Orbán a Fidesz řeší v Bruselu problém. Evropští lidovci je nechtějí

Komentář - Evropská lidová strana, nejsilnější a nejpočetnější politická skupina na půdě Evropského parlamentu, zvažuje, že by prodloužila suspendování maďarské krajně pravicové strany Fidesz. O osudu strany tamějšího premiéra Viktora Orbána by měli unijní lidovci rozhodnout na začátku února. Zdá se však, že se členové EPP na jednotném postoji nemohou shodnout.

Členové Evropské lidové strany zvažují, zda v průběhu nadcházejícího politického stranického sněmu rozhodnou o prodloužení pozastavení činnosti Fideszu ve sktrukturách jejich skupiny. Zevnitř skupiny však přicházejí hlasy, že se jedná o další znak rozkolu mezi lidoveckými stranickými příslušníky – ne všichni si totiž pozdržení Orbánovy strany mimo dění přejí.

Na stranu Fideszu by se při nadcházejícím hlasování o prodloužení pozdržení jeho činnosti mohli postavit členové EPP ze států jako je například Francie nebo Slovinsko. Oporu má Orbán u i spolustraníků ze Španělska, Itálie nebo některých států východní Evropy.

Nadcházející shromáždění EPP bude první výzvou zejména pro nového předsedu politické skupiny – Donalda Tuska. Není pochyb o tom, že bude jemu a tomu, jakým způsobem se uvnitř strany s celou záležitostí ohledně pozastavení členství maďarské krajní pravice vypořádá, věnovaná nemalá pozornost. Jeho hlavním úkolem bude totiž nalézt shodu mezi ideologickým rozporem mezi spíše mírnější a krajně pravicovou frakcí EPP. Tusk samotný, ačkoliv považuje Orbána za „blízkého přítele,“ nesympatizuje s jeho idejemi – především s jeho „iliberální demokracií,“ kterou premiér propaguje. 

Evropská lidová strana pozastavila členství Fideszu loni na jaře, důvodem byly tehdejší neutichající obavy týkající se vlády práva v Maďarsku a proti-bruselská rétorika. Následně byl utvořen panel skládající se ze tří specialistů, jejichž úkolem bylo a zůstává vyšetřování situace ohledně Maďarska v kontextu vlády práva a demokracie a možné doporučení pro další postup v dané záležitosti. Důsledkem pozastavení členství Fideszu je pozbytí hlasovacího práva v rámci EPP a nemožnost účastnit se meetingů politické skupiny.

Doposud se však nezdá, že by Viktor Orbán či jeho strana jakkoliv změnili svoje postupy nebo principy, ani že by tak trojčlenný panel došel ke konkrétnímu doporučení pro budoucí zacházení s maďarskou stranou. Nejsilnější hlasy se proti Fideszu neustále ozývají ze severu – především ze zemí jako je Finsko, Švédsko nebo Lucembursko. Lidovci z těchto unijních zemí se již delší dobu shodují, že Fideszu nenáleží v Evropské lidové straně žádné místo. Budou jejich hlasy v průběhu případného hlasování stačit?

U budoucnosti Fideszu ve strukturách největší politické skupiny v Evropském parlamentu by chtěl mít předseda Tusk jasno do konce ledna. Podle toho, k čemu předseda v nadcházejících dnech dopěje, se bude odvíjet únorové shromáždění evropských lidovců. Je možné. že k hlasování o budoucnosti Fideszu v EPP nakonec ani nedojde. 

Související

Více souvisejících

Evropská lidová strana (ELS) fidesz EU (Evropská unie) Viktor Orbán Donald Tusk demokracie

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 44 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 52 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy