Polsko, kde platí téměř úplný zákaz interrupcí, bude registrovat těhotenství

Polská vláda čelí kritice kvůli vytváření "registrů těhotných", jelikož země rozšiřuje množství zdravotních údajů o pacientech, které se budou ukládat do centrální databáze. Informovala o tom dnes agentura AP, jež zároveň připomněla, že v Polsku platí téměř úplný zákaz interrupcí. Obhájci ženských práv a opoziční politici se podle ní obávají, že ženy v zemi budou čelit bezprecedentnímu dohledu úřadů.

Konkrétně varují před tím, že nově schraňované údaje by mohla využít policie nebo prokurátoři proti ženám v případě ukončení těhotenství, a to i u samovolného potratu. Obávají se také toho, že úřady budou moci sledovat ženy, které si objednají potratové pilulky nebo vycestují za interrupcí do zahraničí.

"Registr těhotenství v zemi s téměř úplným zákazem potratů je děsivý," prohlásila levicová poslankyně Agnieszka Dziemianowiczová-Bonková.

Kritiku podle AP vyvolal nedávný krok ministra zdravotnictví Adama Niedzielského, jenž podepsal nařízení, jímž se rozšiřuje množství dat, která mají být ukládána do centrální databáze o pacientech, včetně informací o alergiích, krevních skupinách a těhotenstvích.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Wojciech Andrusiewicz tvrdí, že k údajům budou mít přístup pouze zdravotníci a změny se provádějí na doporučení Evropské unie. Cílem je zlepšit lékařskou péči pro pacienty, a to i pokud vyhledají ošetření v některé z dalších členských zemí EU, uvedl. V případě těhotných žen to podle něj bude znamenat, že zdravotníci budou okamžitě vědět, které ženy by neměly podstupovat rentgenové vyšetření a dostat určité léky. "Nikdo nevytváří v Polsku registr těhotenství," řekl stanici TVN24.

Marta Lempartová - vůdkyně polského hnutí nazvaného Stávka žen - ovšem podle AP nevěří, že se informace k policii a prokuratuře nedostanou. Policie v Polsku už nyní vyslýchá ženy kvůli ukončení těhotenství, na což úřady upozorňují jejich nespokojení partneři, tvrdí Lempartová. "Pokud jste těhotná, znamená to, že policie za vámi může kdykoli přijít a státní zástupci se vás mohou přijít ptát na vaše těhotenství," uvedla.

Nová pravidla znamenají, že mnoho polských žen se nyní během těhotenství bude vyhýbat státnímu zdravotnickému systému a bohatší ženy raději vyhledají soukromé ošetření nebo vycestují do zahraničí, a to i za prenatální péčí, píše AP. Chudší ženy podle Lempartové budou v Polsku kvůli vyhýbání se prenatální péči čelit vyššímu riziku zdravotních problémů nebo dokonce úmrtí.

Převážně katolické Polsko zakazuje interrupce téměř ve všech případech - výjimku tvoří pouze ty, kdy je ohrožen život nebo zdraví ženy, nebo pokud žena otěhotněla při znásilnění či incestu, píše AP. Dříve byly v zemi povoleny interrupce také v případech nezvratného a nevyléčitelného poškození plodu. Tuto výjimku zrušil v roce 2020 ústavní soud, jemuž dominují soudci dosazení konzervativní vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polky, které chtějí ukončit své těhotenství, tak volí potratové pilulky nebo cestují do Německa či Česka, kde je tento zákrok povolen, poznamenala AP.

Související

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

Více souvisejících

Polsko těhotenství

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy