Slovensko je na prahu totálního lockdownu, řekl Matovič. Polsko zpřísňuje opatření

Slovensko oznámilo 2581 nově potvrzených případů koronaviru za den. Je to dosud nejvyšší denní přírůstek od vypuknutí pandemie. S odvoláním na premiéra Igora Matoviče to uvedla agentura TASR. Nákaza se dnes zřejmě potvrdila také u několika poslanců. V zemi zároveň začala úvodní fáze plošného testování obyvatel.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Řada slovenských poslanců se dnes nechala testovat, upozorňuje TASR. A to poté, co test potvrdil koronavirus u Mariana Kotleby, předsedy krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko. Kotleba, jenž vystupuje proti nošení roušek, o svém pozitivním testu informoval ve čtvrtek na sociální síti. Už předtím byl několik dní v karanténě, jelikož se nákaza potvrdila u jeho advokáta Tomáše Rosiny.

Šéf parlamentu proto přerušil dnešní jednání a řada poslanců vyrazila na testy do nemocnice sv. Michala v Bratislavě. Podle předsedy vlády má několik z nich test pozitivní, konkrétní jména však nezazněla. Matovič apeloval i na zbývající politiky, aby testy podstoupili. "Podle mých informací už z těch, kteří byli testovaní, jsou někteří pozitivní. O to víc bych se šel testovat a ukázal, že jsem zodpovědný," prohlásil premiér.

Celkem je na Slovensku podle ministerstva od začátku pandemie registrováno 37.911 infikovaných, s nemocí covid-19 zemřelo 134 osob. Z nákazy se dosud zotavilo 8859 lidí. Za poslední den zemřelo s covidem-19 podle národního centra zdravotnických informací 19 lidí.

Slovenská vláda už dříve zpřísnila opatření proti šíření nákazy. Naposledy rozhodla, že od soboty 24. října do neděle 1. listopadu výrazně omezí volný pohyb lidí - až na výjimky prakticky zavede zákaz vycházení.

Ještě přísnější pravidla budou platit pro čtyři nejpostiženější regiony na severu a východě země, kde dnes také začala úvodní fáze plošného testování obyvatel na koronavirus. V příštích dvou týdnech se testování rozšíří do celé země.

Matovič dnes v rádiu Expres uvedl, že pokud po třech týdnech počty nakažených nezačnou klesat, zemi čeká úplný "lockdown".

Na Slovensku v říjnu skokově stoupl počet potvrzených případů nákazy. Nejprve denní přírůstek počtu infikovaných překročil hranici 1000, v polovině října pak za jeden den přibylo už přes 2000 infikovaných.

Polsko zpřísňuje opatření proti šíření koronaviru. Celá země se od soboty promění v takzvanou červenou zónu. Sejít se bude moci nejvýše pět lidí, restaurace budou smět prodávat pouze jídlo sebou. Nová opatření dnes oznámil premiér Mateusz Morawiecki. Polsko dnes také ohlásilo další nejvyšší denní přírůstek nákazy koronavirem od začátku pandemie, za den se tam virus prokázal u dalších 13.632 lidí.

"Naše kroky musí být velmi rozhodné, musíme zastavit přírůstky infekce. Počty onemocnění se blíží 15.000 denně, počet obsazených lůžek přesáhl 10.000, k dispozici jich je 18.000, prohlásil předseda vlády.

Morawiecki dále řekl, že velké starosti vládě dělá rychlost, s jakou nových případů přibývá. Kabinet se obává, že bez přísnějších restrikcí by přírůstky mohly vyskočit až na 25.000 potvrzených případů denně.

Od soboty bude proto celé Polsko spadat do takzvané červené zóny. Až dosud byla opatření v zemi odstupňována regionálně na základě rizika přenosu, přičemž červená zóna znamená nejvyšší riziko.

Zavřené tak na příští dva týdny zůstanou bary a restaurace, prodávat budou smět pouze jídlo, které si lze odnést. Společně se bude moci setkat nejvýše pět lidí. Děti budou smět chodit ven pouze mezi 8:00 hodinou ranní a 16:00 hodinou odpolední, a to pouze v doprovodu dospělého, přiblížila restrikce agentura PAP. Děti od čtvrtých tříd výše se budou muset učit dálkově.

Předseda polské vlády rovněž vyzval seniory starší 70ti let, aby zůstali doma, podotkla agentura Reuters. Kabinet se proto chystá zavést telefonní linku, kde si starší lidé budou moci zažádat o pomoc s nákupem jídla a léků, které by jim mohli přinášet dobrovolníci.

Pokud nová přísnější opatření nezaberou, vláda nevyloučila celostátní karanténu včetně uzavření hranic a omezení pohybu obyvatel země.

Polsko registruje rekordní denní přírůstky infekce koronavirem několik dní po sobě, ve čtvrtek testy prokázaly virus u 12.107 lidí, o den dříve u 10.040 Poláků. V souvislosti s onemocněním covid-19 zemřelo v Polsku za 24 hodin dalších 153 lidí, což je méně než údaj za předešlý den, kdy s nákazou zemřelo 168 lidí, tedy dosud vůbec nejvíce za 24 hodin.

Země, kde žije 37 milionů lidí, zaznamenala první případ koronaviru na svém území 4. března. Od té doby se tam infikovalo už 228.318 lidí, z nichž 4.172 zemřelo.

Polské vládě, která relativně dobře zvládla boj s pandemií na jaře, se v posledních týdnech nedaří zastavit šíření nákazy, což přetěžuje zdravotnický systém, napsala už dříve agentura Reuters. Opozice a lékaři kabinet kritizují, že v létě propásl šanci připravit se na druhou vlnu epidemie.

Vláda nedávno vyzvala obyvatele, aby zůstali doma, nařídila uzavření tělocvičen či bazénů, omezila otevírací dobu restaurací a studenty středních a vysokých škol poslala na distanční výuku. Před několika dny oznámila, že po celé zemi vybuduje dočasné nemocnice, které by měly pomoci zvládat nápor pacientů s covidem-19.

Na začátku listopadu může být až 1200 hospitalizovaných s covidem

19.10.2021 13:22 Epidemie nového typu koronaviru se podle počtu nových případů za pondělí začala vyvíjet podle…

Slovensko eviduje přes 1000 hospitalizovaných pacientů s covidem

19.10.2021 10:32 Počet hospitalizovaných v souvislosti s koronavirovou nákazou na Slovensku v pondělí poprvé od…

EK zakročí proti Polsku, to chce ale dál zůstat v EU

19.10.2021 10:06 Nedávné rozhodnutí polského ústavního soudu zpochybňuje a ohrožuje základy Evropské unie,…

V Německu přibylo za den 6771 případů koronaviru

19.10.2021 08:05 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 6771 případů koronavirové nákazy a 88 úmrtí v…

NÁZOR: Mezi válkou a mírem. Evropa může sehrát klíčovou roli, věří…

19.10.2021 00:01 EU je postavena na jednoduché myšlence, že provázání zemí a národů vede k míru, jelikož válka se…

Lotyšsko zavírá restaurace a obchody, zavádí měsíční lockdown

18.10.2021 21:38 Lotyšsko od 21. října do 15. listopadu zavede uzávěru řady provozů s cílem zpomalit šíření…

Světová média si všímají dění v Česku. Ruský tisk se Zemana zastal

18.10.2021 20:12 Dnešní oznámení předsedy Senátu Parlamentu České republiky Miloše Vystrčila, že prezident Miloš…

Na Slovensku roste počet pacientů s covidem v nemocnicích

18.10.2021 11:22 Na Slovensku v souvislosti s koronavirovou nákazou dále roste počet pacientů v nemocnicích. V…

Německo eviduje dalších 4056 případů koronaviru

18.10.2021 08:27 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 4056 nových případů nákazy koronavirem. Před týdnem to…

Španělský premiér Sánchez slíbil, že v zemi zruší prostituci

17.10.2021 21:00 Španělský premiér Pedro Sánchez dnes slíbil, že v zemi zruší prostituci. Uvedl to při závěrečném…

Související:

Právě se děje

reklama