Orbán a Fidesz řeší v Bruselu problém. Evropští lidovci je nechtějí

Komentář - Evropská lidová strana, nejsilnější a nejpočetnější politická skupina na půdě Evropského parlamentu, zvažuje, že by prodloužila suspendování maďarské krajně pravicové strany Fidesz. O osudu strany tamějšího premiéra Viktora Orbána by měli unijní lidovci rozhodnout na začátku února. Zdá se však, že se členové EPP na jednotném postoji nemohou shodnout.

Členové Evropské lidové strany zvažují, zda v průběhu nadcházejícího politického stranického sněmu rozhodnou o prodloužení pozastavení činnosti Fideszu ve sktrukturách jejich skupiny. Zevnitř skupiny však přicházejí hlasy, že se jedná o další znak rozkolu mezi lidoveckými stranickými příslušníky – ne všichni si totiž pozdržení Orbánovy strany mimo dění přejí.

Na stranu Fideszu by se při nadcházejícím hlasování o prodloužení pozdržení jeho činnosti mohli postavit členové EPP ze států jako je například Francie nebo Slovinsko. Oporu má Orbán u i spolustraníků ze Španělska, Itálie nebo některých států východní Evropy.

Nadcházející shromáždění EPP bude první výzvou zejména pro nového předsedu politické skupiny – Donalda Tuska. Není pochyb o tom, že bude jemu a tomu, jakým způsobem se uvnitř strany s celou záležitostí ohledně pozastavení členství maďarské krajní pravice vypořádá, věnovaná nemalá pozornost. Jeho hlavním úkolem bude totiž nalézt shodu mezi ideologickým rozporem mezi spíše mírnější a krajně pravicovou frakcí EPP. Tusk samotný, ačkoliv považuje Orbána za „blízkého přítele,“ nesympatizuje s jeho idejemi – především s jeho „iliberální demokracií,“ kterou premiér propaguje. 

Evropská lidová strana pozastavila členství Fideszu loni na jaře, důvodem byly tehdejší neutichající obavy týkající se vlády práva v Maďarsku a proti-bruselská rétorika. Následně byl utvořen panel skládající se ze tří specialistů, jejichž úkolem bylo a zůstává vyšetřování situace ohledně Maďarska v kontextu vlády práva a demokracie a možné doporučení pro další postup v dané záležitosti. Důsledkem pozastavení členství Fideszu je pozbytí hlasovacího práva v rámci EPP a nemožnost účastnit se meetingů politické skupiny.

Doposud se však nezdá, že by Viktor Orbán či jeho strana jakkoliv změnili svoje postupy nebo principy, ani že by tak trojčlenný panel došel ke konkrétnímu doporučení pro budoucí zacházení s maďarskou stranou. Nejsilnější hlasy se proti Fideszu neustále ozývají ze severu – především ze zemí jako je Finsko, Švédsko nebo Lucembursko. Lidovci z těchto unijních zemí se již delší dobu shodují, že Fideszu nenáleží v Evropské lidové straně žádné místo. Budou jejich hlasy v průběhu případného hlasování stačit?

U budoucnosti Fideszu ve strukturách největší politické skupiny v Evropském parlamentu by chtěl mít předseda Tusk jasno do konce ledna. Podle toho, k čemu předseda v nadcházejících dnech dopěje, se bude odvíjet únorové shromáždění evropských lidovců. Je možné. že k hlasování o budoucnosti Fideszu v EPP nakonec ani nedojde. 

Související

Více souvisejících

Evropská lidová strana (ELS) fidesz EU (Evropská unie) Viktor Orbán Donald Tusk demokracie

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Tapisérie z Bayeux

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?

Tapisérie z Bayeux, výšivka z 11. století zachycující dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem v roce 1066, se příští rok poprvé objeví v Britském muzeu. Už letos na jaře se však dostala do médií kvůli nečekanému objevu: v německých zemských archivech ve Šlesvicku-Holštýnsku byl nalezen její ztracený fragment. Abychom pochopili, jak se tam dostal, musíme se vrátit k málo známé a znepokojivé kapitole z období druhé světové války.

před 50 minutami

F-16 Israel Defense Forces

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu

V posledních dnech došlo v Sýrii k výraznému nárůstu napětí, když izraelské letectvo provedlo několik náletů na severního souseda. Cílem byly syrské vládní základny, tanky a těžká technika – a oficiálním důvodem je ochrana drúzské menšiny na jihu země, která se dostala do otevřeného konfliktu s novou vládou v Damašku.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Prezident Trump

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

Prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uvalí jednotná cla na více než 150 menších zemí po celém světě. Podle jeho slov půjde o hromadné rozhodnutí oznámené jedním dopisem, který bude rozeslán všem dotčeným státům najednou.

před 2 hodinami

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Tesla, ilustrační foto

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem

Automobilka Tesla se ocitla pod tlakem poté, co její zakladatel Elon Musk otevřeně zkritizoval prezidenta Donalda Trumpa, což vedlo k razantnímu omezení státní podpory pro ekologický průmysl. Podle analýzy Sky News tak firma může přijít o miliardy dolarů ze státních subvencí, které dosud tvořily klíčovou součást jejího obchodního modelu.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Po Suchém a Necidovi se vrací i Deli. Navíc se stará o to, aby i v Africe byla Slavia

Vedle zvučných posil se během tohoto letního přestupového období podařilo fotbalové pražské Slavii přivést i tři navrátilce. Už dříve příchozí Marka Suchého a Tomáše Necida v roli mentorů slávistického B-týmu nyní doplňuje obránce Simon Deli, který se do Edenu vrací po čtyřech letech. Zároveň je autorem projektu, v rámci něhož se Slavia rozrůstá do Afriky, konkrétně do Pobřeží slonoviny, kde bude nejen hráče skautovat, ale i materiálně jim pomáhat.

včera

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Diouf se konečně dočkal. Senegalský obránce přestupuje za rekordní sumu do West Hamu

Poslední dny a týdny se čekalo, co bude nakonec s obráncem El Hadjim Malickem Dioufem. Jestli skutečně přestoupí, nebo i pro příští sezónu nadále zůstane v pražské Slavii. Nakonec se ale přeci jen Pražané dohodli s londýnským West Hamem na tom, že svého obránce na Ostrovy pošlou za celkovou přestupovou sumu ve výši 25 milionů eur (zhruba 625 milionů korun), což je v historii české ligy dosud nejvyšší cena, za kterou jakýkoli fotbalista z tuzemské soutěže odešel do zahraničí.

včera

Na Ukrajině zadrželi muže, který výhrůžkami paralyzoval české školy. Stopy vedou do Ruska

Policisté z Česka, Slovenska a Ukrajiny hlásí úspěch. V ukrajinském městě Dnipro byl zadržen ukrajinský občan. Je podezřelý v případu bombových hrozeb ze září 2024, které paralyzovaly školy na začátku uplynulého školního roku. Podle kontrarozvědky mohou stopy vést do Ruska.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy