Starostové zakázali lidem ve Francii onemocnět

Symbolické nařízení, které s ironickou nadsázkou zakazuje lidem chodit k lékaři, přijala skupina starostů ze severozápadu Francie s cílem upozornit na krizi v regionálním zdravotnictví. Obyvatelé prý mají problémy s přístupem k péči, které plynou z nedostatku personálu i lůžek či rušení celých klinik. O iniciativě dnes informovala zpravodajská společnost BBC.

Za kuriózním dekretem stojí představitelé devíti obcí v departementu Sarthe ležícím jihozápadně od Paříže. V krátkém dokumentu se píše, že místní obyvatelé mají zakázáno vyhledávat lékařskou pomoc a narodit se se zdravotními problémy, rovněž nepřípustné jsou jakékoli úrazy. Lidé se ovšem mohou přestěhovat do hlavního města za "přístupem k efektivním zdravotnickým službám", dodává ironicky laděný text.

Opatření nemá z právního hlediska žádný účinek, starostové jej označují za "symbolický, ale silný krok", píše BBC. Snahou je prý varovat vládu ohledně problémů obyvatel regionu.

"Chceme upozornit úřady na nedostatek lékařů," řekl starosta vesnice Fercé-sur-Sarthe Dominique Dhumeaux. Podle něj si v oblasti Sarthe nemůže v případě potřeby zajít k lékaři zhruba 70.000 lidí. "V sázce je přežití našeho regionu. Vláda se k problému musí postavit čelem," pokračoval.

Zmíněné potíže se ovšem zdaleka netýkají jen departementu, jehož centrem je město Le Mans. I kvůli přetíženosti zdravotnického systému loni opakovaně v Paříži protestovaly tisíce jeho pracovníků z celé země. Premiér Édouard Philippe v listopadu uznal, že lékaři a zdravotní sestry jsou na pokraji svých sil.

Vláda po vlně demonstrací představila balíček opatření, který zahrnuje částečné převzetí dluhů nemocnic, navýšení jejich rozpočtů a bonusy pro sestřičky a pečovatele. Plán však zaostal za představami mnohých zástupců zdravotnického personálu.

Související

Více souvisejících

Francie nemoci

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy