Slovensko je na prahu totálního lockdownu, řekl Matovič. Polsko zpřísňuje opatření

Slovensko oznámilo 2581 nově potvrzených případů koronaviru za den. Je to dosud nejvyšší denní přírůstek od vypuknutí pandemie. S odvoláním na premiéra Igora Matoviče to uvedla agentura TASR. Nákaza se dnes zřejmě potvrdila také u několika poslanců. V zemi zároveň začala úvodní fáze plošného testování obyvatel.

Řada slovenských poslanců se dnes nechala testovat, upozorňuje TASR. A to poté, co test potvrdil koronavirus u Mariana Kotleby, předsedy krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko. Kotleba, jenž vystupuje proti nošení roušek, o svém pozitivním testu informoval ve čtvrtek na sociální síti. Už předtím byl několik dní v karanténě, jelikož se nákaza potvrdila u jeho advokáta Tomáše Rosiny.

Šéf parlamentu proto přerušil dnešní jednání a řada poslanců vyrazila na testy do nemocnice sv. Michala v Bratislavě. Podle předsedy vlády má několik z nich test pozitivní, konkrétní jména však nezazněla. Matovič apeloval i na zbývající politiky, aby testy podstoupili. "Podle mých informací už z těch, kteří byli testovaní, jsou někteří pozitivní. O to víc bych se šel testovat a ukázal, že jsem zodpovědný," prohlásil premiér.

Celkem je na Slovensku podle ministerstva od začátku pandemie registrováno 37.911 infikovaných, s nemocí covid-19 zemřelo 134 osob. Z nákazy se dosud zotavilo 8859 lidí. Za poslední den zemřelo s covidem-19 podle národního centra zdravotnických informací 19 lidí.

Slovenská vláda už dříve zpřísnila opatření proti šíření nákazy. Naposledy rozhodla, že od soboty 24. října do neděle 1. listopadu výrazně omezí volný pohyb lidí - až na výjimky prakticky zavede zákaz vycházení.

Ještě přísnější pravidla budou platit pro čtyři nejpostiženější regiony na severu a východě země, kde dnes také začala úvodní fáze plošného testování obyvatel na koronavirus. V příštích dvou týdnech se testování rozšíří do celé země.

Matovič dnes v rádiu Expres uvedl, že pokud po třech týdnech počty nakažených nezačnou klesat, zemi čeká úplný "lockdown".

Na Slovensku v říjnu skokově stoupl počet potvrzených případů nákazy. Nejprve denní přírůstek počtu infikovaných překročil hranici 1000, v polovině října pak za jeden den přibylo už přes 2000 infikovaných.

Polsko zpřísňuje opatření proti šíření koronaviru. Celá země se od soboty promění v takzvanou červenou zónu. Sejít se bude moci nejvýše pět lidí, restaurace budou smět prodávat pouze jídlo sebou. Nová opatření dnes oznámil premiér Mateusz Morawiecki. Polsko dnes také ohlásilo další nejvyšší denní přírůstek nákazy koronavirem od začátku pandemie, za den se tam virus prokázal u dalších 13.632 lidí.

"Naše kroky musí být velmi rozhodné, musíme zastavit přírůstky infekce. Počty onemocnění se blíží 15.000 denně, počet obsazených lůžek přesáhl 10.000, k dispozici jich je 18.000, prohlásil předseda vlády.

Morawiecki dále řekl, že velké starosti vládě dělá rychlost, s jakou nových případů přibývá. Kabinet se obává, že bez přísnějších restrikcí by přírůstky mohly vyskočit až na 25.000 potvrzených případů denně.

Od soboty bude proto celé Polsko spadat do takzvané červené zóny. Až dosud byla opatření v zemi odstupňována regionálně na základě rizika přenosu, přičemž červená zóna znamená nejvyšší riziko.

Zavřené tak na příští dva týdny zůstanou bary a restaurace, prodávat budou smět pouze jídlo, které si lze odnést. Společně se bude moci setkat nejvýše pět lidí. Děti budou smět chodit ven pouze mezi 8:00 hodinou ranní a 16:00 hodinou odpolední, a to pouze v doprovodu dospělého, přiblížila restrikce agentura PAP. Děti od čtvrtých tříd výše se budou muset učit dálkově.

Předseda polské vlády rovněž vyzval seniory starší 70ti let, aby zůstali doma, podotkla agentura Reuters. Kabinet se proto chystá zavést telefonní linku, kde si starší lidé budou moci zažádat o pomoc s nákupem jídla a léků, které by jim mohli přinášet dobrovolníci.

Pokud nová přísnější opatření nezaberou, vláda nevyloučila celostátní karanténu včetně uzavření hranic a omezení pohybu obyvatel země.

Polsko registruje rekordní denní přírůstky infekce koronavirem několik dní po sobě, ve čtvrtek testy prokázaly virus u 12.107 lidí, o den dříve u 10.040 Poláků. V souvislosti s onemocněním covid-19 zemřelo v Polsku za 24 hodin dalších 153 lidí, což je méně než údaj za předešlý den, kdy s nákazou zemřelo 168 lidí, tedy dosud vůbec nejvíce za 24 hodin.

Země, kde žije 37 milionů lidí, zaznamenala první případ koronaviru na svém území 4. března. Od té doby se tam infikovalo už 228.318 lidí, z nichž 4.172 zemřelo.

? Od soboty, 24 października, w całej Polsce obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa. ? Cała Polska jest strefą czerwoną ? pic.twitter.com/LCz2nU8XOp

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 23, 2020

Polské vládě, která relativně dobře zvládla boj s pandemií na jaře, se v posledních týdnech nedaří zastavit šíření nákazy, což přetěžuje zdravotnický systém, napsala už dříve agentura Reuters. Opozice a lékaři kabinet kritizují, že v létě propásl šanci připravit se na druhou vlnu epidemie.

Vláda nedávno vyzvala obyvatele, aby zůstali doma, nařídila uzavření tělocvičen či bazénů, omezila otevírací dobu restaurací a studenty středních a vysokých škol poslala na distanční výuku. Před několika dny oznámila, že po celé zemi vybuduje dočasné nemocnice, které by měly pomoci zvládat nápor pacientů s covidem-19.

Související

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

Více souvisejících

Slovensko Polsko Igor Matovič (OLaNO) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy