Orbán a Fidesz řeší v Bruselu problém. Evropští lidovci je nechtějí

Komentář - Evropská lidová strana, nejsilnější a nejpočetnější politická skupina na půdě Evropského parlamentu, zvažuje, že by prodloužila suspendování maďarské krajně pravicové strany Fidesz. O osudu strany tamějšího premiéra Viktora Orbána by měli unijní lidovci rozhodnout na začátku února. Zdá se však, že se členové EPP na jednotném postoji nemohou shodnout.

Členové Evropské lidové strany zvažují, zda v průběhu nadcházejícího politického stranického sněmu rozhodnou o prodloužení pozastavení činnosti Fideszu ve sktrukturách jejich skupiny. Zevnitř skupiny však přicházejí hlasy, že se jedná o další znak rozkolu mezi lidoveckými stranickými příslušníky – ne všichni si totiž pozdržení Orbánovy strany mimo dění přejí.

Na stranu Fideszu by se při nadcházejícím hlasování o prodloužení pozdržení jeho činnosti mohli postavit členové EPP ze států jako je například Francie nebo Slovinsko. Oporu má Orbán u i spolustraníků ze Španělska, Itálie nebo některých států východní Evropy.

Nadcházející shromáždění EPP bude první výzvou zejména pro nového předsedu politické skupiny – Donalda Tuska. Není pochyb o tom, že bude jemu a tomu, jakým způsobem se uvnitř strany s celou záležitostí ohledně pozastavení členství maďarské krajní pravice vypořádá, věnovaná nemalá pozornost. Jeho hlavním úkolem bude totiž nalézt shodu mezi ideologickým rozporem mezi spíše mírnější a krajně pravicovou frakcí EPP. Tusk samotný, ačkoliv považuje Orbána za „blízkého přítele,“ nesympatizuje s jeho idejemi – především s jeho „iliberální demokracií,“ kterou premiér propaguje. 

Evropská lidová strana pozastavila členství Fideszu loni na jaře, důvodem byly tehdejší neutichající obavy týkající se vlády práva v Maďarsku a proti-bruselská rétorika. Následně byl utvořen panel skládající se ze tří specialistů, jejichž úkolem bylo a zůstává vyšetřování situace ohledně Maďarska v kontextu vlády práva a demokracie a možné doporučení pro další postup v dané záležitosti. Důsledkem pozastavení členství Fideszu je pozbytí hlasovacího práva v rámci EPP a nemožnost účastnit se meetingů politické skupiny.

Doposud se však nezdá, že by Viktor Orbán či jeho strana jakkoliv změnili svoje postupy nebo principy, ani že by tak trojčlenný panel došel ke konkrétnímu doporučení pro budoucí zacházení s maďarskou stranou. Nejsilnější hlasy se proti Fideszu neustále ozývají ze severu – především ze zemí jako je Finsko, Švédsko nebo Lucembursko. Lidovci z těchto unijních zemí se již delší dobu shodují, že Fideszu nenáleží v Evropské lidové straně žádné místo. Budou jejich hlasy v průběhu případného hlasování stačit?

U budoucnosti Fideszu ve strukturách největší politické skupiny v Evropském parlamentu by chtěl mít předseda Tusk jasno do konce ledna. Podle toho, k čemu předseda v nadcházejících dnech dopěje, se bude odvíjet únorové shromáždění evropských lidovců. Je možné. že k hlasování o budoucnosti Fideszu v EPP nakonec ani nedojde. 

Související

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/ Rozhovor

Česko zatím zvládá uprchlíky skvěle, říká Zdechovský. Europoslanec chce povýšit v Evropské lidové straně

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) v těchto dnech zavítal s delegací z Bruselu do Česka. Kolegům z Evropského parlamentu ukázal, jak země zvládá uprchlickou vlnu z válkou zmítané Ukrajiny. On sám je přesvědčen, že skvěle, i díky pomoci Evropské unie. Zdechovský by v příštím týdnu rád uspěl s kandidaturou do vedení Evropské lidové strany.
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbánův Fidesz oficiálně oznámil odchod z Evropské lidové strany

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána dnes prostřednictvím dopisu oficiálně oznámila, že odchází z Evropské lidové strany (EPP). Agentura AP k tomu napsala, že tak skončí dlouholeté spory Fideszu s evropskými lidovci, kteří Orbánovu uskupení vyčítají porušování demokratických standardů a principů právního státu.

Více souvisejících

Evropská lidová strana (ELS) fidesz EU (Evropská unie) Viktor Orbán Donald Tusk demokracie

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy