Volby do Evropského parlamentu jsou jen habaďurou na voliče? Řada europoslanců má své místo už jisté, tvrdí prestižní magazín.Jmenuje i vlivného českého europoslance

Blížící se volby do Evropského parlamentu bývají v mnoha případech rozhodnuty už předem. Zatímco do popředí jsou stavěni národní lídři, skutečnou moc mívají zákulisní, zkušení a dlouholetí političtí aktéři, kteří se už mohou věnovat povolebním politickým vyjednáváním, píše magazín Politico, které mezi politiky, které mají své místo už jisté, jmenuje i českého europoslance Jana Zahradila.

Podle mluvčího Evropské parlamentu se vrátí asi zhruba polovina úřadujících europoslanců. Týká se to především těch na vůdčích pozicích. Mezi navrátilce proto Politico jmenuje Španěla Antonia López-Istúrize Whitea, generálního tajemníka Evropské lidové strany (EPP); Němku Franzisku Kellerovou, představitelku Strany zelených,; Němce David Mcallister, předsedu Výboru pro zahraniční věci nebo právě Jan Zahradila, hlavní tvář politického hnutí Evropští konzervativci a reformisté (ECR).

Zahradil je jedním z kandidátů na post předsedy Evropské komise. Další navracející se prominentní europoslanci jsou už nyní horkými kandidáty na post předsedy Evropského parlamentu. Jedná se např. o italského politika a současného předsedu Evropského parlamentu Antonia Tajaniho, bývalého premiéra Belgie Guye Verhofstadta či Mairead McGuinnessovou, místopředsedkyně Evropského parlamentu

Pro tyto zkušené politiky ten pravý boj není o získání křesla v Evropském parlamentu, ale o získání vlivných pozic v politických blocích, které se zformují po volbách a které budou nepochybně následovat již ty ustálené politické linie. Nizozemská euroslankyně Sophie in 't Veldová a švédsky europoslanec Fredrick Federley už oznámili, že budou usilovat o vedení Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). Jejich hlavní protivnicí může být francouzská kandidátka Nathalie Loiseauová, která se netají touhou utvořit novou centrickou stranu, který by nahradila ALDE.

Aby uspěli ve volbách, strany dávají do čel kandidátek osoby s nejznámějším jménem. Nicméně, tito vítězové nemusí být vůbec těmi, co nakonec budou lídry v samotném Evropském parlamentu – ať už proto, že neznají a neorientují se příliš v složitém legislativním prostředí EU a nemají vybudovanou síť kontaktů, díky které by byli schopni prosadit své návrhy a která by jim zajistila vítězství v tvrdých sporech o vůdcovství v politických partajích Evropského parlamentu.

Jsou to tak vlivné dvojky na listech kandidátů národních stran, kteří budou těmi pravými vůdci politických stran v Evropském parlamentu. Např. španělský europoslanec Esteban González Pons, který by se mohl stát vůdcem EPP, je číslo 2. na národní kandidátce. Německý europoslanec Udo Bullmann, předseda Skupiny progresivní aliance socialistů a demokratů (PES), je též na druhém místě národní kandidátky, stejně jako polský europoslanec Ryszard Legutko, který je spolulídr politické strany Evropští konzervativci a reformisté (ECR).

Zkušení europoslanci jsou též podstatní pro nové politické členy Evropského parlamentu, aby jim pomohli zajistit podíl na moci, který jim přisoudili voliči. Očekává se, že nejvíce v Evropském parlamentu posílí italská Liga severu. Průvodci v spletitém prostředí klíčové instituce EU jim budou dva zkušení europoslanci Ligy - Mara Bizzottová, která má vyhrát své třetí funkční období, a Marco Zanni, který má vyhrát své druhé funkční období. Oba europoslanci jsou členy Evropy národů a svobody (ENF), dříve vedenou francouzskou političkou Marine Le Penovou.

Právě nárůst euroskeptických stran jako francouzské Národní Hnutí, italská Liga Severu či německá Alternativa pro Německo a oslabení tradičních centrických stran povede k neobvykle roztříštěnému Evropskému parlamentu, kde se každý hlas bude počítat. To dle Politica může dát poměrně velký vliv malým, proevropským stranám jako jsou Zelení.

Ačkoliv mnohé konzervativní, vůči EU kritické strany bývají lidově řečeno házeny do jednoho pytle, množství různých politických stran v Evropském parlamentu ukazuje, že to je velmi zjednodušující obrázek. Např. oproti nacionalistické a euroskeptické ENF působí ECR, v které působí Zahradil, jako vyloženě centrická strana. To jí samozřejmě dává zcela jiné možnosti při jednání a prosazování svých zájmů. Ačkoliv tzv. populistické strany mohou vyhrát v národních volbách a dostat se ve značném počtu do Evropského parlamentu, neznamená to vůbec, že vyhrají i v Evropském parlamentu.

Související

Více souvisejících

evropský parlament Evropské volby 2019 Jan Zahradil Evropská lidová strana (ELS) EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy