Volby do Evropského parlamentu jsou jen habaďurou na voliče? Řada europoslanců má své místo už jisté, tvrdí prestižní magazín.Jmenuje i vlivného českého europoslance

Blížící se volby do Evropského parlamentu bývají v mnoha případech rozhodnuty už předem. Zatímco do popředí jsou stavěni národní lídři, skutečnou moc mívají zákulisní, zkušení a dlouholetí političtí aktéři, kteří se už mohou věnovat povolebním politickým vyjednáváním, píše magazín Politico, které mezi politiky, které mají své místo už jisté, jmenuje i českého europoslance Jana Zahradila.

Podle mluvčího Evropské parlamentu se vrátí asi zhruba polovina úřadujících europoslanců. Týká se to především těch na vůdčích pozicích. Mezi navrátilce proto Politico jmenuje Španěla Antonia López-Istúrize Whitea, generálního tajemníka Evropské lidové strany (EPP); Němku Franzisku Kellerovou, představitelku Strany zelených,; Němce David Mcallister, předsedu Výboru pro zahraniční věci nebo právě Jan Zahradila, hlavní tvář politického hnutí Evropští konzervativci a reformisté (ECR).

Zahradil je jedním z kandidátů na post předsedy Evropské komise. Další navracející se prominentní europoslanci jsou už nyní horkými kandidáty na post předsedy Evropského parlamentu. Jedná se např. o italského politika a současného předsedu Evropského parlamentu Antonia Tajaniho, bývalého premiéra Belgie Guye Verhofstadta či Mairead McGuinnessovou, místopředsedkyně Evropského parlamentu

Pro tyto zkušené politiky ten pravý boj není o získání křesla v Evropském parlamentu, ale o získání vlivných pozic v politických blocích, které se zformují po volbách a které budou nepochybně následovat již ty ustálené politické linie. Nizozemská euroslankyně Sophie in 't Veldová a švédsky europoslanec Fredrick Federley už oznámili, že budou usilovat o vedení Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). Jejich hlavní protivnicí může být francouzská kandidátka Nathalie Loiseauová, která se netají touhou utvořit novou centrickou stranu, který by nahradila ALDE.

Aby uspěli ve volbách, strany dávají do čel kandidátek osoby s nejznámějším jménem. Nicméně, tito vítězové nemusí být vůbec těmi, co nakonec budou lídry v samotném Evropském parlamentu – ať už proto, že neznají a neorientují se příliš v složitém legislativním prostředí EU a nemají vybudovanou síť kontaktů, díky které by byli schopni prosadit své návrhy a která by jim zajistila vítězství v tvrdých sporech o vůdcovství v politických partajích Evropského parlamentu.

Jsou to tak vlivné dvojky na listech kandidátů národních stran, kteří budou těmi pravými vůdci politických stran v Evropském parlamentu. Např. španělský europoslanec Esteban González Pons, který by se mohl stát vůdcem EPP, je číslo 2. na národní kandidátce. Německý europoslanec Udo Bullmann, předseda Skupiny progresivní aliance socialistů a demokratů (PES), je též na druhém místě národní kandidátky, stejně jako polský europoslanec Ryszard Legutko, který je spolulídr politické strany Evropští konzervativci a reformisté (ECR).

Zkušení europoslanci jsou též podstatní pro nové politické členy Evropského parlamentu, aby jim pomohli zajistit podíl na moci, který jim přisoudili voliči. Očekává se, že nejvíce v Evropském parlamentu posílí italská Liga severu. Průvodci v spletitém prostředí klíčové instituce EU jim budou dva zkušení europoslanci Ligy - Mara Bizzottová, která má vyhrát své třetí funkční období, a Marco Zanni, který má vyhrát své druhé funkční období. Oba europoslanci jsou členy Evropy národů a svobody (ENF), dříve vedenou francouzskou političkou Marine Le Penovou.

Právě nárůst euroskeptických stran jako francouzské Národní Hnutí, italská Liga Severu či německá Alternativa pro Německo a oslabení tradičních centrických stran povede k neobvykle roztříštěnému Evropskému parlamentu, kde se každý hlas bude počítat. To dle Politica může dát poměrně velký vliv malým, proevropským stranám jako jsou Zelení.

Ačkoliv mnohé konzervativní, vůči EU kritické strany bývají lidově řečeno házeny do jednoho pytle, množství různých politických stran v Evropském parlamentu ukazuje, že to je velmi zjednodušující obrázek. Např. oproti nacionalistické a euroskeptické ENF působí ECR, v které působí Zahradil, jako vyloženě centrická strana. To jí samozřejmě dává zcela jiné možnosti při jednání a prosazování svých zájmů. Ačkoliv tzv. populistické strany mohou vyhrát v národních volbách a dostat se ve značném počtu do Evropského parlamentu, neznamená to vůbec, že vyhrají i v Evropském parlamentu.

Související

Evropský parlament

Evropským parlamentem otřásá korupční skandál. S firmou Huawei v hlavní roli

Evropský parlament čelí dalšímu korupčnímu skandálu s mezinárodním přesahem. Belgické úřady ve čtvrtek provedly razie na více než dvaceti místech v Bruselu, Flandrech, Valonsku a Portugalsku v rámci vyšetřování čínského technologického giganta Huawei. Policie rovněž zapečetila dvě kanceláře v budově Evropského parlamentu.

Více souvisejících

evropský parlament Evropské volby 2019 Jan Zahradil Evropská lidová strana (ELS) EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

před 38 minutami

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

před 5 hodinami

Jan Rafaj

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 6 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

před 7 hodinami

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 7 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Rozloučení s Aloisem Švehlíkem přichystá Národní divadlo. Bude i pro veřejnost

Česko se s legendárním hercem Aloisem Švehlíkem rozloučí dva týdny po jeho smrti. Oznámilo to Národní divadlo, v jehož prostorách proběhne veřejně přístupné poslední rozloučení. Švehlík zemřel ve středu po půlnoci, bylo mu 85 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy