Rakousko zasáhlo zemětřesení. Poničilo kostel, cítit bylo i v Česku

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v dnešních ranních hodinách centrální části Rakouska. Škody zatím hlásí poutní kostel. Podle ředitele Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR Aleše Špičáka lidé pocítili slabé otřesy i na několika místech v Česku.

Vídeň
doporučujeme

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

Podle agentury APA utrpěl výrazné škody poutní kostel Frauenberg, který se nachází několik kilometrů od epicentra. Otřesy vysklily okna a poničily i stropní malby, statici nyní posuzují celkový rozsah poškození budovy. ZAMG vydal dříve varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov.

Zemětřesení zasáhlo také benediktýnský klášter v Admontu. "Seděli jsme ve druhém poschodí a zprvu jsme si mysleli, že spadl sníh ze střechy," uvedl Mario Brandmüller z klášterního muzea. Ze stěn popadaly obrazy a počítačové monitory a lampy se kývaly, dodal.

V Česku lidé pocítili otřesy například v Českých Budějovicích, Plzni, Praze či na Zlínsku a Pardubicku. Ředitel Geofyzikálního ústavu Špičák pak ČTK řekl, že to bylo zřejmě slabší chvění než v prosinci, kdy u nás lidé cítili otřesy v důsledku chorvatského zemětřesení o síle 6,4 stupně. A to i přesto, že je současné epicentrum blíže. Podle zástupců ústavu rakouské zemětřesení zřetelně zaznamenaly všechny seismické stanice České regionální seismické sítě.

Štýrsko zasahují lehčí zemětřesení opakovaně, to poslední z 5. ledna mělo epicentrum u města Judenburg. Cítit bylo ve Štýrsku i silné zemětřesení, které koncem prosince zasáhlo Chorvatsko a připravilo tam o život sedm lidí. Podobně silné zemětřesení jako to dnešní se podle agentury APA přihodí v Rakousku v průměru jednou za čtyři až pět let.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při havárii vrtulníku zahynul francouzský miliardář a poslanec Dassault

07.03.2021 22:01 Aktualizováno Francouzský miliardář a poslanec Olivier Dassault (69) dnes přišel o život při havárii vrtulníku…

Draghiho italská vláda zvažuje zpřísnění restrikcí v celé zemi

07.03.2021 16:54 Italská vláda zvažuje v souvislosti se zhoršující se epidemickou situací kvůli koronaviru zpřísnit…

Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

06.03.2021 18:20 Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém…

Slovenské pacienty s koronavirem přijali v německém Dortmundu

06.03.2021 16:43 Aktualizováno Německo dnes přijalo dva slovenské pacienty s onemocněním covid-19. Informovala o tom mluvčí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama