Pouliční války v Katalánsku: 182 zraněných, létaly kameny a zápalné lahve

Nejméně 182 zraněných si vyžádaly páteční střety mezi demonstranty a příslušníky policie v Barceloně a dalších městech v Katalánsku. Policie k výslechu předvedla přes 80 lidí. Původně pokojný protest více než půlmilionu lidí proti vysokým trestům pro katalánské separatistické politiky přerostl v pátek večer v Barceloně v násilí.

Podle španělských úřadů byly potyčky mezi demonstranty a členy bezpečnostních sil hlášeny v pátek kromě Barcelony z dalších katalánských měst Girony, Tarragony a Lleidy. Podle dnešní zprávy ministerstva vnitra jenom v Barceloně bylo zraněno 152 lidí.

Maskovaní mladíci zablokovali v Barceloně široký bulvár vedoucí blízko policejního ústředí, zapálili velké popelnice a házeli kameny, plechovky a láhve na řady policejních těžkooděnců. Vyplenili také místní pobočku banky Santander. V centru města byl ještě ráno cítit kouř a zaměstnanci dokončovali úklid.

O situaci v Barceloně jednal na krizové schůzce katalánský premiér Quim Torra s ministrem vnitra Miquelem Buchou a dalšími členy kabinetu. Torra prohlásil, že podobné násilí "v Katalánsku nikdy dříve neexistovalo". Později pak řekl před novináři, že je třeba, aby k jednacímu stolu sedl také předseda španělské vlády. "Násilí nikdy nebylo a nebude náš způsob. V Barceloně, v Tarragoně ani v Lleidě nebo Gironě," řekl.

Torra je příznivcem nezávislosti Katalánska a tento týden prohlásil, že by Katalánci měli o nezávislosti na Španělsku znovu hlasovat do dvou let. Dnes k tomu řekl, že je třeba respektovat vůli lidí. "Půjdeme tak daleko, jak si Katalánci budou přát," dodal.

"Pan Torra musí násilí důrazně odsoudit, což dosud neučinil," vzkázal Sánchez katalánskému premiérovi, jenž by podle něj měl stavět mosty mezi Katalánci, kteří si odtržení regionu nepřejí.

"Španělská vláda opakuje, že problémem Katalánska není nezávislost, která nenastane, protože je protiprávní a většina Katalánců si ji nepřeje, nýbrž vzájemné soužití," dodal premiér Sánchez ve vyjádření.

Na dnešní večer (18:00 SELČ) svolala skupina radikálních mladých Arran novou demonstraci v Barceloně proti "policejnímu násilí" a za "osvobození všech politických vězňů". Policie se obává dalších střetů a majitelům obchodů v centru města vzkázala, aby raději v čas protestu zavřeli.

Katalánci zahájili protesty v pondělí, kdy španělský nejvyšší soud oznámil vysoké tresty pro katalánské separatistické politiky. Kromě protestních pochodů byla také vyhlášena stávka, do níž se v pátek zapojily velké skupiny zaměstnanců. 

Catalonians in #Barcelona are awesome in protesting against #Spain, for using extensive hard laws to imprison 13 politicians for 120+ years, Hundreds of thousands of people marching in the streets earlier today. #Catalonia pic.twitter.com/T1sfxwbO8r

— Sotiri Dimpinoudis (@sotiridi) October 18, 2019

Do katalánské metropole rovněž dorazilo v pátek odpoledne několik pochodů z jiných měst a v ulicích bylo podle policie k večeru na 525.000 lid, organizátoři podle španělského tisku uvádějí, že v ulicích bylo tři čtvrtě milionu lidí

Úřadující španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska oznámil, že od zahájení protestů bylo zadrženo 128 lidí. Zraněno bylo podle regionálních a centrálních úřadů od pondělka asi 400 lidí, polovina z nich policistů. Podle dnešních zpráv bude k výslechu předvedeno 83 lidí. Grande-Marlaska odmítá tvrzení, že policie zasahovala příliš tvrdě. Muži zákona mají podle něj situaci pod kontrolou.

Protesty narušily i dopravu a v pátek bylo uzavřeno několik hlavních silničních tahů. Ještě dnes zůstala uzavřena dálnice vedoucí do Francie.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Španělé opět protestovali proti lockdownu, v Madridu zatčeno 32 osob

Španělé znovu protestovali proti uzávěře vyhlášené kvůli epidemii způsobené šířením nového koronaviru. V Madridu musela zasahovat policie a tři policisté byli zraněni. Zatčeno bylo podle deníku El País 32 lidí. Původní protest byl klidný a konal se v centru pod heslem Jdeme do ulic, lidé už jsou unavení.

Více souvisejících

Španělsko Barcelona Demonstrace ve Španělsku Katalánsko Španělsko Quim Torra (Katalánsko)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Aktualizováno před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy