Slovensko je na prahu totálního lockdownu, řekl Matovič. Polsko zpřísňuje opatření

Slovensko oznámilo 2581 nově potvrzených případů koronaviru za den. Je to dosud nejvyšší denní přírůstek od vypuknutí pandemie. S odvoláním na premiéra Igora Matoviče to uvedla agentura TASR. Nákaza se dnes zřejmě potvrdila také u několika poslanců. V zemi zároveň začala úvodní fáze plošného testování obyvatel.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Řada slovenských poslanců se dnes nechala testovat, upozorňuje TASR. A to poté, co test potvrdil koronavirus u Mariana Kotleby, předsedy krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko. Kotleba, jenž vystupuje proti nošení roušek, o svém pozitivním testu informoval ve čtvrtek na sociální síti. Už předtím byl několik dní v karanténě, jelikož se nákaza potvrdila u jeho advokáta Tomáše Rosiny.

Šéf parlamentu proto přerušil dnešní jednání a řada poslanců vyrazila na testy do nemocnice sv. Michala v Bratislavě. Podle předsedy vlády má několik z nich test pozitivní, konkrétní jména však nezazněla. Matovič apeloval i na zbývající politiky, aby testy podstoupili. "Podle mých informací už z těch, kteří byli testovaní, jsou někteří pozitivní. O to víc bych se šel testovat a ukázal, že jsem zodpovědný," prohlásil premiér.

Celkem je na Slovensku podle ministerstva od začátku pandemie registrováno 37.911 infikovaných, s nemocí covid-19 zemřelo 134 osob. Z nákazy se dosud zotavilo 8859 lidí. Za poslední den zemřelo s covidem-19 podle národního centra zdravotnických informací 19 lidí.

Slovenská vláda už dříve zpřísnila opatření proti šíření nákazy. Naposledy rozhodla, že od soboty 24. října do neděle 1. listopadu výrazně omezí volný pohyb lidí - až na výjimky prakticky zavede zákaz vycházení.

Ještě přísnější pravidla budou platit pro čtyři nejpostiženější regiony na severu a východě země, kde dnes také začala úvodní fáze plošného testování obyvatel na koronavirus. V příštích dvou týdnech se testování rozšíří do celé země.

Matovič dnes v rádiu Expres uvedl, že pokud po třech týdnech počty nakažených nezačnou klesat, zemi čeká úplný "lockdown".

Na Slovensku v říjnu skokově stoupl počet potvrzených případů nákazy. Nejprve denní přírůstek počtu infikovaných překročil hranici 1000, v polovině října pak za jeden den přibylo už přes 2000 infikovaných.

Polsko zpřísňuje opatření proti šíření koronaviru. Celá země se od soboty promění v takzvanou červenou zónu. Sejít se bude moci nejvýše pět lidí, restaurace budou smět prodávat pouze jídlo sebou. Nová opatření dnes oznámil premiér Mateusz Morawiecki. Polsko dnes také ohlásilo další nejvyšší denní přírůstek nákazy koronavirem od začátku pandemie, za den se tam virus prokázal u dalších 13.632 lidí.

"Naše kroky musí být velmi rozhodné, musíme zastavit přírůstky infekce. Počty onemocnění se blíží 15.000 denně, počet obsazených lůžek přesáhl 10.000, k dispozici jich je 18.000, prohlásil předseda vlády.

Morawiecki dále řekl, že velké starosti vládě dělá rychlost, s jakou nových případů přibývá. Kabinet se obává, že bez přísnějších restrikcí by přírůstky mohly vyskočit až na 25.000 potvrzených případů denně.

Od soboty bude proto celé Polsko spadat do takzvané červené zóny. Až dosud byla opatření v zemi odstupňována regionálně na základě rizika přenosu, přičemž červená zóna znamená nejvyšší riziko.

Zavřené tak na příští dva týdny zůstanou bary a restaurace, prodávat budou smět pouze jídlo, které si lze odnést. Společně se bude moci setkat nejvýše pět lidí. Děti budou smět chodit ven pouze mezi 8:00 hodinou ranní a 16:00 hodinou odpolední, a to pouze v doprovodu dospělého, přiblížila restrikce agentura PAP. Děti od čtvrtých tříd výše se budou muset učit dálkově.

Předseda polské vlády rovněž vyzval seniory starší 70ti let, aby zůstali doma, podotkla agentura Reuters. Kabinet se proto chystá zavést telefonní linku, kde si starší lidé budou moci zažádat o pomoc s nákupem jídla a léků, které by jim mohli přinášet dobrovolníci.

Pokud nová přísnější opatření nezaberou, vláda nevyloučila celostátní karanténu včetně uzavření hranic a omezení pohybu obyvatel země.

Polsko registruje rekordní denní přírůstky infekce koronavirem několik dní po sobě, ve čtvrtek testy prokázaly virus u 12.107 lidí, o den dříve u 10.040 Poláků. V souvislosti s onemocněním covid-19 zemřelo v Polsku za 24 hodin dalších 153 lidí, což je méně než údaj za předešlý den, kdy s nákazou zemřelo 168 lidí, tedy dosud vůbec nejvíce za 24 hodin.

Země, kde žije 37 milionů lidí, zaznamenala první případ koronaviru na svém území 4. března. Od té doby se tam infikovalo už 228.318 lidí, z nichž 4.172 zemřelo.

Polské vládě, která relativně dobře zvládla boj s pandemií na jaře, se v posledních týdnech nedaří zastavit šíření nákazy, což přetěžuje zdravotnický systém, napsala už dříve agentura Reuters. Opozice a lékaři kabinet kritizují, že v létě propásl šanci připravit se na druhou vlnu epidemie.

Vláda nedávno vyzvala obyvatele, aby zůstali doma, nařídila uzavření tělocvičen či bazénů, omezila otevírací dobu restaurací a studenty středních a vysokých škol poslala na distanční výuku. Před několika dny oznámila, že po celé zemi vybuduje dočasné nemocnice, které by měly pomoci zvládat nápor pacientů s covidem-19.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Člun s migranty se převrátil u Kanárských ostrovů, zahynuli nejméně čtyři…

25.11.2020 09:29 Přinejmenším čtyři uprchlíci zahynuli poté, co se převrátil člun, na kterém pluli směrem ke…

V Německu zemřelo na covid dalších 410 pacientů, dosud nejvíce za den

25.11.2020 08:12 Do německých statistik za poslední den přibylo 410 mrtvých s koronavirovou nákazou, což je nejvíce…

Biden nechce hlídanou hranici mezi Británií a Irskem, jednal s Johnsonem

25.11.2020 07:43 Zvolený prezident USA Joe Biden by si nepřál vidět hlídanou hranici mezi Británií a Irskem. Podle…

Průzkum: Čtvrtina Italů věří konspiračním teoriím ohledně původu koronaviru

25.11.2020 07:22 Čtvrtina Italů věří konspiračním teoriím o původu koronaviru, které hovoří například o tom, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama