.
Weber, Manfred (šéf EPP)

Manfred Weber jednomyslně znovuzvolen předsedou EPP

Dnes si Evropská lidová strana (EPP) volila své čelní představitele. Předsedou aktuálně nejpočetnější strany v nově zvoleném europarlamentu se opět stal německý politik Manfred Weber. Ten je zároveň stále jedním z předních kandidátů na post předsedy Evropské komise.
Weber, Manfred (šéf EPP)

Kdo je Manfred Weber? Zná ho jen čtvrtina Němců

Průzkum společnosti zabývající se veřejným míněním YouGov ukazuje, jak relativně nízký profil na německé politické scéně náleží jednomu z nejsilnějších představitelů současného Evropského parlamentu – Manfredu Weberovy.
Sídlo Evropského parlamentu

Volby do Evropského parlamentu jsou jen habaďurou na voliče? Řada europoslanců má své místo už jisté, tvrdí prestižní magazín.Jmenuje i vlivného českého europoslance

Blížící se volby do Evropského parlamentu bývají v mnoha případech rozhodnuty už předem. Zatímco do popředí jsou stavěni národní lídři, skutečnou moc mívají zákulisní, zkušení a dlouholetí političtí aktéři, kteří se už mohou věnovat povolebním politickým vyjednáváním, píše magazín Politico, které mezi politiky, které mají své místo už jisté, jmenuje i českého europoslance Jana Zahradila.
Weber, Manfred (šéf EPP)

Zákaz plastů a dětské práce. Weber se chce stát předsedou Evropské komise, představí svůj program

Německý politik, současný předseda nejvlivnější frakce v Evropském parlamentu a zároveň kandidát Evropské lidové strany (ELS) na pozici budoucího předsedy Evropské komise – Manfred Weber – požaduje celosvětový zákaz jednorázových plastů. Weber, který slibuje, že by jakožto předseda Komise přivedl občany zpět dohromady a zajistil jim silnou, demokratickou a bezpečnou Evropu, plánuje v nadcházejícím týdnu představit svůj dvanáctibodový plán.
Sídlo Evropského parlamentu

Jak se po volbách změní europarlament? Nová prognóza zde

Nejsilnější frakcí v novém složení Evropského parlamentu (EP) by po květnových volbách tak jako dosud měla být středopravá Evropská lidová strana (EPP). Ve čtvrtém a zároveň posledním odhadu výsledků na základě průzkumů v jednotlivých členských zemích to dnes uvedla tisková služba europarlamentu. EPP by získala 180 křesel, zatímco sociální demokraté (S&D) na druhém místě by měli 149 zástupců.

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

před 3 hodinami

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

před 4 hodinami

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 8 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 8 hodinami

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy