Komentář: Jak se změní evropská politika pod Tuskem?

Donald Tusk, dosluhující předseda Evropské rady, byl během kongresu v Záhřebu zvolen novým předsedou největší evropské frakce – Evropské lidové strany (EPP). Tusk do funkce nastoupí v nadcházejícím měsíci a v předsednickém křesle vystřídá někdejšího francouzského europoslance Josepha Daula. Ten si je jistý, že s novým vedením vstoupí EPP do nové éry. Jak se tedy politika největší poslanecké frakce na unijní úrovni pod vedením Donalda Tuska změní?

Během dvoudenního kongresu největší unijní stranické rodiny, který se konal ve dnech 20. a 21. listopadu, došlo k razantní obměně jejího vedení. Do čela evropských lidovců se nově postaví Donald Tusk, polský politik, někdejší nejdéle sloužící premiér a současně dosluhující předseda Evropské rady. Tuskovi ke zvolení pogratulovalo mnoho unijních kolegů, například i samotná předsedkyně nové Evropské komise Ursula von der Leyenová, která Tuskovi podporu vyjádřila i na Twitteru. V příspěvku mimo gratulaci k nové funkci ocenila jeho pětiletou práci v čele Evropské rady a jeho vášeň a přesvědčení pro evropské hodnoty.

Donald Tusk má zajisté bohaté zkušenosti jak s domácí, tak s evropskou politikou, nepochybně tak skupině EPP zaručí další rozvoj. Můžeme očekávat, že nový předseda frakci „oživí.“ EPP je sice skupinou, která má v Evropském parlamentu své kořeny ukotveny velice hluboko, avšak v posledních letech sledujeme, jak jsou tyto kořeny narušovány a oslabovány novými entitami – a to alternativními a také radikálnějšími stranami a skupinami. Narušení silné pozice a parlamentní většiny EPP jsme mohli pozorovat i v rámci posledních evropských voleb, ve kterých lidovci zvítězili, avšak ztratili 35 křesel. Nebylo tedy příliš co slavit.

I Evropská lidová strana, ač se navenek může zdát jako velice jednotná a koherentní, má své vnitřní problémy, které mohou důvěrou unijních občanů ve stranu otřást. S čím se nový předseda EPP Tusk bude potýkat, jakmile do své nové funkce nastoupí, bude záležitost týkající se členství strany Fidesz. Členství strany maďarského premiéra Viktora Orbána bylo v březnu tohoto roku pozastaveno. Nyní se má rozhodnout o dalším postupu. Očekává se, že Tusk, který je známý pro svůj nepřátelský postoj vůči vládnoucí polské populistické straně Právo a spravedlnost, zaujme i vůči Fideszu tvrdý postoj. Zdá se tedy, že by nový předseda mohl být razantnější co se ochrany a uchování unijních hodnot týče. O případném vyloučení Fideszu by Tusk podle všeho chtěl rozhodnout do konce ledna.

Strana se podle slov jejího dosavadního předsedy Daula musí přizpůsobovat aktuálnímu světovému a evropskému dění, zároveň si však musí zachovat své křesťansko-demokratické a konzervativní principy a hodnoty. Další výzvou, které bude nové vedení EPP čelit, bude otázka unijního rozšíření. Ta je totiž v aréně EU velice aktuální a citlivá. Zajisté bude zajímavé sledovat, s jakou konkrétní politickou strategií rozšiřování EU Donald Tusk přijde. Nedávné zablokování otevření přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií totiž samotný Tusk označil za jeden z největší unijních errorů.

V současné situaci tedy můžeme očekávat, že Donald Tusk, coby jeden z hlavních a lidově oblíbených unijních lídrů, přinese do Evropské lidové strany jakýsi „motor.“ V nadcházejících týdnech a měsících tak bude zajímavé pozorovat, jakým tématům bude dále přikládat větší pozornost a jak bude čelit starým i novým výzvám ve frakci i na poli Evropské unie.

Související

Donald Tusk

Polskem hýbe otázka migrační politiky. Tusk chce zastavit právo na azyl

Polská vízová politika vůči občanům Ruska patří mezi nejpřísnější v Evropě, uvedlo polské ministerstvo vnitra na sociální síti X. Tím reagovalo na výroky Blažího Pobožyho, poradce prezidenta a bývalého náměstka ministra vnitra, který v rozhovoru pro Radio ZET zmínil, že více než 60 000 ruských občanů vstoupilo v první polovině letošního roku do Polska. Z toho 42 000 z nich překročilo hranici přímo z území Ruska.

Více souvisejících

Donald Tusk EU (Evropská unie) Evropská rada Evropská lidová strana (ELS) Ursula von der Leyenová fidesz Viktor Orbán Právo a spravedlnost (PiS) Polsko Maďarsko albánie Severní Makedonie

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 26 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 48 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy