Paříž zavedla zóny, kde se musí povinně nosit roušky. Opatření je terčem kritiky

Na nejrušnějších místech Paříže se musí od dnešního rána povinně nosit roušky. Lidé si musí nos a ústa zakrývat mimo jiné na březích Seiny či v parku na kopci Montmartre. Cílem nového opatření je omezit šíření koronaviru ve francouzské metropoli, informovala agentura AFP. Meteorologové přitom dnes Pařížany varovali před vysokými teplotami.

Francie, Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

Roušky musí od dnešních 8:00 SELČ nosit lidé starší jedenácti let. Opatření se netýká celé Paříže, ani celých čtvrtí, ale jen určitých ulic, náměstí a tržišť, na kterých se obvykle shromažďuje větší počet lidí.

Zakrytá ústa a nos musí mít lidé v různých částech šestnácti z celkových dvaceti pařížských obvodů - v centru i v okrajových částech. Na seznamu ulic je i řada známých nákupních tříd. Mimo zóny s povinnými rouškami jsou ale velké turistické atrakce jako Eiffelova věž, nádvoří paláce Louvre a Tuilerijské zahrady, Vítězný oblouk či třída Champs-Élysées.

"V jedné ulici se nosí, v jiné ne! Myslíte si snad, že máme všichni v hlavě mapu Paříže? A chudáci turisti, kterých tu teď beztak není moc, ti nebudou rozumět vůbec ničemu," řekl dnes AFP majitel kavárny v centru města Didier.

Opatření v Paříži začalo platit v den, na který meteorologové vydali varování před vedrem. Teploty se v těchto dnech v hlavním městě pohybují kolem 35 stupňů Celsia.

Povinnost nosit roušky na vyznačených místech bude platit nejméně měsíc. Radnice ovšem již avizovala, že v případě potřeby nařízení prodlouží. Za jeho nedodržení hrozí pokuta až 135 eur (asi 3500 Kč).

Pravomoc nařídit lokální povinné nošení roušek dal místních samosprávám ministr zdravotnictví Oliver Véran na konci července. Už od poloviny května musejí lidé ve Francii nosit roušky v prostředcích hromadné dopravy a v těch veřejných prostorech, kde není možné dodržovat patřičné rozestupy, například v kinech, muzeích či kostelech a mešitách. Od 20. července přibyla povinnost zakrývat si ústa a nos v obchodech, restauracích, bankách, na úřadech či v uzavřených tržnicích.

Francii se podařilo na jaře dostat přísnou celostátní karanténou epidemii koronaviru pod kontrolu, od počátku července ale denní počet potvrzených případů nákazy opět roste. Od počátku epidemie se podle americké Univerzity Johnse Hopkinse v zemi nakazilo virem SARS-CoV-2 již více než 235.000 lidí. S covidem-19 jich přes 30.000 zemřelo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská léková agentura podpořila dexametazon jako léčbu covidu

18.09.2020 16:35 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes podpořila léčbu pacientů se závažným průběhem…

Slovensko hlásí rekord, 235 infikovaných koronavirem za den

18.09.2020 16:26 Aktualizováno Slovensko ve čtvrtek zaznamenalo rekordní denní přírůstek nových případů koronaviru od propuknutí…

Nizozemsko chce, aby se syrská vláda zodpovídala ze zločinů

18.09.2020 16:20 Nizozemsko zahájilo právní kroky, které mohou Sýrii dovést před Mezinárodní soudní dvůr (ICJ). Chce…

Nizozemsko má další rekord v počtu nakažených, přibylo jich téměř 2000

18.09.2020 16:10 V Nizozemsku už čtvrtý den po sobě padl rekord v počtu nových případů nákazy za jeden den, dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama