Paříž zavedla zóny, kde se musí povinně nosit roušky. Opatření je terčem kritiky

Na nejrušnějších místech Paříže se musí od dnešního rána povinně nosit roušky. Lidé si musí nos a ústa zakrývat mimo jiné na březích Seiny či v parku na kopci Montmartre. Cílem nového opatření je omezit šíření koronaviru ve francouzské metropoli, informovala agentura AFP. Meteorologové přitom dnes Pařížany varovali před vysokými teplotami.

Roušky musí od dnešních 8:00 SELČ nosit lidé starší jedenácti let. Opatření se netýká celé Paříže, ani celých čtvrtí, ale jen určitých ulic, náměstí a tržišť, na kterých se obvykle shromažďuje větší počet lidí.

#COVID19 ? | Le port du masque sera obligatoire à #Paris dans les zones à forte fréquentation de personnes à compter du lundi 10 août à 8h.https://t.co/HOfho8JcQnPour plus de détails consultez notre communiqué de presse ? pic.twitter.com/cPigy6eWge

— Préfecture de Police (@prefpolice) August 8, 2020

Zakrytá ústa a nos musí mít lidé v různých částech šestnácti z celkových dvaceti pařížských obvodů - v centru i v okrajových částech. Na seznamu ulic je i řada známých nákupních tříd. Mimo zóny s povinnými rouškami jsou ale velké turistické atrakce jako Eiffelova věž, nádvoří paláce Louvre a Tuilerijské zahrady, Vítězný oblouk či třída Champs-Élysées.

"V jedné ulici se nosí, v jiné ne! Myslíte si snad, že máme všichni v hlavě mapu Paříže? A chudáci turisti, kterých tu teď beztak není moc, ti nebudou rozumět vůbec ničemu," řekl dnes AFP majitel kavárny v centru města Didier.

Opatření v Paříži začalo platit v den, na který meteorologové vydali varování před vedrem. Teploty se v těchto dnech v hlavním městě pohybují kolem 35 stupňů Celsia.

Povinnost nosit roušky na vyznačených místech bude platit nejméně měsíc. Radnice ovšem již avizovala, že v případě potřeby nařízení prodlouží. Za jeho nedodržení hrozí pokuta až 135 eur (asi 3500 Kč).

Pravomoc nařídit lokální povinné nošení roušek dal místních samosprávám ministr zdravotnictví Oliver Véran na konci července. Už od poloviny května musejí lidé ve Francii nosit roušky v prostředcích hromadné dopravy a v těch veřejných prostorech, kde není možné dodržovat patřičné rozestupy, například v kinech, muzeích či kostelech a mešitách. Od 20. července přibyla povinnost zakrývat si ústa a nos v obchodech, restauracích, bankách, na úřadech či v uzavřených tržnicích.

Francii se podařilo na jaře dostat přísnou celostátní karanténou epidemii koronaviru pod kontrolu, od počátku července ale denní počet potvrzených případů nákazy opět roste. Od počátku epidemie se podle americké Univerzity Johnse Hopkinse v zemi nakazilo virem SARS-CoV-2 již více než 235.000 lidí. S covidem-19 jich přes 30.000 zemřelo.

Související

Více souvisejících

Paříž Roušky a respirátory Francie eiffelova věž Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy